Życie większości z nas jest coraz bardziej stresujące. Praca, dziesiątki obowiązków w życiu codziennym, problematyczne relacje… To wszystko nakłada na nas ogromną presję, która na dłuższą metę negatywnie wpływa na nasz organizm. Dlatego tak ważne jest to, aby w jak największym stopniu próbować się relaksować. Świetnym sposobem na to są uspokajające zapachy, które często możemy znaleźć nawet… w naszych kuchennych szafkach. Sprawdźmy więc, jakie zapachy uspokajają oraz w jaki sposób je stosować, aby znaleźć upragnione ukojenie.

Zapachy uspokajające i wyciszające – dlaczego mają taki efekt?

Niektóre zapachy relaksują z kilku powodów i wpływ na to ma zarówno biologia, jak i psychologia.

Po pierwsze, często mamy pozytywne wspomnienia związane z określonymi zapachami. Na przykład aromat lawendy może przypominać o wakacjach na wsi u dziadków lub wieczornym relaksie w wannie. Te pozytywne wspomnienia i asocjacje pomagają nam się zrelaksować.

Po drugie, zapachy wpływają na obszary mózgu odpowiedzialne za emocje, w tym na układ limbiczny. Niektóre z nich mogą stymulować te obszary, co prowadzi do uczucia spokoju i relaksu.

Po trzecie, zapachy mają także zdolność wpływania na układ nerwowy, zmniejszając poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Zwiększają dodatkowo produkcję neuroprzekaźników związanych z relaksem, takich jak serotonina.

Jakie zapachy nas uspokajają i wyciszają?

Zapachy wyciszające

Lista jest długa, choć tak naprawdę wiele zależy również od naszych preferencji i osobistych skojarzeń. Dla jednych niektóre zapachy będą przyjemne i kojące, natomiast u innych osób konkretne kompozycje mogą prowadzić nawet do bólu głowy. Dlatego tak ważne jest testowanie i sprawdzanie na sobie tego, co nam odpowiada.

Przyjęło się jednak, że lista zapachów o działaniu uspokajającym jest następująca:

  • lawenda – jest jednym z najbardziej znanych zapachów relaksacyjnych. Jej delikatny, kwiatowy aromat pomaga w redukcji napięcia i stresu oraz może poprawić jakość snu. Aby wypełnić swój dom tym przyjemnym aromatem, polecamy zapach do domu lawenda i piżmo z naszej oferty,
  • jaśmin – zapach jaśminu jest słodki i kwiatowy. Jest znany z właściwości relaksacyjnych i może pomóc w łagodzeniu lęku oraz poprawie nastroju,
  • drzewo sandałowe – ten niezwykle ciepły i drzewny zapach jest znany z działania uspokajającego i może pomóc w redukcji napięcia oraz stworzeniu atmosfery spokoju,
  • ylang-ylang – to słodki, egzotyczny zapach, często stosowany w aromaterapii do łagodzenia stresu i poprawy nastroju,
  • melisa – to zioło o delikatnym cytrusowym zapachu. Aromat melisy może pomóc w łagodzeniu napięcia, poprawie snu oraz relaksacji. Doskonale sprawdza się także jako herbata, dlatego warto pić ją w godzinach wieczornych.

Wiele z tych nut zapachowych znajdziesz w naszych produktach, takich jak relaksujące żele pod prysznic damskie i męskie, zapachy do domu, a także perfumy.

W jaki sposób używać uspokajających zapachów?

Takie zapachy – aby działały uspokajająco i wyciszajaco – należy stosować w odpowiedni sposób. 

Najłatwiejszą metodą jest wypełnienie wnętrza daną kompozycją zapachową. Doskonale sprawdzają się do tego celu zapachy do domu w formie patyczków oraz atomizerów. Umieszcza się je we wnętrzu, w którym chcemy się zrelaksować i już po kilku minutach możemy cieszyć się bardzo przyjemnym zapachem, który ukoi nasz układ nerwowy. Jeśli chcemy w jeszcze większym stopniu odczuć taki pozytywny efekt, to warto na chwilę się zatrzymać i głęboko wdychać takie zapachy.

Kolejny sposób to aromaterapia. Tutaj wykorzystywane są różnego rodzaju olejki zapachowe, które rozcieńcza się w wodzie w specjalnie przeznaczonych do tego celu urządzeniach. Podczas ich uwalniania się można wykonywać inne, relaksujące aktywności, takie jak masaż, joga oraz medytacja.

Świetnym sposobem na to, aby zapachy nas uspokoiły, wyciszyły i pozwalały lepiej zasnąć jest rozpylanie przed snem mgiełki zapachowej na poduszkę. Doskonale sprawdzą się kompozycje z lawendą, jaśminem oraz drzewem sandałowym.

Jakie zapachy uspokajają? Podsumowanie

Kojące i uspokajające działanie nut zapachowych to doskonały sposób na to, aby zminimalizować w naszym życiu stres oraz ukoić zszargane nerwy. Sprawdź, jak mogą pomóc Ci w tym produkty od Loris!

Zapachy do domu, które Cię zrelaksują:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *