Jednym z najskuteczniejszych sposobów na czerpanie korzyści z aromaterapii w domowym otoczeniu jest stosowanie dyfuzora do olejków eterycznych. W domu, w biurze, a nawet w SPA – dyfuzory mogą być wykorzystywane w naprawdę różnych miejscach! Dyfuzja olejków eterycznych w powietrzu może nam pomóc przede wszystkim w wyciszeniu i skupieniu, ale nie tylko!

Szeroki wybór takich urządzeń na rynku może przyprawić o zawrót głowy! Jaki dyfuzor do olejków eterycznych wybrać? Jakie są ich rodzaje? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym jest dyfuzor i jak działa?

Dyfuzor to urządzenie, które rozprasza olejki eteryczne w powietrzu. Tworzy delikatny zapach w pomieszczeniu i sprawia, że związki lotne z olejków mogą dotrzeć do naszego nosa i możemy je swobodnie wdychać. Dyfuzory mogą działać podobnie od nawilżaczy powietrza, jednak zwykle są o wiele mniejsze i mogą pokryć mniejszą przestrzeń, niż nawilżacz. 

Istnieją różne rodzaje dyfuzorów, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i sposoby działania.

Rodzaje dyfuzorów do olejków eterycznych

  • dyfuzory nebulizujące – działają w taki sposób, że strumień powietrza i wysokie ciśnienie rozbija olejek na drobne cząsteczki i rozpyla przez dyszę. W efekcie powstaje drobna mgiełka. Co ważne, taki typ dyfuzora nie wykorzystuje ciepła do podgrzewania olejków, jednak od razu rozpyla je w powietrzu, nie robi tego stopniowo. 
  • dyfuzory wirnikowe – te urządzenia korzystają z wody i specjalnego wirnika, który szybkimi ruchami rozbija wodę na drobne kropelki i rozprowadza olejek w postaci pary. Również nie używa wysokiej temperatury do dyfuzji, jednak jego minusem może być stosunkowo głośna praca.
  • dyfuzory parowe – jak sama nazwa wskazuje, te dyfuzory rozpylają olejki w postaci pary wodnej. Wykorzystują ciepło do podgrzewania wody z dodatkiem olejków, dlatego walory terapeutyczne olejków mogą być osłabione. Jego atutem jest stosunkowo niska cena i cicha praca.
  • dyfuzory ultradźwiękowe – jedne z najczęściej polecanych dyfuzorów. Działają na podstawie wytwarzania fal ultradźwiękowych, które rozbijają wodę na maleńkie cząsteczki, które następnie unoszą się w powietrzu jako chłodna mgiełka. Do jego zalet należą cicha praca i oszczędne wykorzystanie olejku.

jaki dyfuzor wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając dyfuzor?

Po pierwsze, szukając urządzenia do dyfuzji olejków, upewnij się, w jaki sposób działa i do jakiej temperatury podgrzewa wlany olejek. Warto wiedzieć o tym, że olejki eteryczne cechuje różna reakcja na ciepło i utlenianie. Większość z nich, a zwłaszcza olejki cytrusowe, po podgrzaniu do zbyt wysokiej temperatury (nawet od 40 stopni), zupełnie tracą swoje właściwości zdrowotne, a często także zapachowe. Jeśli więc zależy ci na właściwościach aromaterapeutycznych, zrezygnuj ze stosowania kominków i postaw na dyfuzor, który nie korzysta z podgrzewania olejków.

Oprócz tego skup się na swoich potrzebach. Tak naprawdę na początek nie musisz kupować najdroższego i najlepszego dyfuzora, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aromaterapią i chcesz przetestować, czy to coś dla ciebie. Zwracaj uwagę na takie rzeczy jak zasięg działania, zależnie od tego w jakim pomieszczeniu chcesz ustawić dyfuzor. Jeśli np. zależy ci na wyciszeniu przed snem, wybierz dyfuzor o cichym trybie pracy.

Korzyści ze stosowania dyfuzora do olejków

Stosowanie dyfuzora do olejków eterycznych może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, aromaterapia przy pomocy dyfuzora może pomóc w odprężeniu się po ciężkim dniu i redukcji stresu, poprawiając samopoczucie i nastrój. Dodatkowo, dyfuzja olejków pozwala nam na czerpanie korzyści zdrowotnych ze związków lotnych, które znajdują się w olejkach. Kolejną korzyścią, powstającą poniekąd “przy okazji”, jest także nawilżenie powietrza, w przypadku dyfuzorów wykorzystujących parę wodną. 

Warto pamiętać o tym, że do aromaterapii zawsze stosujemy olejki eteryczne, a nie zapachowe. Te drugie nie posiadają wartości prozdrowotnych, jedyną korzyścią z ich dyfuzji może być ładny zapach. Dowiedz się więcej: Olejek zapachowy a eteryczny – jakie są różnice?

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego dyfuzora do olejków eterycznych może być kluczowy dla uzyskania pożądanych efektów aromaterapii. Istnieje wiele różnych rodzajów dyfuzorów, z których każdy ma swoje wady i zalety. Przy wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na twoje potrzeby i oczekiwania, z uwzględnieniem ceny każdego z urządzeń. Stosowanie dyfuzora może przynieść liczne korzyści dla twojego zdrowia i samopoczucia. Dlatego jeśli planujesz korzystać z właściwości zdrowotnych olejków eterycznych, zdecydowanie warto się wyposażyć w dyfuzor!

Zapachy do domu, które poprawią Twoje samopoczucie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *