Aromaterapia od dawna cieszy się popularnością jako naturalna metoda wspierająca zdrowie i dobre samopoczucie. Olejki eteryczne, z uwagi na sposób ich pozyskiwania, zachowują naturalne właściwości prozdrowotne roślin, z których powstają. Warto wiedzieć, że mogą być stosowane także dla dzieci!

Jednak gdy chodzi o najmłodszych, ważne jest stosowanie odpowiednich olejków i przestrzeganie bezpiecznych praktyk. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie są najlepsze olejki eteryczne dla dzieci i niemowląt oraz jak je stosować. Zapraszamy do lektury!

Aromaterapia dla niemowląt — od kiedy można ją stosować? 

To kiedy można rozpocząć stosowanie aromaterapii u dzieci, zależy głównie od wieku malucha oraz od typu konkretnego olejku eterycznego. Niektóre olejki są łagodne i mogą być stosowane już od pierwszych miesięcy życia dziecka, jak na przykład olejek lawendowy, który jest uznawany za najłagodniejszy.

Z kolei mocniejsze olejki, takie jak chociażby intensywny olejek eukaliptusowy, powinny być stosowane dopiero u starszych dzieci, od około 5 roku życia. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie olejki są odpowiednie dla niemowląt, dlatego najlepiej skonsultować się z pediatrą przed rozpoczęciem aromaterapii.

Olejki eteryczne bezpieczne dla dzieci

Tak naprawdę, bezpieczeństwo olejków eterycznych dla dzieci zależy w głównej mierze od ich rozważnego stosowania. O czym każdy rodzic powinien pamiętać? Przede wszystkim, nie stosujemy olejków eterycznych bez rozdrobnienia ich z innym olejkiem – dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Olejki są bardzo mocno skoncentrowane, są esencją roślin, przez co używanie ich np. bezpośrednio na skórę może być zbyt intensywne. Każdy olejek rozcieńczamy np. z oliwą lub olejem. Dla maluchów najlepiej sprawdzi się olej migdałowy. Na łyżkę oleju migdałowego zwykle wystarczy kropelka olejku eterycznego.

Nigdy też nie podajemy dzieciom olejków doustnie! To grozi zatruciem. Najbezpieczniej jest stosować je w postaci kominków do aromaterapii, ewentualnie do masażu, po wymieszaniu z olejem migdałowym lub oliwką dla dzieci. Należy także trzymać olejki w miejscu niedostępnym dla najmłodszych.

Przed pierwszym zastosowaniem, warto się upewnić, że maluch nie jest uczulony na dany olejek i zrobić próbę uczuleniową na skórze dziecka, oczywiście po rozcieńczeniu olejku. Każde wprowadzenie olejku eterycznego do aromaterapii warto skonsultować z pediatrą.

olejki eteryczne dla niemowląt

Wybrane olejki eteryczne dla dzieci — które będą odpowiednie?

Nie każdy rodzic wie, że olejek eteryczny a olejek zapachowy to nie to samo! Olejki zapachowe są syntetyczne, nie są więc pochodzenia naturalnego i nie warto wykorzystywać ich przy aromaterapii dla maluszków.

Jakie olejki eteryczne dla niemowląt będą odpowiednie? Najwcześniej można zacząć stosować olejek lawendowy, po konsultacji z pediatrą, mogą to być nawet pierwsze miesiące życia dziecka. Łagodny będzie także olejek drzewa herbacianego, cytrynowy czy mandarynkowy. Z kolei olejki intensywne, takie jak eukaliptusowy, miętowy czy tymiankowy można stosować u dzieci od około 3 roku życia.

Jak stosować olejki eteryczne u najmłodszych?

Olejek majerankowy, po konsultacji z pediatrą można stosować do masażu brzuszka na kolki. 2-3 krople olejku rozpuszczamy w kilku łyżkach oleju migdałowego i taką mieszankę możemy wykorzystywać do masażu. 

Z kolei olejek tymiankowy, eukaliptusowy czy sosnowy może być pomocny dla starszych dzieci przy walce z przeziębieniem. Wszystkie te olejki mają działanie obkurczające śluzówkę, dzięki czemu ułatwiają wykrztuszanie wydzieliny podczas kaszlu czy wydmuchiwanie noska. Najlepiej stosować je z nawilżaczem powietrza lub kominkiem do aromaterapii, ewentualnie można zrobić także tzw. “parówkę”, dodając do parującej z garnka wody kropelkę wybranego olejku.

Olejek lawendowy może być skuteczny w walce z pieluszkowym odparzeniem skóry lub przy ogólnym wysuszeniu i podrażnieniu skóry. Można dodać kilka kropli do kąpieli, lub przygotować rozcieńczoną mieszankę do smarowania skóry malucha.

Podsumowanie

Aromaterapia może być wartościowym wsparciem dla zdrowia i dobrej kondycji fizycznej i psychicznej dzieci i niemowląt, pod warunkiem odpowiedniego stosowania. Olejki eteryczne mogą okazać się pomocne zwłaszcza przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych. Wybór bezpiecznych olejków eterycznych, przestrzeganie zasad ich stosowania oraz wcześniejsza konsultacja z pediatrą będą kluczowe w aromaterapii dla najmłodszych. 

Sprawdź także: Czym są olejki eteryczne, jak działają i gdzie się je stosuje?

Zapachy do Twojego domu i pokoju dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *