Perfumy, od wieków uznawane za esencję luksusu i wyrafinowania, kryją w sobie znacznie więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać. Nie są one jedynie mieszanką olejków eterycznych i alkoholu – to prawdziwe dzieła sztuki, które potrafią przenieść nas w inne miejsca i czasy, wywołać emocje oraz przywołać wspomnienia. Sprawdźmy, jakie są ciekawostki o perfumach i co w szczególności warto o nich wiedzieć! Serdecznie zachęcamy do lektury!

1. Perfumy, czyli ofiary dla bogów

Pierwszą z ciekawostek o perfumach jest historia ich powstania. Rozpoczyna się ona w starożytności, gdzie ich pierwsze formy były używane przede wszystkim podczas rytuałów religijnych i jako ofiary dla bogów. Starożytni Egipcjanie stosowali aromatyczne olejki do balsamowania oraz jako codzienny akcent luksusu, a receptury ich perfum były pilnie strzeżonymi sekretami. To właśnie Egipt uznawany jest dziś za kolebkę perfum.

2. Najdroższy perfum na świecie

Clive Christian No. 1 uchodzi za jedne z najbardziej luksusowych esencji zapachowych świata, zaszczytnie odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa jako perfumy o najwyższej cenie. Twórcy tego olśniewającego aromatu wypuszczają zaledwie tysiąc flakonów rocznie, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość. Ekskluzywność tego zapachu podkreśla jego kompozycja, w której główne role grają starannie selekcjonowane, luksusowe składniki jak dojrzewające drewno sandałowe oraz wanilia z Tahiti.

Twórca perfum, Clive Christian, postanowił zaoferować także wariant o nazwie Imperial Majest, czyli limitowaną wersję zapachu zamkniętą we flakonach z kryształu Baccarat, zwieńczonych pięciokaratowym diamentem. Dotychczas na rynek trafiło zaledwie dziesięć takich ekskluzywnych egzemplarzy, a cena jednego wynosi astronomiczne 200 tys. dolarów.

3. Pochowano go z… flakonem perfum

Absolutną ikoną pop kultury jest Andy Warhol, który – jak się okazuje – miał także obsesję na punkcie perfum. Były one dla niego przede wszystkim nośnikami wspomnień, dlatego konkretne kompozycje stosował tylko przez kilka miesięcy (średnio trzy) i następnie miał do nich nie wracać. 

Ciekawostką jest także to, że według różnych źródeł, Warhol miał być pochowany z butelką zapachu Estée Lauder’s Beautiful. Było to symboliczne, ponieważ mówi się, że lubił dawać perfumy swoim przyjaciołom i być może chciał zabrać ze sobą zapach, który kojarzył z pięknem i przyjaźnią w życiu pozagrobowym.

4. Perfumowy szał Napoleona

Napoleon Bonaparte także był znany ze swojej zamiłowania do różnorodnych aromatów, w szczególności wody kolońskiej. Jego fascynacja perfumami była tak intensywna, że podobno wykorzystywał miesięcznie aż kilkanaście litrów swojej ulubionej wody kolońskiej. 

Prawdopodobnie był to zapach zawierający nuty cytrusowe, w tym bergamotkę i cytrynę, które miały orzeźwić i stymulować umysł cesarza w trakcie jego licznych kampanii. To właśnie aromaty kolońskie zyskały sobie szczególną sławę w tamtym okresie, a Napoleon przyczynił się do ich popularyzacji. Z czasem jego preferencje stały się na tyle sławne, że inspirują perfumiarzy do dziś, dając życie nowym kompozycjom, które próbują uchwycić ducha i charakter tego historycznego wielbiciela wyrafinowanych zapachów.

 5. Chanel No. 5 stworzono… przez pomyłkę

Perfumy ciekawostki

To jednak nie koniec ciekawostek o perfumach, w tym tych o powstaniu najbardziej znanych na świecie kompozycji. Istnieje anegdota mówiąca, że słynne perfumy Chanel No. 5 zostały stworzone przez “szczęśliwą pomyłkę”. Gdy Coco Chanel zleciła francuskiemu perfumiarzowi Ernestowi Beaux stworzenie czegoś innowacyjnego, przedstawił on jej serię próbek numerowanych od 1 do 5 i od 20 do 24. Chanel wybrała próbkę numer 5.

Legenda głosi, że rzekoma “pomyłka” polegała na tym, że asystent perfumiarza dodał do mieszanki aldehydu, to jest substancji chemicznej, która nadała perfumom ich charakterystyczną, mocną nutę. Chanel pokochała tę kompozycję i zdecydowała się właśnie na nią. W rezultacie, Chanel No. 5 stał się jednym z najbardziej ikonicznych perfum na świecie, znanym ze swojego wyjątkowego bukietu.

Jakie są ciekawostki o perfumach? Podsumowanie

Jak widać historia perfum jest niezwykle ciekawa. Sprawia to, że nie są to wyjątkowe kosmetyki, w które zdecydowanie warto inwestować, aby czuć się naprawdę dobrze.

Szukasz wyjątkowych kompozycji zapachowych? Koniecznie sprawdź perfumy damskie dostępne w naszej ofercie.

Nasze zapachy, które Cię zaciekawią:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *