Olejki eteryczne od dawna cieszą się popularnością ze względu na swoje intensywne aromaty i potencjalne korzyści zdrowotne. Jednak przed zaczęciem ich stosowania warto zastanowić się nad tym, jakie mają właściwości i kiedy warto je stosować. W poniższym artykule omawiamy, czym są olejki eteryczne, jakie istnieją rodzaje tych substancji oraz jak bezpiecznie z nich korzystać. Zapraszamy do lektury!

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to koncentraty zapachowe pochodzenia roślinnego, otrzymywane z kwiatów, liści, korzeni, owoców czy nasion. Proces destylacji parowej lub tłoczenia na zimno pozwala na uzyskanie silnych, naturalnych aromatów, które są używane zarówno w celach kosmetycznych,perfumeryjnych (np. w zapachach do domu) jak i terapeutycznych. Olejki te zawierają różnorodne związki chemiczne, takie jak terpeny, fenole, aldehydy czy ketony, które nadają im charakterystyczne właściwości.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź: Czym są olejki eteryczne, jak działają i gdzie się je stosuje?

Rodzaje olejków eterycznych i ich właściwości

Warto wiedzieć o tym, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów olejków eterycznych. Pozyskuje się je z ponad 200 rodzajów roślin! Metoda pozyskania olejków sprawia, że zawierają one także prozdrowotne właściwości rośliny, z której powstają. Poniżej przygotowaliśmy listę najpopularniejszych olejków eterycznych, wraz z opisem ich właściwości:

  • Olejek lawendowy — działa pozytywnie m.in. na bóle głowy i napięcia mięśni, pozwala się zrelaksować i odprężyć.
  • Olejek rozmarynowy — ma bardzo korzystne działanie na skórę, przez co bardzo często jest wykorzystywany w kosmetykach dla skóry tłustej i trądzikowej. Pojawia się także w różnego rodzaju odżywkach do włosów i wcierkach do skóry głowy.
  • Olejek miętowy — jest orzeźwiający i łagodzi stany zapalne skóry. Często pojawia się w płynach do kąpieli czy balsamach.
  • Olejek sosnowy — wspiera układ immunologiczny, jest często stosowany w inhalacjach. 
  • Olejek eukaliptusowy — wykorzystywany głównie przy infekcjach górnych dróg oddechowych, pomaga obkurczyć śluzówkę nosa i pozbyć się kataru.
  • Olejek cytrynowy — ma właściwości orzeźwiające i antyseptyczne, często wykorzystywany jest przy chorobach skórnych.

olejek eteryczny właściwości

Jak stosować olejki eteryczne?

Stosowanie olejków eterycznych może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest aromaterapia, czyli inhalacja zapachów, która ma na celu wpływanie na nastrój i samopoczucie. Można dodawać kilka kropel olejku do kąpieli czy korzystać z dyfuzorów, aby rozprzestrzenić aromat w pomieszczeniu. W przeziębieniach warto robić sobie inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych — przynoszą ogromną ulgę przy zatkanym nosie i bolących zatokach.

W celach terapeutycznych olejki eteryczne stosuje się również na skórę, jednak zawsze należy je rozcieńczać, np. z oliwą z oliwek czy olejem migdałowym. Olejki eteryczne to silne, skoncentrowane substancje, dlatego bez rozcieńczenia, nałożone od razu na skórę mogą powodować podrażnienia.

Zawsze przed użyciem olejku eterycznego należy zapoznać się z przeciwwskazaniami do jego stosowania. Niektóre olejki np. mogą być nieodpowiednie w połączeniu z konkretnymi dolegliwościami, albo mogą być niezalecane dla kobiet w ciąży.

Czy olejki eteryczne są szkodliwe? Na to musisz uważać

Stosowane w umiarze i w odpowiedni sposób, olejki eteryczne jak najbardziej mogą przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych. Jednak jeśli nie będziemy się stosować do zaleceń dotyczących ich używania i nie zachowamy środków ostrożności, owszem, mogą być dla nas szkodliwe.

Po pierwsze, przed zastosowaniem samego olejku eterycznego czy preparatu, który go zawiera, należy wykonać próbę uczuleniową. Na niewielkim fragmencie skóry nakładamy preparat i obserwujemy naszą skórę. Olejki eteryczne są intensywnymi koncentratami, więc jeśli okaże się, że np. masz uczulenie na lawendę, na skórze może pojawić się mocna reakcja alergiczna. Dlatego warto to sprawdzić, zanim np. użyjesz olejku na całe ciało.

Warto także przechowywać olejki w miejscu niedostępnym dla dzieci, ponieważ ich połknięcie może grozić poparzeniami przełyku.

Podsumowanie

Olejki eteryczne mogą być zdrowym i naturalnym dodatkiem do codziennego życia, dostarczając intensywnych aromatów i potencjalnych korzyści zdrowotnych. Jednak ich stosowanie wymaga odpowiedniej wiedzy i ostrożności, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. Zanim zaczniemy korzystać z olejków eterycznych, warto sprawdzić, czy nie masz alergii na ich główny składnik, czyli roślinę, z której są pozyskiwane. W ten sposób możesz cieszyć się dobrodziejstwami olejków eterycznych, jednocześnie dbając o swoje zdrowie!

Zapachy do domu, dzięki którym Twoje mieszkanie będzie pachnieć obłędnie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *