Właściwie przez cały okres od marca do maja możemy podziwiać w naszych ogródkach piękne, wielobarwne hiacynty (a w naszych domach nawet przez cały rok). Najbardziej charakterystyczny jest ten niebiesko-fioletowy i to jego obraz pojawia się w głowach najczęściej, kiedy myśli się o hiacyntach.

Jego zapach nie jest jednak przez wszystkich doceniany – kwiaty hiacyntu wydzielają słodką woń, która dla części osób może okazać się nie do zniesienia. Chcesz sprawdzić, czy jest to zapach dla Ciebie? Z tego artykułu dowiesz się, jak pachnie hiacynt, poznasz jego symboliczne znaczenie i przekonasz się, gdzie jest używany.

Hiacynt – pochodzenie rośliny

Ta niezwykle kolorowa roślina przywędrowała do nas z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Na terenach środkowej Europy pojawił się w okolicach XVI wieku po tym, jak przebył drogę z Konstantynopola do Austrii, a następnie do Holandii.

Początkowo nie był zbyt popularny, ale z czasem jego kariera nabrała rozpędu, zwłaszcza po odkryciu faktu, że może on występować w różnych kolorach. Na początku XVIII wieku ta roślina była już niezwykle pożądana w całej Europie, a jego wysokie ceny sprawiały, że wyłącznie najbogatsi mogli sobie pozwolić na uprawę.

Obecnie hiacynt to jeden z najczęściej uprawianych kwiatów w Holandii obok tulipanów, a i w Polsce można spotkać ponad 100 jego różnych odmian! Największą popularnością cieszą się hiacynty niebieskie, różowe, karminowe, białe oraz te w tzw. łososiowym, mleczno-pomarańczowo-różowym kolorze.

jak pachnie hiacynt

Jak pachnie hiacynt?

No dobrze, a zatem jak właściwie można by opisać woń tego kolorowego kwiatu? Większość osób mówiąc o zapachu hiacyntu, używa takich określeń jak:

  • słodki – niekiedy nawet zbyt słodki, drażniący, wywołujący bóle głowy. Za to odpowiedzialne są głównie związki chemiczne o działaniu eterycznym, wydzielane przez hiacynt,
  • trwały i intensywny – dlatego stanowi cenny składnik perfum, których zapach dzięki dodatkowi hiacyntu utrzymuje się zdecydowanie dłużej,
  • nieco wilgotny – co rodzi bardzo zmysłowe, erotyczne skojarzenia,
  • kwiatowy – wiosenny, świeży, jak najpiękniejszy bukiet od ukochanej osoby.

Perfumy z nutą hiacyntu są dość ciężkie i intensywne, dlatego doskonale nadają się na wieczór oraz jesień czy zimę, choć ich kwiatowa woń świetnie sprawdzi się również w towarzystwie lżejszych, bardziej orzeźwiających aromatów.

Symboliczne znaczenie hiacyntu

Hiacynt ma bardzo interesującą genezę mitologiczną. Zanim bowiem pojawił się kwiat, początkowo żył piękny, grecki młodzieniec, o którego względy rywalizowali sam bóg słońca i sztuki Apollo oraz Zefir, bóg wschodniego wiatru. Podczas gry w rzucanie dyskiem, zazdrosny Zefir zmienił tor lotu zabawki, a ta ugodziła Hiacynta w głowę. Młodzieniec zmarł na miejscu a powodowany żalem Apollo sprawił, aby z jego ciała wyrósł piękny kwiat, który dziś znamy pod tą samą nazwą.

Z tego właśnie powodu hiacynt znany jest z jednej strony jako symbol żalu i utraty, z drugiej strony kojarzony jest z ogromną miłością. Czasem konotuje również zazdrość – szczególnie taki w kolorze żółtym.

Gdzie wykorzystuje się zapach hiacyntu?

Ze względu na to, że zapach hiacyntu może być nieco przytłaczający, kiedy wąchamy go przez dłuższy czas, bardzo rzadko wykorzystuje się go w domowych odświeżaczach powietrza czy w składach świec zapachowych. Z powodzeniem sprawdzi się jednak w perfumach, w których jego aromat utrzymuje się bardzo długo.

Szukasz innych sposobów, aby przedłużyć zapach perfum? Sprawdź koniecznie nasz artykuł.

Dodatek zapachu hiacyntu do perfum sprawia, że wydają się one nieco bardziej kwiatowe. Może pachnieć kobieco, intensywnie i zmysłowo, ale z powodzeniem sprawdzi się również w perfumach męskich, nadając im ciekawą, nietypową nutę.

Zapach hiacyntu nie jest dla każdego, ale jeśli tylko postanowisz go poznać, na pewno nie pozostaniesz wobec niego obojętny!

Perfumy z dodatkiem hiacyntu, które idealnie nadadzą się na wieczór oraz jesień czy zimę:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *