Perfumy to często niemały wydatek. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby były możliwie jak najtrwalsze i nie traciły swojego charakteru w miarę upływu czasu. Niestety może zdarzyć się, że nieodpowiedni sposób trzymania znacząco obniży ich trwałość. Jak więc przechowywać perfumy, aby służyły nam przez możliwie długi czas? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Perfumy jak wino, czyli odpowiednie traktowanie przede wszystkim

Trzeba mieć na uwadze, że proces degradacji perfum rozpoczyna się wraz z chwilą otwarcia, gdy do flakonu trafia powietrze. Podobnie wygląda to w przypadku wina, które po odkorkowaniu szybko traci swoje właściwości. Warto więc do perfum podchodzić podobnie jak do tego trunku, czyli przechowywać w odpowiedni sposób.

Jak prawidłowo przechowywać perfumy?

 Jak prawidłowo przechowywać perfumy

Miejsce powinno spełniać trzy kryteria: powinno być ciemne, suche oraz chłodne. Oznacza to, że należy unikać wysokiej temperatury, świata oraz wilgoci. Najlepiej więc wykluczyć takie miejsca jak:

  • łazienka (często to wręcz najgorsze miejsce do tego celu, a bardzo popularne),
  • kuchnia lub w jej pobliżu,
  • parapet,
  • szafka lub toaletka w pobliżu grzejnika,
  • inne ciepłe miejsce w domu.

Od razu po aplikacji perfumy najlepiej w sposób szczelny zamknąć, tak, aby na dłużej zachować ich właściwości. Do tego celu koniecznie trzeba wykorzystywać oryginalną, idealnie dopasowaną do flakonu zakrętkę, które chroni przed przedostawaniem się do wnętrza powietrza, które ma destrukcyjny wpływ na trwałość kompozycji.

Jakie miejsce sprawdzi się więc najlepiej? Generalnie poleca się zamknięte szafki oraz szuflady (ponownie – nie w łazience), a także te miejsca, w których mamy do czynienia ze stałą temperaturą. Dobrym wyborem może być np. zamykana komoda w sypialni, o ile nie jest ona umieszczona w pobliżu grzejnika.

Czy perfumy można trzymać w lodówce?

Jak widzimy w przypadku perfum należy unikać wysokich temperatur. Czy w związku z tym ich trzymanie w lodówce jest dobrym rozwiązaniem? Okazuje się, że również nie.

Optymalna temperatura powinna wynosić od 16 do 21 stopni Celsjusza. W lodówce jest to natomiast do 7 stopni. Temperatura ta jest więc zdecydowanie zbyt niska i może skutkować tym, że perfumy również stracą swoje właściwości. Jak więc doskonale widać, należy po prostu unikać skrajności, czyli zbyt niskich oraz zbyt wysokich wartości temperaturowych.

Jak długo można przechowywać perfumy?

Perfumy są kosmetykami, także mają więc swój okres ważności. Zazwyczaj jest to od 3 do maksymalnie 5 lat, jeśli produkt był odpowiednio przechowywany, czyli w sposób, który wskazaliśmy powyżej.

Często także sami możemy poczuć, że dotychczas użytkowany perfumy nie spełnia już naszych potrzeb. Jest mniej trwały, nuty nie są tak wyraziste i nie daje nam oczekiwanych efektów. Może być to sygnał, że jako data przydatności się zakończyła i tym samym warto zdecydować się na coś zupełnie innego (lub kupić ponownie ten sam produkt).

Czy perfumy mogą się psuć?

Osłabienie mocy perfum to naturalny proces. Czy jednak może dojść do ich zepsucia się? Tak i najczęściej możemy to dostrzec i poczuć. Najczęstsze oznaki to zmiana koloru perfum, natomiast pod względem zapachu stanie się on kwaśny, zjełczały i po prostu nieprzypominający tego, który używaliśmy wcześniej. W takiej sytuacji bezwzględnie nie należy go aplikować, może bowiem skutkować to np. reakcją alergiczną. Wówczas należy wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika na odpady.

Jeśli szukasz wyjątkowych perfum, to koniecznie sprawdź nasze niszowe zapachy, dzięki którym otoczysz się na co dzień pięknymi nutami.

Jak przechowywać perfumy? Jak doskonale widać wiele osób popełnia w tym przypadku bardzo istotne błędy. Sprawiają one, że perfumy szybko tracą swoje właściwości, czyli są mniej trwałe, a przez to mniej przyjemne do stosowania. Właśnie dlatego stosowanie się do podstawowych zalet jest tak ważne.

Jeśli uwielbiasz piękne zapachy i chcesz się nimi otaczać, to koniecznie sprawdź zapachy do domu, dzięki którym w Twoich wnętrzach będą unosić się absolutnie wyjątkowe nuty zapachowe. Takie, dzięki którym będziesz czuć się lepiej i przyjemniej!

Perfumy, które będą Ci służyły przez długi czas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *