Słysząc o takich grupach perfum jak kwiatowe czy cytrusowe, jesteśmy w stanie sobie mniej więcej wyobrazić, jakich zapachów możemy się spodziewać. Jeśli jednak ktoś nie jest zagłębiony w świat perfum, określenie “zapach szyprowy” może brzmieć dość enigmatycznie, ponieważ po samej nazwie, nie kojarzy nam się on z niczym konkretnym. 

Dlatego w dzisiejszym artykule postanowiliśmy przybliżyć ten wyjątkowy zapach! Wyjaśniamy, skąd pochodzi nazwa tej kombinacji oraz jakie zapachy zwykle kryją się za perfumami określanymi mianem szyprowych. Może zapach szyprowy okaże się idealny dla ciebie? Zapraszamy do lektury!

Co oznacza sama nazwa?

Słowo “szyprowy” określające całą rodzinę zapachów pochodzi od francuskiego słowa “chypre”, które dosłownie oznacza śródziemnomorską wyspę Cypr. Co sam Cypr ma wspólnego z tym zapachem? Znany francuski perfumiarz, Francois Coty, w 1917 roku opracował wyjątkową kompozycję zapachową, którą nazwał Chypre de Coty. Perfumy zyskały w tamtych czasach ogromną popularność i szybko stały się inspiracją dla innych twórców. 

Coty w tworzeniu swojego zapachu inspirował się właśnie przepiękną wyspą śródziemnomorską, jaką jest Cypr. W swojej rewolucyjnej kompozycji zawarł zarówno świeżość i lekkość, jak i intensywne nuty, przywodzące na myśl cypryjską naturę. To właśnie na Cyprze rośnie mech dębowy, który zwykle stanowi bazę perfum szyprowych.

Szyprowe perfumy – czyli jakie? Kilka słów o nutach zapachowych

Oryginalne perfumy Chypre miały bardzo ciekawą kompozycję. W otwarciu wyczuwalne były głównie nuty cytrusowe, za które odpowiadały bergamotka, cytryna, pomarańcza i kwiat pomarańczy. Z kolei w nutach serca czuć było akcenty kwiatowe, m.in. różę, jaśmin czy lilię. Bazą tego wyjątkowego zapachu były nieco cięższe i intensywniejsze nuty, takie jak mech dębowy, paczula, kadzidło czy piżmo. Całość idealnie ze sobą współgrała, tworząc zapach bardzo charakterystyczny i unikatowy, który jest jednocześnie świeży, słodki i intensywny.

Sprawdź także: Rodzaje zapachów — podstawowa klasyfikacja nut zapachowych.

zapach szyprowy - co to znaczy?

Współczesne kategorie zapachów szyprowych

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele zapachów szyprowych, w naprawdę różnych wariantach. Choć oryginał jest tylko jeden, stworzył doskonałą bazę do eksperymentów. Pomimo wprowadzania różnych kompozycji zapachów szyprowych, większość z nich ma kilka elementów wspólnych z oryginałem: pierwsze wrażenie w perfumach szyprowych to zwykle cytrusy, na czele z bergamotką. Następnie wyczuwalne są zwykle nuty kwiatowe, natomiast ich bazą najczęściej jest mech dębowy. 

Inne warianty zapachów szyprowych:

  • Szyprowo – cytrusowe – są to grupy zapachów szyprowych cechujące się głównie świeżością i lekkością. Doskonale sprawdzają się na wiosenne i letnie miesiące. Takie kompozycje często określane są jako uniseks.
  • Szyprowo – aromatyczne – zapachy o kompozycjach w tym stylu zawierają więcej nut ziołowych, nawiązujących do natury. Można je nosić zarówno na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje. Zwykle takie połączenia znajdują zastosowanie w perfumach męskich.
  • Szyprowo – drzewne – takie połączenie pojawia się zwłaszcza wśród niszowych perfum męskich. Są to zapachy zmysłowe, intensywne, a przy tym otulające.
  • Szyprowo – owocowe – zapachy z rodziny szyprowych świetnie uzupełniają się też z nutami owocowymi. W takich kompozycjach bardzo często pojawia się morela, brzoskwinia, czy owoce egzotyczne, jak np. marakuja. Efektem są harmonijne, kompletne zapachy, które są słodkie, soczyste i nieco świeże jednocześnie.

Dla kogo sprawdzą się szyprowe perfumy?

Perfumy szyprowe charakteryzują się doskonałą projekcją, trwałością, a także złożoną kompozycją zapachową, dlatego bardzo często są wybierane i doceniane przez prawdziwych perfumowych koneserów. Doskonale sprawdzą się dla osób pewnych siebie, które lubią się wyróżniać także za pomocą nietypowych zapachów. Rodzina perfum szyprowych jest na tyle bogata, że każdy znajdzie spośród nich kompozycję dla siebie. 

Szyprowe zapachy do domu

Nie tylko na skórze zapachy szyprowe potrafią stworzyć niezapomniane wrażenia. Takie kompozycje doskonale sprawdzają się także we wnętrzach, głównie za sprawą cytrusowej świeżości i delikatnej, kwiatowej słodyczy. Zapachy szyprowe dobrze wkomponują się zwłaszcza w eleganckie wnętrza w stylu glamour. 

Sprawdź naszą kompozycję, zawierającą nuty szyprowe: Szafir – 110 ml Zapach Do Domu Diamond.

Podsumowanie

Perfumy szyprowe oznaczają rodzinę zapachów, która wywodzi się od wyjątkowej kompozycji Chypre, autorstwa francuskiego perfumiarza Coty. To zapachy złożone i nietypowe, które zawierają w sobie nuty cytrusowe, kwiatowe, a także głębokie nuty mchu dębowego czy piżma. Są to zdecydowanie zapachy wyróżniające się, dla miłośników oryginalnych perfum!

Perfumy szyprowe, które Cię zachwycą:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *