Zastanawiasz się nad naturalnymi metodami redukcji stresu i napięcia po ciężkim dniu? A może szukasz wsparcia w kontekście innych problemów, które wpływają na twoje złe samopoczucie? Naturalną metodą, która może pomóc w złagodzeniu niektórych objawów, może być aromaterapia. Czym dokładnie jest ta praktyka? Jakie są jej korzyści i jak zacząć swoją własną przygodę z aromaterapią? Zapraszamy do lektury!

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia to praktyka wykorzystująca naturalne olejki eteryczne w celu poprawy zdrowia fizycznego i samopoczucia. Jest to forma holistycznego podejścia, które łączy korzyści z olejków eterycznych z metodami relaksacyjnymi powiązanymi z samym odprężeniem od przyjemnych zapachów. Nie jest to absolutnie nowa praktyka – olejki eteryczne były wykorzystywane do celów zdrowotnych już przez starożytne cywilizacje i są stosowane aż do dziś, zarówno jako forma medycyny alternatywnej, jak i w przemyśle kosmetycznym.

Metody stosowania aromaterapii

Aromaterapia może być stosowana w celu redukcji stresu, poprawy jakości snu i ułatwieniu zasypiania, czy też w leczeniu dolegliwości fizycznych. Aromaterapia polega przede wszystkim na wdychaniu ulatniających się olejków eterycznych, tym samym korzystając z właściwości zdrowotnych roślin. W jaki sposób można stosować aromaterapię?

Najprostszą metodą jest dyfuzja olejków w powietrzu. Do tego potrzebny będzie odpowiedni dyfuzor, gdzie dodamy kilka kropli wybranego olejku eterycznego. Następnie urządzenie rozpyli w powietrzu olejki, umożliwiając ich swobodne wdychanie. 

Dowiedz się więcej: Jaki dyfuzor do olejków eterycznych wybrać?

Olejki eteryczne można dodawać także do kąpieli. Jednak co ważne, olejki nie rozpuszczają się w wodzie, więc najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie rozcieńczenie kilku kropli olejku np. w płynie do mycia lub w oleju bazowym i dopiero dolanie ich do wanny. Gorąca kąpiel z olejkami eterycznymi może być pomocna w złagodzeniu napięć mięśniowych i redukcji stresu.

Inną metodą aromaterapii są inhalacje, za pomocą specjalnego inhalatora lub tzw. parówki, czyli dodania kilku kropli olejku do gotującej się wody, a następnie wdychanie pary znad garnka. Zwłaszcza olejek eukaliptusowy może być pomocny przy przeziębieniach, ponieważ działa obkurczająco na śluzówkę nosa i tym samym umożliwia odetkanie nosa przy katarze.

czy aromaterapia jest zdrowa?

Aromaterapia – jak zacząć swoją przygodę?

Zanim zaczniesz swoją przygodę z aromaterapią, dowiedz się więcej na temat samych olejków oraz ich właściwości. Dobranie konkretnego olejku do dolegliwości, nad którymi chcesz popracować, będzie kluczowe. 

Sprawdź: Rodzaje olejków eterycznych i ich właściwości

Następnie warto zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa. Olejki eteryczne to bardzo silne koncentraty roślin, dlatego absolutnie nie wolno ich stosować bezpośrednio na skórę – może to doprowadzić do silnych podrażnień czy nawet miejscowego poparzenia skóry. Zawsze olejki należy stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, a przed pierwszym użyciem warto także skonsultować się z lekarzem. 

Olejki eteryczne mogą także powodować uczulenia, zwłaszcza jeśli ma się alergię na daną roślinę. Przed stosowaniem olejku warto zrobić próbę uczuleniową, czyli np. przygotować mieszankę z jedną kropelką olejku eterycznego i łyżką zwykłego oleju. Po wymieszaniu można nałożyć mieszankę na niewielki fragment skóry, np. na rękę i obserwować, czy skóra nie ulega zaczerwienieniu lub podrażnieniu.

Na początek dobrą metodą aromaterapii będzie stosowanie dyfuzora do olejków, który działa stopniowo i jest bezpieczny. Oczywiście warto pamiętać o stosowaniu niewielkich ilości olejków – na początek 3 krople w zupełności wystarczą.

Czy aromaterapia jest zdrowa?

Pytanie o zdrowotne korzyści aromaterapii często budzi kontrowersje. Choć istnieje wiele dowodów na to, że niektóre olejki eteryczne mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, nie wszystkie badania są jednoznaczne. Olejki eteryczne powstają bezpośrednio z roślin, dlatego ich właściwości prozdrowotne są przypisywane także olejkom. Popularność aromaterapii nie wzięła się znikąd – od wielu lat funkcjonuje ona jako forma medycyny alternatywnej i wiele osób deklaruje, że odczuwa pozytywne skutki zdrowotne ze stosowania aromaterapii. Jednak wciąż brakuje jednoznacznych wyników badań medycznych, które w 100% mogłyby potwierdzić skuteczność wszystkich olejków. 

Warto również pamiętać, że niektóre osoby mogą być wrażliwe na zapachy lub składniki olejków eterycznych, co może prowadzić do reakcji alergicznych lub podrażnień skóry, dlatego tak ważna będzie próba alergiczna przed rozpoczęciem ich stosowania, aby sobie nie zaszkodzić.

Podsumowanie

Aromaterapia to praktyka stosowania naturalnych olejków eterycznych w celu poprawy zdrowia i samopoczucia. Metody jej stosowania mogą być różne, a do najczęstszych należą inhalacje lub dodawanie olejków do kąpieli. Rozpoczęcie przygody z aromaterapią wymaga wcześniejszej edukacji, przeprowadzenia próby uczuleniowej oraz zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Zanim zaczniesz stosować aromaterapię, warto skonsultować się z lekarzem.

Zapachy do domu, które skradną Twoje serce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *