Coraz więcej osób poszukuje bardziej ekologicznych sposobów na to, aby zamienić chemiczne środki czystości na ich naturalne zamienniki. Mało kto wie, że olejki eteryczne, które tak cenimy za ich właściwości aromaterapeutyczne, można wykorzystać także do prania! Będą doskonałym zamiennikiem dla płynów do płukania, które często w składach mają takie składniki, które mogą być drażniące dla osób o delikatnej skórze. Jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystywać olejki eteryczne do prania oraz które z nich będą do tego odpowiednie, zapraszamy do lektury!

Które olejki sprawdzą się do prania?

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie każdy rodzaj olejku będzie odpowiedni do prania. Niektóre z nich będą zbyt intensywne, przez co będą mogły tworzyć plamy na tkaninach czy nawet negatywnie wpłynąć na działanie pralki.

Jakie olejki będą bezpieczne do prania?

  • olejek lawendowy
  • olejek miętowy
  • olejek z drzewa herbacianego
  • olejek cytrynowy
  • olejek rozmarynowy

Wspomniane olejki nie tylko pachną pięknie i świeżo, ale także mają działanie antybakteryjne i wspierają głębokie oczyszczanie tkaniny. Pamiętaj, żeby wybierać olejki eteryczne, a nie syntetyczne olejki zapachowe.

Sprawdź: Olejek zapachowy a eteryczny – jakie są różnice?

Ile kropel olejku eterycznego do prania? Stosowanie

Bezpieczną proporcją będą zawsze od 3 do 5 kropli olejku eterycznego na jedno pranie. W tym przypadku lepiej dodać nieco mniej niż za dużo, z uwagi na tkaniny.

W jaki sposób można dodać olejki do prania? Możliwości jest kilka:

  • Dodaj kilka kropli olejku do naturalnego, bezzapachowego płynu do prania.
  • Umieść kropelki na małym ręczniku i wrzuć go do pralki, jako naturalną zapachową “chusteczkę do prania”.
  • Możesz także stworzyć swój płyn do prania, mieszając kropelki z octem i wodą.

Sprawdź, jak inaczej możeszużywać olejków eterycznych w domu!

Uważaj na alergie

Przy wykorzystaniu olejków eterycznych do prania należy być świadomym potencjalnych reakcji alergicznych. Osoby uczulone na pewne składniki mogą doświadczyć podrażnień skóry lub dróg oddechowych. Dlatego zaleca się przeprowadzenie testu skórnego przed rozpoczęciem regularnego stosowania olejków eterycznych do prania. Jeśli natomiast wiesz, że masz alergię np. na cytrusy, od razu zrezygnuj z korzystania z takich olejków. Z uwagi na to, że olejki eteryczne pozyskiwane są naturalnie z roślin, reakcja alergiczna wystąpi tak samo, jak na zwykły owoc.

Dowiedz się więcej na temat alergii na zapachy.

Jaki olejek eteryczny do prania

Olejki eteryczne do prania – dlaczego warto?

Stosowanie olejków eterycznych jako dodatku do każdego prania ma wiele korzyści! Pierwszą z nich jest oczywiście przyjemny, świeży i przede wszystkim naturalny zapach prania. Oprócz tego, olejki wykazują właściwości antybakteryjne, więc będą pomocne przy praniu np. pościeli czy przepoconych ubrań. Olejki takie jak np. lawendowy, mogą też odstraszać mole od szafy – te owady szczególnie nie lubią zapachu lawendy!

To, o czym także warto wspomnieć, to ekologia. Olejki eteryczne są w pełni biodegradowalne, więc nie zanieczyszczają wód gruntowych, w przeciwieństwie do chemicznych detergentów czy płynów do płukania. Jeśli więc zależy ci na tym, aby działać w zgodzie z ekologią, to doskonały pomysł dla ciebie!

Podsumowanie

Stosowanie olejków eterycznych do prania może być doskonałym sposobem na nadanie ubraniom świeżego zapachu oraz dodatkowych korzyści dla środowiska. Wybierając olejki do prania, warto wybierać te, które nie są zbyt intensywne i nadają się do takiego wykorzystania, pamiętając o tych, które mają właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. Zapamiętaj, że optymalna ilość olejku eterycznego na jedno pranie to od 3 do 5 kropli – większa ilość może uszkodzić tkaniny.

Sprawdź nasze inne produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *