W świecie zapachów i perfum pojęcia olejków zapachowych i eterycznych są bardzo często spotykane. Notorycznie obie te nazwy używane są także wymiennie — natomiast jest to błąd! Olejki zapachowe i eteryczne to absolutnie nie jest to samo, a wręcz przeciwnie, istnieje wiele różnic między nimi: zaczynając od sposobu produkcji, przez zastosowanie aż po cenę.

Interesuje cię ten temat? W takim razie zapraszamy do lektury! W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co odróżnia olejki zapachowe od eterycznych oraz w jakich sytuacjach lepiej sprawdzają się poszczególne rodzaje. 

Olejki eteryczne a zapachowe – jak powstają?

Różnice między olejkami eterycznymi a zapachowymi zaczynają się już od procesu ich produkcji. Olejki eteryczne są pozyskiwane z roślin, kwiatów, liści, korzeni czy owoców, za pomocą destylacji parowej lub tłoczenia na zimno. Proces ten pozwala na uzyskanie czystego, naturalnego ekstraktu, który zachowuje właściwości terapeutyczne danej rośliny. Obecnie olejki eteryczne tworzy się z około 200 gatunków roślin! Produkcja takiego ekstraktu jest bardzo wymagająca i często konieczne jest zużycie ogromnych ilości np. płatków kwiatów, aby uzyskać niewielką ilość olejku.

Z kolei olejki zapachowe, zwane także syntetycznymi, są tworzone w laboratoriach. Powstają ze związków chemicznych i choć czasami potrafią świetnie odwzorowywać zapachy naturalne, ich skład sprawia, że określamy je mianem syntetycznych. Czasami zdarza się, że do różnych produktów zapachowych wykorzystywane są olejki syntetyczne z dodatkiem substancji naturalnych, jednak jest to rzadkość.

różnica między olejkiem eterycznym a zapachowym

Pozostałe różnice między dwoma typami olejków

Olejek zapachowy a olejek eteryczny to nie tylko różnica w postaci sposobu produkcji i pochodzenia składników. Czym jeszcze różnią się od siebie?

Właściwości lecznicze: Olejki eteryczne są często wykorzystywane podczas aromaterapii czy chociażby przy przeziębieniach. Intensywnie oddziałują na nasze drogi oddechowe i umysł, dlatego m.in. mogą wykazywać np. działania relaksujące. Wszystko to za sprawą sposobu produkcji, który zachowuje naturalne właściwości rośliny. Z kolei olejki zapachowe nie są wykorzystywane w aromaterapii.

Cena: Z uwagi na sposób produkcji, olejki zapachowe mają zwykle o wiele korzystniejsze ceny i mogą być zamiennikiem dla olejków eterycznych. Te drugie, z uwagi na konieczność pozyskania dużej ilości roślin, często nie tak łatwo dostępnych, będą znacznie droższe. Ciekawostka: Jednym z najdroższych olejków eterycznych na świecie jest olejek różany. 

Projekcja zapachu: Które olejki pachną intensywniej: eteryczne czy zapachowe? Odpowiedź brzmi zapachowe i to nawet kilkukrotnie! Syntetyczne zapachy mają o wiele większą projekcję i trwałość niż naturalne olejki eteryczne. 

Olejek eteryczny czy zapachowy – który lepiej się sprawdzi do czego?

Z uwagi na różnice między jednym a drugim typem olejków, również ich zastosowania będą inne. Olejki eteryczne najlepiej sprawdzają się do aromaterapii, jako dodatki do preparatów na przeziębienie, a także do kosmetyków do kąpieli. 

Z kolei olejki zapachowe doskonale sprawdzają się do aromatyzacji pomieszczeń. Są powszechnie stosowane w zapachach do domów, w perfumowanych świecach zapachowych czy odświeżaczach do samochodów. Z uwagi na swoją projekcję i trwałość, zapewniają intensywny zapach na długo!

Podsumowanie

Olejki eteryczne i zapachowe różnią się nie tylko sposobem pozyskiwania i produkcji, ale także właściwościami i zastosowaniami. Ostatecznie, każdy z tych olejków ma swoje miejsce i zastosowanie w szerokim spektrum świata zapachów i aromaterapii. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat olejków eterycznych? Sprawdź nasz artykuł: Czym są olejki eteryczne, jak działają i gdzie się je stosuje?

Zapachy do domu Loris, które Cię zachwycą:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *