Chociaż praktycznie wszystkie zapachy określamy zbiorczo mianem “perfum” jest to bardzo duże uogólnienie i uproszczenie. Tak naprawdę, prawdziwych perfum nie używa prawie nikt z nas! Mają one tak duże stężenia olejków i tak wysokie ceny (ponad kilka tysięcy za flakonik), że mało kto może sobie na nie pozwolić. To, czym na co dzień się psikamy, to zwykle albo woda perfumowana, albo toaletowa. 

Choć czasami te pojęcia również są używane zamiennie, są to zupełnie inne typy zapachów! Czas raz a porządnie wyjaśnić wszystkie różnice między nimi. Zapraszamy do lektury naszego artykułu! Podpowiemy, jakie są wady i zalety obu rozwiązań i które warto wybrać.

Różnica między wodą toaletową a perfumowaną

Warto poznać różnicę między wodą perfumowaną a toaletową, chociażby dlatego, aby robić świadome zakupy. Często możemy w drogeriach natknąć się nawet na ten sam zapach, z tym że na jednym widnieje podpis woda perfumowana, na innym woda toaletowa. Czym się od siebie różnią?

Woda perfumowana, to taka kompozycja, gdzie olejki zapachowe stanowią zwykle od 10 do 15%. Ma też zwykle bardzo dużą zawartość alkoholu (około 90%), dzięki czemu zapachy są trwalsze. Tak więc woda perfumowana to mocne, intensywne zapachy, których trwałość wystarcza nawet na cały dzień.

Z kolei woda toaletowa cechuje się niższą zawartością olejków – standardowo od 5 do 10%. Tym samym takie perfumy mają mniejszą trwałość i są bardziej subtelne i lekkie.

Woda perfumowana – zalety i wady

Największą zaletą wody perfumowanej będzie jej trwałość. Korzystając z takich perfum możesz mieć pewność, że zapach utrzyma się cały dzień, a na samych ubraniach nawet do kilku dni. Same zapachy mają też wysoką projekcję i intensywność, dzięki czemu lepiej wyczuwalne są pojedyncze nuty, a kompozycja zapachowa nabiera głębi. 

Tak naprawdę jedyną wadą takich zapachów jest ich cena. Woda perfumowana będzie zwykle o wiele droższa, niż woda toaletowa. 

Woda toaletowa – zalety i wady

Mniejsza intensywność w zapachu wód toaletowych może być też zaletą! Perfumy damskie czy męskie w formie wody toaletowej będą odpowiednie dla osób, które nie lubią duszących, mocnych zapachów i wolą pachnieć subtelniej. Zdecydowanym atutem jest też niższa cena wód toaletowych, w porównaniu do tych perfumowanych. 

Natomiast wadą może być o wiele niższa trwałość. Jeśli szukasz zapachu, który będzie towarzyszył ci cały wieczór, woda toaletowa może nie być najlepszym wyborem.

Woda toaletowa a woda perfumowana — co lepsze?

Znając wady i zalety obu rozwiązań, możesz lepiej dostosować wybór do swoich preferencji. Kiedy wybrać wodę perfumowaną? Zapachy o większej trwałości będą doskonałym wyborem na różne ważne wydarzenia czy imprezy, jak np. bankiety czy wesela. Z wodą perfumowaną możesz mieć pewność, że twój ulubiony zapach będzie cię otaczał przez cały dzień, także wieczorem! Wody perfumowane sprawdzą się także jesienią i zimą, kiedy to gustujemy w zapachach cięższych, o większej intensywności i projekcji. 

Z kolei woda toaletowa to doskonały wybór na wiosnę i lato, kiedy chcemy pachnieć lekko i subtelnie. Sprawdzi się też na co dzień do pracy, gdy nie chcemy pachnieć zbyt dusząco, aby nie przeszkadzać współpracownikom. Wody toaletowe będą także fajnym wyborem, jeśli np. rano chcesz użyć jednego zapachu, a na wieczór już drugiego.

Podsumowując: jeśli priorytetem dla ciebie będzie trwałość i intensywność zapachu, a przy tym nie przeszkadza ci wyższa cena, wybierz wodę perfumowaną. Z kolei jeśli chcesz pachnieć lekko i subtelnie, postaw na wodę toaletową.

Różnica między wodą toaletową a wodą perfumowaną

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jaka jest różnica między wodą toaletową a wodą perfumowaną i możesz świadomie kupować zapachy, z myślą o własnych preferencjach! Pamiętaj o tym, że woda perfumowana to lepszy wybór na ważne wyjścia oraz jeśli lubisz mocne, intensywne zapachy. Z kolei jeśli zależy ci na subtelnym zapachu i trwałość na cały dzień to nie jest dla ciebie must have, woda toaletowa będzie tańszym i lepszym wyborem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą perfum męskich i damskich!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *