Często podczas wybierania perfum w drogerii, możemy się natknąć na nietypowe skróty na buteleczkach. W niektórych sklepach występują nawet te same zapachy, ale o różnych oznaczeniach i cenach. Aby na widok tych skrótów nie mieć w głowie wielkiego znaku zapytania, zapraszamy do lektury naszego artykułu! Omawiamy w nim szczegółowo wszystkie oznaczenia trwałości perfum.

Trwałość perfum – jakie wyróżniamy oznaczenia?

Trwałość zapachu perfum jest kluczowym czynnikiem przy zakupie zapachu. Aby ułatwić klientom dokonywanie właściwego wyboru, na opakowaniach perfum stosuje się różne oznaczenia, takie jak EdP, EdT, czy EdC. Co kryje się za tymi skrótami?

EdP – co to znaczy?

Oznaczenie EdP to jedno z najczęściej pojawiających się na buteleczkach. Co oznacza termin Eau de Parfum? To nic innego, jak określenie na wodę perfumowaną, czyli zapach, gdzie olejki zapachowe mają stężenie od 10 do 15%, a czasami nawet wyższe. Są to najtrwalsze i najbardziej intensywne w zapachu perfumy, jakie są dostępne w drogeriach. Zwykle idzie za tym także wysoka cena, która dla niektórych osób może być odstraszająca. 

Perfumy męskie i damskie z kategorii wód perfumowanych są polecane dla tych, którzy uwielbiają mocno pachnieć przez co najmniej kilka godzin. Jeśli zależy ci na trwałości i szykuje się np. jakieś ważne wyjście, woda perfumowana będzie idealnym wyborem!

EdT – co kryje się za tym skrótem?

Rozwinięcie skrótu EdT to Eau de Toilette, co po polsku oznacza wodę toaletową. Takie zapachy zwykle w swoim składzie zawierają od 4 do 10% olejków zapachowych, co sprawia, że są zdecydowanie lżejsze i mniej trwałe, niż woda perfumowana. Za niższą trwałością i intensywnością zapachów idzie także niższa cena, dlatego bardzo często EdT spotkamy w drogeriach. Perfumy w formie wody toaletowej sprawdzą się np. na co dzień do biura, jeśli chcemy pachnieć subtelnie. To dobry wybór dla osób, które nie lubią mocnych, duszących zapachów.

EdC w perfumach

EdC to z języka francuskiego skrót od “Eau de Cologne”, czyli wody kolońskiej. Stężenie olejków zapachowych w przypadku wód kolońskich to jedynie od 3 do 5%, co sprawia, że trwałość tych zapachów jest naprawdę niska. Woda kolońska zwykle kojarzona jest z męskimi zapachami, chociaż na rynku można znaleźć także damskie zapachy o takim stężeniu olejków (choć jest ich faktycznie mniej). Panowie częto wykorzystują wodę kolońską po kąpieli czy po goleniu, dla krótkiego odświeżenia.

Eau Fraiche/ Eau de Solide

Eau Fraiche to kolejna forma perfum, trwałością dość podobna do EdC, jednak o jeszcze niższej koncentracji olejków zapachowych. Zawiera zwykle tylko około 1-3% olejków, co sprawia, że jest to najmniej trwała forma perfum. Jest to idealna opcja na szybkie odświeżenie, jednak jej zapach znika stosunkowo szybko. Zwykle zamiennie używane są formy Eau Fraiche i Eau de Solide. Najprościej mówiąc, ta kategoria zapachów to po prostu mgiełki, którymi psikamy się dla chwilowego odświeżenia, np. po kąpieli.

Podsumowanie

Teraz już żaden enigmatyczny skrót na buteleczce perfum nie będzie dla ciebie tajemnicą! Oznaczenia EdP, EdT, EdC oraz inne są kluczowe dla określenia trwałości i intensywności danego zapachu. Wybór odpowiedniej formy zależy od indywidualnych preferencji, pory roku oraz okazji, na którą chcesz użyć perfumy. Znajomość tych skrótów i tego, co się za nimi kryje, z pewnością pomoże ci w świadomych zakupach! Zapraszamy także do zapoznania się z naszą kolekcją perfum damskich i męskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *