Chyba każdy z nas miał w swoim życiu kontakt z zapachem lawendy. Sama roślina ma bowiem bardzo szerokie zastosowanie, można więc cieszyć się nie tylko jej wspaniałym aromatem, ale i właściwościami zdrowotnymi. Jak pachnie lawenda i co sprawia, że jest tak wyjątkowa? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz dowiedzenia się więcej o tym, jaki efekt może mieć na naszą codzienność ta zniewalająco urokliwa roślina.

Czym jest lawenda i gdzie rośnie?

Lawenda to rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych, do którego należy około 30-40 różnych gatunków. Rośliny te można spotkać przede wszystkim w obszarach w basenie Morza Śródziemnego, ale także na Półwyspie Arabskim i Wyspach Kanaryjskich. Rośnie jednak również w Polsce, zwłaszcza na południu naszego kraju. Można też oczywiście uprawiać ją w domowym zaciszu, nawet w niewielkich donicach na balkonie.

Wyjątkowe są przede wszystkim kwiaty lawendy. Są one małe i kształtem przypominają kolbę. Mają dodatkowo intensywny, charakterystyczny aromat, który jest bardzo ceniony i szeroko wykorzystywany w wielu dziedzinach.

Kwiaty te są też używane do produkcji olejku eterycznego, który jest wykorzystywany w aromaterapii do łagodzenia stresu i napięcia oraz do poprawy jakości snu. Natomiast w kuchni lawenda jest używana jako zioło do aromatyzowania potraw.

Jej nuty można znaleźć oczywiście również w perfumach. Dzięki niej są one bardzo kobiece, wręcz hipnotyzujące. Doskonale sprawdza się w połączeniu z kwiatami, w tym różą i jaśminem. Idealne zestawienie to także lawenda-piżmo, bardzo kobiece i relaksujące, idealnie sprawdzające się również jako perfumy do domu.

Jak pachnie lawenda?

 Lawenda jak pachnie

Zapach to zawsze coś trudniej uchwytnego, co niełatwo opisać, dopóki go nie doświadczymy. Jaki jednak zapach ma lawenda, czyli w jaki sposób jest nuty są opisywane?

Aromat lawendy jest powszechnie opisywany jako:

  • świeży – to zapach, który często jest kojarzony z czystością i naturalnością, a także z eterycznością,
  • ziołowy – silnie ziołowy, który wielu osobom może przypominać aromat mięty, rozmarynu czy tymianku,
  • kwiatowy – mimo że jest to zapach ziołowy, to lawenda zawiera także nuty kwiatowe, co nadaje jej niebywałej lekkości,
  • lekko słodki – w aromacie lawendy można wyczuć lekko słodkie nuty nadające całości pewnej subtelności. To sprawia, że jest ona bardziej przyjemna dla nosa,
  • relaksujący – ze względu na swoje właściwości aromaterapeutyczne, zapach lawendy jest często kojarzony z relaksem i spokojem. Jest to aromat, który może pomóc w redukcji stresu i napięcia, dodatkowo polecany do rozpylania w sypialni, w celu ułatwiania zasypiania.

Oczywiście każdy będzie miał nieco inne odczucia związane z zapachem lawendy i tym, czy będzie on mu się podobał, czy może nieco mniej. Warto jednak sprawdzić na sobie, jaki ma ona na nas efekt i czy rzeczywiście relaksuje oraz odpręża. Jeśli i Ty chcesz to zrobić, to wybierz zapach do domu lawenda i piżmo, czyli kompozycję wręcz idealną, aby rozluźnić się po trudnym i wymagającym dniu w pracy. Nie pozwól też ulotnić się nutom lawendy ze swoich ulubionych kompozycji. Sprawdź, jak przechowywać perfumy, aby przedłużyć ich trwałość.

Kiedy wybrać kompozycje zapachowe z lawendą?

Choć uznawana za relaksującą, to w perfumach lawenda zdecydowanie uwodzi i sprawia, że nie można przejść obok nich obojętnie. Wszystko jednak zależy od tego, z czym zostanie zestawiona oraz czy znajdzie się w nutach głowy, serca czy bazy. Warto jednak wybrać je w sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby się wyróżnić. Co ciekawe, lawendę można znaleźć również w perfumach męskich, często w połączeniu z zapachami cytrusowymi lub korzennymi. Tym samym uzyskuje się harmonię oraz bardziej wyrazisty charakter, ze zdecydowanie mniejszą dozą kobiecości i romantyzmu.

Podsumowanie

Jaki zapach ma lawenda? Bez wątpienia bardzo charakterystyczny, który podoba się większości z nas. A Tobie? Sprawdź to wybierając produkty dostępne w naszej ofercie i przetestuj, czy również na Ciebie aromat lawendy działa uspokajająco i relaksująco.

 

Zapachy z lawendą, które hipnotyzują!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *