Wabią nasze zmysły, a także oczarowują osoby wokół. Podkreślają nasz charakter, a także dodają cech, których chcielibyśmy mieć nieco więcej. Właśnie takie mogą być perfumy, o ile będą do nas odpowiednio dopasowane. Wiele osób, które weszły głębiej w ich świat zadaje sobie jednak pytanie, jak powstają perfumy oraz jak dobiera się ich składy chemiczne. Pozostań z nami i dowiedz się więcej o tym niezwykle fascynującym procesie!

Jak się robi perfumy, czyli zaczynamy od projektu

Jak powstają perfumy

Nie ma perfum uniwersalnych. Idealnych dla każdego, na każdą porę roku i sprawdzających się w absolutnie każdej sytuacji. Dlatego tak ważna jest faza projektowa zwana również kreatywną, czyli określenie tego, dla kogo mają one być dedykowane oraz co mają uosabiać. Faza ta wpłynie później na wiele czynników, w tym nie tylko sam skład, ale również opakowanie oraz to, w jaki sposób marka będzie prowadziła działania marketingowe. W większych firmach za proces ten odpowiada sztab ludzi, którzy mają doświadczenie w kreowaniu tego typu produktów. Natomiast w mniejszych często proces wykonuje perfumiarz, który tworzy koncepcję, jak i samą kompozycję.

Dobór składu perfum i proporcji

Absolutnie kluczowym etapem jest dobranie składników perfum, oczywiście w odpowiednich proporcjach. Praca ta wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia i skrupulatności tak, aby całość miała spójny charakter. To czas eksperymentów, a także testów, w tym intensywności oraz trwałości. Wszystko po to, aby osiągnąć założony rezultat.

Jak jednak wygląda to w praktyce? Generalnie praca zaczyna się od fundamentów, czyli dobrania nut bazy, które rozwijają się najdłużej oraz stanowią utrwalenie dla kompozycji. Kolejno przechodzi się do nut serca, czyli składników koronnych, zazwyczaj kwiatów, soczystych owoców i lżejszych aromatów drzewnych. Ostatnie są natomiast nuty głowy, które utrzymują się najkrócej, są jednak wyczuwalne od razu. Proces ten brzmi jednak zdecydowanie łatwiej, aniżeli wygląda on w rzeczywistości. Dlatego ten etap może trwać nawet kilka miesięcy, aż do opracowania pożądanej receptury.

Utrwalenie

Wybierając perfumy często za kilkaset złotych chcemy mieć pewność, że będą trwałe. Stąd też producenci stosują różnego rodzaju składniki, które mają to zapewnić, ale w taki sposób, aby nie niszczyć kompozycji. Takie składniki perfum to m.in. heliotropina, wanilina oraz piżmo syntetyczne. Kluczowe jest oczywiście takie ich dopasowanie, aby nie wpłynęły negatywnie na charakter kompozycji zapachowej.

Przelanie do flakonów

Mamy już przetestowaną i sprawdzoną kompozycję zapachową, czas więc na jej przelanie do flakonów. Te ostatnie są bardzo istotne, bowiem to często właśnie one wabią, nęcą i przekonują, że dany produkt wart jest swojej ceny. Producenci sięgają więc po nietypowe kształty, barwione szkło, a także finezyjne zakrętki, które pozwolą wyróżnić się na tle innych perfum.

Przykładem są nasze niszowe perfumy, zapakowane w ponadczasowe i piękne flakony, obok których wprost nie można przejść obojętnie. Sprawdź je już teraz!

Kampania marketingowa

Wiemy już, jak robi się perfumy oraz w jaki sposób dobiera się ich składniki. Widzimy też, jak ważne są flakony i opakowania, które stanowią niemniej ważny czynnik wyboru. Marki przywiązują jednak ogromną wagę również do tego, kto będzie sygnował swoim nazwiskiem dany zapach. Zazwyczaj są to gwiazdy i celebryci, którzy dzięki swojemu własnemu wizerunkowi wpływają na to, jak odbierane są perfumy. Stanowią więc ważny czynnik sukcesu.

Skład perfum to wypadkowa wielu tygodni, a nawet miesięcy ciężkiej pracy. Jeśli proces ten okaże się sukcesem, to producent może liczyć nawet na setki tysięcy sprzedanych egzemplarzy oraz status perfum kultowych, które są na rynku przez dekady. Konkurencja jest jednak ogromna, dlatego tak istotne znaczenie ma kreatywność, otwartość, a także otwartość na zupełnie nowe idee.

Poszukujesz nie tylko zapachów dla siebie, ale również do domu? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź jaki zapach domu na zimę sprawdzi się najlepiej oraz w oparciu o jakie czynniki wybierać takie kompozycje.

Perfumy, które oczarują osoby wokół Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *