O właściwościach zdrowotnych olejków eterycznych można by opowiadać naprawdę długo. Są szeroko wykorzystywane w aromaterapii, ale także w przemyśle farmaceutycznym, jako dodatki do wielu substancji leczniczych. Chociaż niektóre olejki eteryczne mogą łagodzić alergie, warto wiedzieć, że mogą je też powodować. Szacuje się, że nawet 7,6% populacji Polski może mieć alergię na zapachy. Które olejki eteryczne statystycznie najczęściej powodują uczulenie i jak rozpoznać u siebie alergię? Zapraszamy do lektury!

Objawy uczulenia na olejki eteryczne

Alergia na olejki eteryczne może wystąpić zarówno od wdychania zapachów unoszących się w powietrzu, jak i po aplikacji na skórę. Wiele kosmetyków zawiera także syntetyczne olejki zapachowe, które również mogą powodować reakcję alergiczną. Jakich objawów można się spodziewać? Przede wszystkim wysypki czy nawet pokrzywki na skórze. Oprócz objawów skórnych może pojawić się obrzęk dróg oddechowych, wodnisty katar czy łzawienie i zaczerwienienie oczu. 

Warto mieć na uwadze, że osoby chorujące na astmę mogą być bardziej podatne na alergie na zapachy.

Które zapachy uczulają najczęściej?

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles ponad 75 różnych olejków eterycznych może powodować alergie kontaktowe oraz zapalenie skóry. Najczęściej uczulenia powodują dwa z nich – linalol, który jest składnikiem olejku lawendowego, oraz limonen, obecny w olejkach cytrusowych. Same w sobie te substancje nie są uczulające, natomiast w wyniku dostępu do powietrza ulegają utlenieniu do postaci silnych alergenów. Testy płatkowe przeprowadzone w USA wykazały, że aż 8,9% pacjentów było uczulonych na wodoronadtlenek linalolu, a 2,6% na wodoronadtlenek limonenu. [1]

Często uczulać mogą także olejki goździkowe, cynamonowe, a także kwiatowe, jak bergamotka, jaśmin czy konwalia. 

alergia na zapachy

Jak sprawdzić, czy masz alergię na zapachy? 

Na początek upewnij się, że odpowiednio stosujesz olejki eteryczne. Czasami podrażnienie może być spowodowane np. użyciem za dużej ilości olejku do inhalacji czy aromaterapii. Podobnie z nałożeniem olejku na skórę, np. do masażu – nigdy nie robimy tego bezpośrednio! Zawsze najpierw w odpowiednich proporcjach rozcieńczamy olejek z innym tłuszczem, np. z oliwą. W ten sposób możesz łatwiej odróżnić reakcję alergiczną od niepoprawnego użycia olejku. 

Jeśli stosujesz np. nowy kosmetyk z dodatkiem olejków eterycznych, najpierw możesz wykonać próbę alergiczną. Przez kilka dni nakładaj kosmetyk miejscowo, w zgięciu łokcia. Obserwuj, czy nie pojawia się żadna reakcja alergiczna. Jeśli wszystko będzie w porządku, możesz swobodnie korzystać z nowego zakupu. Tym sposobem unikniesz sytuacji, gdzie np. cała twarz będzie zaczerwieniona od nowego kremu, lub wysypka pojawi się na całym ciele.

Podejrzewasz, że masz alergię na zapachy? Udaj się do specjalisty. Alergolog zleci testy płatkowe, które polegają na przyklejeniu do skóry pleców płatków nasączonych konkretnymi zapachami na 48 h. Po tym czasie konieczna jest ponowna wizyta w celu odczytaniu wyników. Następny odczyt robi się po kolejnych 24 godzinach. Zaczerwienienie, świąd lub pieczenie skóry będzie świadczyło o alergii na dany zapach.

Czego unikać przy alergii na zapachy?

Jeśli wiesz, że jesteś osobą szczególnie wrażliwą na zapachy, lub jeśli chorujesz na astmę, postaraj się unikać silnie perfumowanych kosmetyków, środków piorących czy świec zapachowych. Aby nie rezygnować całkowicie z używania np. odświeżaczy czy perfum, warto wykonać testy alergiczne i zobaczyć, który składnik nas uczula. Mając taką wiedzę, wystarczy sprawdzać składy zapachów i unikać nieproszonego składnika. Jeśli często odczuwasz podrażnienie na skutek różnych zapachów, możesz zapobiegawczo unikać najbardziej uczulających nut zapachowych, czyli cytrusów i kwiatów.

Podsumowanie

Podsumowując, niektóre typy olejków eterycznych, zwłaszcza te pozyskiwane z cytrusów, mogą powodować reakcje alergiczne. Przed zastosowaniem danego olejku eterycznego w aromaterapii warto wykonać próbę alergiczną, lub jeśli jesteś alergikiem i masz tendencję do uczuleń, możesz poprosić alergologa o zlecenie testów płatkowych. Jeśli tylko zauważysz u siebie odczyny alergiczne po kontakcie z jakimś zapachem, zrezygnuj z jego stosowania, niezależnie od tego, czy są to perfumy, czy może odświeżacz zapachowy do samochodu.

[1]https://www.termedia.pl/dermatologia/Olejki-eteryczne-moga-byc-przyczyna-alergicznych-zapalen-skory-twarzy-i-szyi,48407.html

Zapachy do domu, które nadadzą świeżości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *