Olejki eteryczne są popularne nie tylko ze względu na swoje przyjemne zapachy, ale także ze względu na liczne korzyści zdrowotne i relaksacyjne. Wiele z nich, poza właściwościami relaksacyjnymi, działa też bakteriobójczo czy antyseptycznie. Jak zatem można wykorzystać je w codziennym życiu domowym? Poniżej kilka pomysłów na to, jak stosować olejki eteryczne w domu! Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jak stosować olejki eteryczne do aromaterapii?

Aromaterapia jest jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania olejków eterycznych. Powszechnie znane właściwości zdrowotne olejków eterycznych są wykorzystywane w medycynie naturalnej od wieków.

Jak stosować olejki do aromaterapii w domu? Można do tego wykorzystać dyfuzory, które rozpraszają zapach olejku eterycznego w powietrzu, tworząc przyjemny zapach i możliwość swobodnego wdychania lotnych związków zawartych w olejkach. Dodanie kilku kropel ulubionego olejku eterycznego do dyfuzora może pomóc w relaksacji, poprawie nastrój i redukcji stresu.

Sprawdź: Jaki dyfuzor do olejków eterycznych wybrać?

Innymi sposobami jest m.in. kąpiel aromaterapeutyczna, podczas której koniecznie należy rozcieńczyć olejki z innym naturalnym olejem, a także inhalacja, przy pomocy inhalatora lub tzw. “parówki”.

Olejki eteryczne. Jak ich używać jako perfum do wnętrz?

Olejki eteryczne z powodzeniem mogą stanowić substytut dla gotowych mieszanek perfum do wnętrz. Olejki eteryczne, w przeciwieństwie do syntetycznych olejków zapachowych, mają właściwości prozdrowotne, więc mogą być zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych zapachów. 

Aby poczuć ich aromat, możesz wykorzystać m.in. kominek do olejków. Jego działanie jest takie samo, jak tych standardowych na wosk, z tą różnicą, że nad świeczkę do górnego naczynia wlewamy wodę i do niej dodajemy kilka kropli olejku. Woda po podgrzaniu przez świeczkę będzie wolno parować, roztaczając przyjemny zapach po całym pokoju.

Olejki jako odświeżacze powietrza

Walczysz w swoim domu z nieprzyjemnymi i intensywnymi zapachami, zwłaszcza w kuchni? Możesz skorzystać pomocy naturalnych dobrodziejstw, jakimi są olejki eteryczne! Jak stosować olejki eteryczne jako odświeżacz powietrza? Najważniejsze będzie wymieszanie ich z sodą, która ma właściwości absorbujące zapachy, dzięki czemu taki odświeżacz będzie jednocześnie neutralizował i pięknie pachniał.

Dowiedz się więcej: Jak zrobić własny odświeżacz powietrza przy pomocy olejków eterycznych?

w czym rozpuścić olejek eteryczny?

Naturalne środki do sprzątania i czyszczenia

Mało kto wie, że olejki eteryczne mogą również być skutecznym składnikiem naturalnych środków do sprzątania! Możesz je wykorzystywać w domu także w tej roli. Będą doskonałą alternatywą dla silnych, chemicznych produktów, które mogą być dla nas drażniące i szkodliwe. 

Jak stosować olejki eteryczne do sprzątania? Zachowaj butelkę z atomizerem po np. płynie do mycia okien i wlej tam przygotowaną miksturę w postaci połączenia roztworu octu z kilkoma kroplami różnych olejków. Zwłaszcza olejek lawendowy i eukaliptusowy mają działanie bakteriobójcze, a do tego bardzo ładnie pachną, więc zdecydowanie sprawdzą się do takiego naturalnego środka do sprzątania. Z kolei do sprzątania łazienki świetnie nada się olejek cytrynowy, który skutecznie rozprawi się z zaciekami z mydła.

W czym rozpuszczać olejki eteryczne? Stosowanie na skórę i nie tylko

Olejki eteryczne mogą przynieść nie tylko korzyści dla domu, ale przede wszystkim dla ciebie! Wiele olejków ma bardzo dobre działanie na skórę i sprawdza się przy różnego rodzaju podrażnieniach czy do masażu. Olejki można też stosować w kuchni, chociażby jako aromatyczny i naturalny dodatek do wypieków.

Jednak należy pamiętać o tym, aby zawsze przy takim zastosowaniu rozpuszczać olejki eteryczne w innych emulgatorach. Do gotowania może to być śmietana, mleko, cukier czy masło, natomiast przy stosowaniu na skórę, najlepiej olejek migdałowy. Nierozcieńczone olejki eteryczne mogą powodować podrażnienia i bardziej nam zaszkodzić, niż pomóc.

Podsumowanie

Olejki eteryczne są wszechstronnym i naturalnym środkiem, który można wykorzystać na wiele sposobów w domu. Od aromaterapii i odświeżaczy powietrza, przez naturalne środki czyszczące, aż do zdrowotnego stosowania na skórę! Możliwości ich wykorzystania są praktycznie nieograniczone. Zdecydowanie warto wykorzystywać dobrodziejstwa olejków eterycznych, które przemycają w sobie walory roślin, z których powstają.

Odświeżacze powietrza, które pokochasz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *