Przypalenie potrawy zdarza się nawet najlepszym szefom kuchni. Zapach spalenizny nie jest jednak przyjemny, dlatego też, aby szybko go zneutralizować, najlepiej działać od razu i wykorzystać najskuteczniejsze z dostępnych metod. Sprawdźmy więc, jak pozbyć się zapachu spalenizny w mieszkaniu lub domu skutecznie i szybko.

1. Długie wietrzenie pomieszczeń

Jak zacząć likwidowanie zapachu spalenizny? Najlepiej od dokładnego wietrzenia. W praktyce stanowi ono jednak jedynie bazę, bowiem zazwyczaj woń jest na tyle silna, intensywna i nieprzyjemna, że trudno poradzić sobie z nią bez dodatkowych metod. Warto też pamiętać, aby przynajmniej na początku unikać przebywania w takim pomieszczeniu, w dymie znajdują się bowiem wolne rodniki i substancje rakotwórcze, które mają negatywny wpływ na zdrowie.

2. Pranie tekstyliów

Niestety tkaniny bardzo silnie chłoną zapach spalenizny. Jeśli więc to możliwe, należy je wyprać, gdyż w przeciwnym razie woń wciąż będzie odczuwalna w pomieszczeniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o zasłony, ręczniki i koce, które najlepiej od razu wynieść z wnętrza.

3. Domowa mieszanka z cytryny

W procesie warto wspomóc się także domowymi sposobami i mieszankami zapachów, które chłoną nieprzyjemną woń. Przykładem jest cytryna, którą warto dodać do gotującej się wody. Dla wzmocnienia rezultatu można dodać też do wody jej skórkę. Oczywiście cały czas należy kontrolować, aby takie naczynie nie uległo spaleniu.

4. Oczyszczacz powietrza

W ostatnich latach oczyszczacze powietrza zyskały na popularności ze względu na niską jakość powietrza w Polsce, głównie zimą. Jeśli więc tylko mamy takie urządzenie w domu, to również można wykorzystać je do usunięcia zapachu spalenizny. Nie stanowi ono jednak alternatywy dla wietrzenia pomieszczenia. Warto jednak je zastosować po to, aby wspomóc ruch powietrza we wnętrzu i szybciej wyeliminować nieprzyjemny zapach.

Jak pozbyć się zapachu spalenizny?

5. Patyczki zapachowe lub odświeżacze

Gdy pomieszczenie jest dobrze wywietrzone, można przejść do wypełniania go przyjemnymi zapachami. W tym celu warto wybrać np. patyczki zapachowe do domu, które są trwałe i doskonale się prezentują, dzięki umieszczeniu ich w estetycznych opakowaniach. Szybki efekt zapewniają także odświeżacze zapachowe. Ich zaletą jest to, że pozwalają błyskawicznie odświeżyć pomieszczenia oraz wyeliminować niechciane zapachy, w tym również spalenizny. Warto mieć je więc w zanadrzu, zwłaszcza na wypadek takiej sytuacji, jak pojawienie się w mieszkaniu lub w domu woni spalenizny.

Czego nie robić w przypadku zapachu spalenizny w domu?

Wiesz już, jak zlikwidować zapach spalenizny w domu lub mieszkaniu. Równie istotne jest jednak to, czego w takiej sytuacji nie robić. Nie należy przede wszystkim używać silnych perfum, zwłaszcza gdy pomieszczenie nie zostało dobrze przewietrzone. Doprowadzi to bowiem do powstania mieszanki zapachów, która może okazać się jeszcze bardziej dusząca.

Kolejnym błędem jest używanie silnych środków chemicznych w tym wybielaczy, rozpuszczalników lub agresywnych produktów czyszczących. Ich zastosowanie na spalone powierzchnie może bowiem jeszcze bardziej je uszkodzić. Dodatkowo używanie takich preparatów może być niebezpieczne dla zdrowia, przede wszystkim ze względu na wydzielający się z nich zapach.

Z naszego bloga dowiesz się także, jak zlikwidować nieprzyjemny zapach w aucie w sposób szybki i skuteczny.

Odpowiedź na to, jak pozbyć się zapachu spalenizny jest jak widać złożona. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że taka woń jest nie tylko nieprzyjemna, ale również szkodliwa. Nie należy więc zwlekać z jej usuwaniem, tylko szybko podjąć odpowiednie kroki.

Produkty, które wypełnią Twoje pomieszczenie przyjemnymi zapachami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *