Olejki eteryczne są znane ludzkości od tysięcy lat. Już nasi starożytni przodkowie doceniali ich właściwości i szeroko wykorzystywali je w medycynie. Obecnie olejki eteryczne możemy spotkać głównie w różnego rodzaju kosmetykach czy perfumach, ale mają także swoje zastosowanie w aromaterapii. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat olejków eterycznych? W takim razie ten artykuł jest dla ciebie! Czym są olejki eteryczne, jakie jest ich działanie w zależności od rodzaju, a także jak można je stosować na własny użytek? Zapraszamy do lektury!

Olejek eteryczny – co to takiego?

Olejki eteryczne są naturalnymi substancjami pochodzenia roślinnego, zawierającymi skoncentrowane aromaty roślinne. Pod względem składu, takie olejki są mieszanką naprawdę różnych związków chemicznych: aldehydów, estrów, eterów, ketonów i wielu innych. Te cenne substancje są wyodrębniane z różnych części roślin, takich jak liście, kwiaty, kora, owoce czy korzenie, zwykle poprzez proces destylacji parowej lub tłoczenia. Części roślin mogą być suche lub świeże.

Tak więc olejki eteryczne są lotnymi substancjami zapachowymi, które ze względu na swoją gęstość, nie rozpuszczają się w wodzie, natomiast świetnie łączą się z olejami i alkoholami, co jest wykorzystywane w kosmetykach czy perfumach. Popularne olejki eteryczne to np. olejek lawendowy, eukaliptusowy, cytrynowy czy miętowy.

olejki eteryczne zastosowanie

Jak powstają olejki eteryczne?

Proces uzyskiwania olejków eterycznych jest zazwyczaj skomplikowany i wymaga specjalistycznych technik. Jednym z najczęstszych sposobów jest destylacja parowa, podczas której para wodna przenosi substancje aromatyczne z rośliny, a następnie jest skraplana. 

Inna metoda to tłoczenie, używana jest głównie do ekstrakcji olejków z owoców, zwłaszcza cytrusów. W rezultacie tych procesów otrzymujemy czyste, skoncentrowane olejki eteryczne gotowe do zastosowania.

Najstarszym ze sposobów jest technika enfleurage, która polega na absorbowaniu zapachów przez tłuszcze. Jest to metoda dość kosztowna i rzadko stosowana. Wykorzystuje się ją głównie do pozyskania olejków z delikatnych kwiatów, które następnie wykorzystywane są np. w perfumach klasy premium.

Warto mieć na uwadze, że do powstania olejków eterycznych zużywa się naprawdę duże ilości roślin. Przykładowo, często do uzyskania 1 litra olejku, potrzebnych może być aż 200 kg części danej rośliny! To sprawia, że takie oryginalne i naturalne olejki eteryczne są uznawane za wyroby szlachetne.

Sprawdź także: Olejek zapachowy a eteryczny — jakie są różnice? 

Właściwości prozdrowotne olejków

W zależności od rośliny, z jakiej są pozyskiwane, olejki eteryczne mogą mieć różne właściwości zdrowotne. Mogą mieć różnorodne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Na przykład olejek lawendowy jest często stosowany w celu redukcji stresu i poprawy snu, natomiast olejek eukaliptusowy może być pomocny w łagodzeniu objawów przeziębienia. Olejki eteryczne często posiadają także właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.

Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne są szeroko wykorzystywane w aromaterapii. Można je stosować do kąpieli, dodając kilka kropli do ciepłej wody (tutaj zawsze warto sprawdzić instrukcje producenta co do proporcji), można je też stosować do masażu lub nakładać bezpośrednio na skórę, w rozcieńczonej postaci. Zwłaszcza olejki eukaliptusowe i sosnowe są często stosowane do inhalacji i pomagają w walce z różnymi infekcjami. 

Oprócz tego stosuje się je także w branży perfumeryjnej, do tworzenia oryginalnych i nasyconych kompozycji zapachowych. Można je znaleźć także w zapachach do domów czy w świecach zapachowych.

Podsumowanie

Olejki eteryczne to nie tylko intensywne aromaty, ale także cenne substancje o licznych właściwościach prozdrowotnych. Proces ich pozyskiwania jest skomplikowany, jednak efekty są tego warte, gdyż olejki te znajdują szerokie zastosowanie w aromaterapii, kosmetologii, a także w perfumiarstwie.

Niszowe perfumy unisex, które pokochasz od pierwszej chwili:

-55%
Original price was: 199,90 zł.Current price is: 89,90 zł.
-40%
Original price was: 149,90 zł.Current price is: 89,90 zł.
-55%
Original price was: 199,90 zł.Current price is: 89,90 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *