Perfumy są produktami, które nie należą do najtańszych, dlatego stanowią inwestycję na kilka miesięcy, a nierzadko nawet lat. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy perfumy mogą się zepsuć, a jeśli tak, to co zrobić, aby tego uniknąć. Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania metod na to, jak bezpiecznie przechowywać swoje kompozycje zapachowe i to przez długi czas! Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć!

Czy perfumy się psują?

Niestety odpowiedź na to pytanie brzmi tak, gdyż perfumy mogą się zepsuć. Również są bowiem produktami kosmetycznymi, w przypadku których obowiązuje data ważności wskazana przez producenta. Oczywiście wiele perfum można stosować dłużej, aniżeli zalecił to producent. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy stosujemy się do pewnych zasad związanych z ich przechowywaniem, w przypadku którego ważne są detale, a często nawet postępowanie wbrew własnym nawykom.

Jak rozpoznać, że perfumy uległy zepsuciu?

Większość perfum ma datę przydatności wynoszącą 12-36 miesięcy. Jednak w skrajnych warunkach – jeśli nie będą prawidłowo przygotowywane – mogą zepsuć się wcześniej. W jaki sposób można to rozpoznać? Zazwyczaj objawia się to zmętnieniem produktu. Produkt nie jest klarowny tak, jak wcześniej i widać w nim różnego rodzaju osady.

Drugi symptom to po prostu zapach. Nie tylko może stać się mniej wyraźny, ale również stęchły oraz kwaśny. Oczywiste jest, że nie będziemy chcieli sięgać po takie perfumy i najlepiej po prostu się ich pozbyć, aby przez przypadek ich nie zaaplikować i nie zmusić się do… zmiany ubrań.

Dlaczego perfumy mogą ulec zepsuciu?

Jak wspomnieliśmy, najczęściej powodem jest nieprawidłowy sposób przechowywania, gdy produkt narażony jest na negatywnie działające czynniki zewnętrzne takie jak np. powietrze. Gdy flakon nie jest w sposób szczelny zamknięty przedostają się do niego zanieczyszczenia oraz mikroorganizmy, które negatywnie wpływają na produkt. Niewłaściwe otwarcie sprawia dodatkowo, że produkt wietrzeje i szybko straci swój urok, dla którego zdecydowaliśmy się na jego zakup.

Kolejnym czynnikiem jest światło słoneczne, które także skutkuje szybszym psuciem się. Nie można zapominać dodatkowo o temperaturze, gdyż ona również doprowadza do psucia się kompozycji zapachowej. Dlatego też perfum nie należy przechowywać w ciepłych pomieszczeniach blisko kaloryferów i innych źródeł ciepła.

Co zrobić, aby uniknąć psucia się perfum?

Perfumy mogą się psuć, dlatego prawidłowy sposób przechowywania jest absolutnym kluczem. Dlatego też warto stosować się do kilku zasad takich jak:

  • przechowywanie perfum w ciemnych miejscach bez dostępu do światła słonecznego (wbrew pozorom raczej należy unikać toaletek i kredensów, a tym bardziej okiennych parapetów),
  • trzymanie ich w miejscu niezbyt ciepłym, ale także niezbyt zimnym (najniższa temperatura to 16 stopni Celsjusza, dlatego perfum nie należy przechowywać w lodówce),
  • unikanie pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienka,
  • po każdym użyciu dokładne zamykanie zakrętki, najlepiej oryginalnej, która jest idealnie dopasowana do kształtu butelki i szczelna,
  • wybieranie perfum z atomizerem, gdyż pozwala to przedłużyć ich trwałość w opakowaniu. Ewentualnie innych, ale raczej o mniejszej objętości.

Takie same zasady obowiązują zarówno w przypadku perfum dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Dzięki nim możemy być pewni, że ulubiona mieszanka zapachowa będzie mogła być stosowana przez naprawdę długi czas.

Postaw na jakość kompozycji zapachowych

Jest jeszcze jeden czynnik mogący sprawiać, że perfumy będą psuć się szybciej. Chodzi tutaj o ich niską jakość. Dlatego też warto wybierać produkty od tych firm, które specjalizują się w produkcji perfum oraz innych produktów kosmetycznych, w których istotną rolę odgrywają zapachy. Dokładnie taką firmą jest Loris, dlatego serdecznie zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty.

Zapachy to produkty nie tylko do ciała, ale również do domu i samochodu. Sprawdź niszowe zapachy do domu, dzięki którym wypełnisz swoje wnętrza wyjątkowymi aromatami o działaniu relaksującym lub pobudzającym.

Czy perfumy mogą się przeterminować? Jak widać niestety tak. Jednak prawdopodobieństwo jest niższe, gdy stosujemy się do kilku zasad związanych z ich prawidłowym przechowywaniem.

FAQ

Czym może grozić stosowanie zepsutych perfum?

Poza nieprzyjemnym zapachem kontakt takich produktów ze skórą może doprowadzić do nadwrażliwości, zaczerwienień oraz innych reakcji alergicznych.

Czy można przechowywać perfumy w szufladzie?

Tak. Ze względu na oddalenie od światła jest to dobre miejsce. Ważne jednak, aby mebel nie był ustawiony np. tuż obok grzejnika.

Co można zrobić z zepsutymi perfumami?

Takie produkty nie nadają się już do użytkowania. Dlatego najlepiej umieścić je w odpowiednim pojemniku na odpady.

Perfumy, które będą Ci długo służyły!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *