Czy kiedykolwiek podczas wczytywania się w skład perfum, natknąłeś się na takie słowo jak ambra? Wiele osób automatycznie łączy je ze słowem amber, czyli bursztyn, jednak te dwa składniki nie mają ze sobą zupełnie nic wspólnego! Ambra to produkt pochodzenia zwierzęcego z bardzo interesującą genezą i jeszcze ciekawszym zapachem. 

Zainteresowany? W tym artykule poznasz zapach ambry, dowiesz się, czym właściwie jest i gdzie bywa wykorzystywana.

Co to jest ambra?

Obiecywaliśmy Ci zaskakującą odpowiedź na to pytanie, dlatego spieszymy ze spełnieniem obietnicy – tak właściwie jest to… wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota. A żeby być całkowicie dokładnym, ambra to substancja, która powstaje w przewodach pokarmowych tych ssaków i oblepia się wokół niemożliwych do strawienia fragmentów pożywienia, które następnie są wydalane. Im dłużej dryfuje w oceanie, tym lepiej dla intensywności zapachu, który podczas tego procesu nabiera morskich, słonych, piżmowych nut. Cóż, jesteśmy raczej pewni, że nie chciałbyś pachnieć produktem trawiennym wielorybów, jednak zapach ambry, który znamy z perfum, powstaje podczas długiego procesu obróbki, oczyszczania i stężania.

Niestety, popularność ambry doprowadziła do tego, że zaczęto masowo urządzać polowania na wieloryby tylko po to, aby wydobyć z ich brzuchów ten cenny składnik. Dziś, kiedy polowania są na całe szczęście nielegalne, zdobycie naturalnej ambry jest właściwie niemożliwe. Z tego powodu w perfumach wykorzystuje się zwykle ambrę syntetyczną, wykonaną całkowicie w laboratorium.

Ambra zapach

Ambra – jak pachnie?

To oczywiste, że każdy użytkownik perfum będzie odczuwał ambrę nieco inaczej. Większość osób zgadza się jednak, że jej aromat wydaje im się:

  • cierpko-suchy – choć delikatny, ma w sobie organiczne, ciężkie nuty,
  • słodki, ale nie lepki – wystarczająco, aby lekko zawrócić w głowie, ale nie do przesady,
  • ciepły i ciężki – trochę jak kora czy drzewo sandałowe,
  • żywiczny – leśny, mocno organiczny, jak zapach poszycia,
  • morski – delikatnie słony, z nutą wodorostów.

Bardzo trudno dokładnie opisać zapach ambry, bo ten produkt ma to do siebie, że inaczej się go odczuwa w zależności od tego, z jakimi innymi zapachami zostanie połączony. Fantastycznie łączy się na przykład z piżmem, drzewem sandałowym i wanilią – wtedy nabiera ciężkich, odurzających, ziemnych nut. Z kolei w połączeniu z cytrusami zapach ambry staje się o wiele bardziej pobudzający i energetyczny.

Gdzie można wykorzystać zapach ambry?

Ambra znana była już od starożytności. Egipcjanie stosowali ją jako kadzidło i trudno im się dziwić, bo jej intensywny zapach idealnie nadaje się do okadzania przestrzeni, także rytualnego.

 Z kolei w medycynie wykorzystywano ją do leczenia bólów głowy, stanów padaczkowych czy przeziębień. W okresie pandemii dżumy w XIV wieku niektórzy sądzili, że noszona przy sobie grudka ambry skutecznie chroni przed zachorowaniem, była zatem niezwykle popularna. 

Poza tym, ambra to także znany afrodyzjak. Niegdyś dodawano ją do napojów i potraw, mówi się nawet, że we Francji aż do XIX wieku utrwalił się obyczaj poprawiania smaku gorącej czekolady odrobiną ambry. Dziś na szczęście nie trzeba raczyć się produktem trawiennym wieloryba, aby wykorzystać uwodzicielskie działanie ambry – wystarczy zdecydować się na perfumy, które mają ją w składzie.

Q&A

Co to jest ambra w perfumach?

Ambra, opisywana również jako ambergris jest substancją odzwierzęcą, produktem trawiennym wielorybów. Dziś do produkcji perfum używa się jej syntetycznych odpowiedników.

Do czego wykorzystuje się ambrę w perfumach?

Poza tym, że ambra ma intensywny zapach, jej właściwością jest również utrwalanie aromatów. Bardzo często wykorzystuje się ją zatem jako bazę zapachową, bo pozwala przedłużyć trwałość innych woni i harmonijnie je połączyć.

W jakich typach perfum pojawia się ambra?

Ambra znajduje zastosowanie w szerokim wyborze perfum, od klasycznych, orientalnych i drzewnych po bardziej współczesne, miejskie zapachy. Dodaje im czegoś pikantnego i organicznego a dodatkowo łączy różne nuty w jedną, spójną całość.

Uwodzicielska ambra w zapachach, które musisz poznać:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *