Kominki zapachowe doskonale sprawdzą się w roli zapachów do domu. Pozwalają one na subtelne i trwałe uwalnianie ulubionych aromatów w pomieszczeniu, tworząc przyjemną atmosferę relaksu i harmonii, a przy tym zapewniają korzyści aromaterapeutyczne. Jednakże, aby cieszyć się optymalnymi efektami, warto poznać kilka podstawowych zasad korzystania z kominków zapachowych. Chociaż ich obsługa nie jest zbyt skomplikowana, istnieją różne rodzaje kominków i warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich używaniu. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze zasady przy korzystaniu z kominka zapachowego

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są różne typy kominków zapachowych. Najprościej można je podzielić na te tradycyjne ceramiczne oraz nowoczesne zasilane na prąd. Nad tymi drugimi nie będziemy się zbytnio pochylać – w ich przypadku wystarczy po prostu korzystać z instrukcji i zaleceń producenta, ponieważ każde urządzenie może być nieco inne. 

Jeśli kupujesz kominek zapachowy z myślą o korzystaniu z olejków, musisz zwrócić uwagę na jego budowę. Są bardzo podobne dwa typy kominków ceramicznych – te na olejki i te na woski zapachowe. Modele do podgrzewania wosku będą miały na górze bardziej wypłaszczoną wnękę, natomiast te do olejków powinny mieć głębszą miseczkę, żeby zmieściło się tam kilka łyżek wody.

Jak już mamy wybrany odpowiedni model, czas przejść do tego, jak korzystać z kominka zapachowego.

  1. Nie stosuj olejku eterycznego solo! Zawsze dodawaj go do 2-3 łyżek wody.
  2. Na dole kominka umieść świeczkę tealight, koniecznie bezzapachową, aby nie zaburzała aromatu olejku.
  3. Jeśli chcesz, aby kominek palił się dłużej, np. kilka godzin, pamiętaj o dolewaniu wody! Gdy jej zabraknie, kominek może się brzydko osmalić lub nawet uszkodzić, poprzez zbytnie nagrzanie góry.
  4. Jeśli kominek będzie zabrudzony, przykładowo właśnie od płomienia świeczki, po ostygnięciu przetrzyj go czystą, wilgotną szmatką.
  5. Nie zostawiaj kominka zapachowego bez opieki – jeśli wychodzisz z domu, zawsze zdmuchnij świeczkę.

Olejki zapachowe do kominków – ile kropli dodać?

Ilość kropli olejku zapachowego, którą należy dodać do kominka, może różnić się w zależności od indywidualnych preferencji oraz intensywności zapachowej danego olejku. Jednakże zazwyczaj zaleca się dodanie od 3 do 5 kropli olejku do kominka zapachowego. Możesz testować te proporcje, zaczynając właśnie od 3 kropli – zawsze możesz dolać więcej, jeśli zapach będzie dla ciebie zbyt subtelny, natomiast cofnąć w drugą stronę może być już ciężko! 

A co z mieszaniem różnych olejków? Warto mieć na uwadze, że olejki eteryczne to bardzo silne koncentraty roślin, przez co ich zapach jest bardzo intensywny i dominujący. Nie do końca można przewidzieć, jak takie naturalne substancje zapachowe będą się ze sobą łączyć, zwłaszcza po podgrzewaniu na kominku. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z korzystaniem z kominka zapachowego, zacznij od pojedynczych olejków.

Sprawdź także: Jak używać olejków eterycznych w domu? 

kominek do olejków zapachowych

Kominek zapachowy wodospad – jak go używać?

Kominki zapachowe w formie wodospadu są szczególnie efektowne i stanowią ciekawą ozdobę pomieszczenia. Jest to zupełnie inny rodzaj kominków niż te klasyczne, które są najpopularniejsze. Przypomina on raczej kadzidełko, niż klasyczny kominek zapachowy. Jak działa? 

Polega on na tym, że na górze umieszczamy specjalny knot zapachowy, który jest nasączony olejkami. Następnie go zapalamy, a on tli się tak jak kadzidełko, a jego dym spływa po wgłębieniach kominka w dół tworząc efekt wodospadu. Czas jednorazowego palenia takiego kominka to zwykle około 10-15 minut. Zwykle taki produkt jest sprzedawany w formie gotowego zestawu, już ze specjalnymi knotami, więc tak naprawdę trzeba tylko umieścić knot w odpowiednim miejscu i go zapalić. Nie tylko zapachy są zachwycające, ale także sam efekt wizualny! Spływający dym działa bardzo kojąco i zdecydowanie jest to przyjemny widok.

Podsumowanie

Korzystanie z kominka zapachowego może być nie tylko przyjemnym doświadczeniem dla zmysłów, ale również przyczynić się do stworzenia wyjątkowej atmosfery w domu. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, takich jak wybór wysokiej jakości olejków zapachowych i umiarkowane dozowanie, można cieszyć się świeżymi i relaksującymi aromatami przez wiele godzin. Kominki zapachowe są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych metod aromaterapii, stanowiąc jednocześnie elegancki element dekoracyjny każdego wnętrza!

Zapachy do Twojego domu

-25%
Original price was: 40,00 zł.Current price is: 29,90 zł.
-25%
Original price was: 40,00 zł.Current price is: 29,90 zł.
-13%
Original price was: 40,00 zł.Current price is: 34,90 zł.
-10%
Original price was: 49,90 zł.Current price is: 45,00 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *