Jeśli zastanowimy się nad tym, co tak naprawdę wpływa na nasze decyzje zakupowe dotyczące perfum, niekoniecznie będzie to sam zapach! Zanim zdecydujemy się sięgnąć na drogeryjną półkę po konkretne perfumy, nasz wzrok przykuwa buteleczka, w tym także jej kolor. Zastanawiasz się, czy istnieje związek, pomiędzy kolorem perfum i ich opakowania, a samą kompozycją zapachową? Okazuje się, że tak i istotnie, kolor perfum może sugerować typ zapachu już po samym wyglądzie. Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Kolor perfum a zapach – skąd wzięła się taka korelacja?

Zjawisko odczuwania przez nas zapachów jest indywidualną pracą zmysłu węchu, dlatego często może być nam trudno dobrać określenia do konkretnego zapachu. Chociaż określenie słowne rozpoznawanych przez nas nut zapachowych może stanowić wyzwanie, o wiele łatwiej będzie bazować na skojarzeniach, także tych kolorystycznych. Zarówno zapachy jak i odczuwane smaki często przywodzą nam na myśl konkretne kolory. 

Domy perfumeryjne już wiele lat temu podchwyciły to zjawisko percepcji zmysłów i wykorzystały skojarzenia zapachów z kolorami, do ubarwiania flakoników czy samego koloru perfum wewnątrz buteleczki. Dzięki temu, zanim do oceny zapachu zaangażujemy nasz węch, możemy już wzrokowo określić, jaki typ perfum przypadnie nam do gustu.

Jakie są kolory perfum?

Nuty zapachowe, kryjące się za poszczególnymi kolorami perfum

Poniżej wyróżniliśmy najczęściej pojawiające się w branży perfumeryjnej kolory perfum i opisaliśmy, jakich kompozycji zapachowych można się spodziewać w przypadku poszczególnych kolorów!

Sprawdź także: Jak odczytywać stężenie fl oz na perfumach?.

Czerwone perfumy

Kolor czerwony często kojarzony jest z romantycznością, namiętnością, kobiecością i zwykle faktycznie perfumy z buteleczkami w takim kolorze są zapachami dla kobiet. Za tym kolorem najczęściej kryją się zmysłowe, intensywne zapachy o dużej projekcji – zdecydowanie w większości nie są tozapachy do stosowania na co dzień, a raczej na specjalne wyjścia czy jako perfumy na randkę.

Czasami można natrafić także na męskie perfumy w kolorze czerwonym – mogą to być kompozycje orientalne, z korzennymi nutami.

Różowe perfumy

Róż to kolor jednoznacznie kojarzący się z kobiecymi perfumami. Zwykle różowe buteleczki perfum zwiastują zapachy kwiatowe, owocowe, słodkie. To często wręcz zapachy dziewczęce i lekkie, które idealnie sprawdzą się na wiosnę czy lato. Spośród takich perfum można też natrafić na kompozycje doskonałe do noszenia na co dzień.

Żółte i pomarańczowe perfumy 

Kolor żółty kojarzy nam się z radością i ożywieniem – nie inaczej jest w przypadku perfum! Żółte perfumy to zwykle zapachy cytrusowe, gdzie w nutach znajdziemy pomarańczę, bergamotkę czy grejpfrut. Zapachy te pobudzają zmysły i dodają energii, dzięki czemu będą idealne na letnie dni!

Kolor pomarańczowy często symbolizuje wspomniane przy okazji czerwieni zapachy orientu. Wszelkie kompozycje zawierające bursztyn, kardamon, wanilię czy inne otulające zapachy, zwykle będą miały pomarańczowy kolor, aby budzić otulające skojarzenia.

Błękitny kolor perfum a ich zapach

Błękit w świecie zapachów odnosi się do nut morskich, świeżych i uniwersalnych. Wiele znanych marek perfum dodaje także słowo “Blue” do nazw swoich zapachów, można więc powiedzieć, że istnieje niepisany rodzaj perfum, odnoszący się do koloru niebieskiego. Będą to zwykle lekkie zapachy męskie, uniwersalne, do noszenia na co dzień, do pracy, ale także na różne wyjścia. Te kompozycje można najprościej określić jako ładne, nieskomplikowane męskie zapachy.

Zielone perfumy

Zieleń symbolizuje naturę, świeżość i odrodzenie. Perfumy w zielonych flakonach często zawierają nuty roślinne, drzewne lub aromaty ziół. Częściej w zielonych kolorach spotkamy perfumy męskie, które bardzo często bazują zwłaszcza na nutach leśnych i drzewnych. Takie zapachy są świeże, doskonale sprawdzają się na co dzień, także w cieplejsze dni.

Podsumowanie

Kolor flakonu perfum nie tylko stanowi estetyczny i sprzedażowy element, ale także może wpływać na odbiór zapachu. Po przeczytaniu naszego artykułu już wiesz, jakie kompozycje zapachowe mogą się kryć za poszczególnymi kolorami! To z pewnością ułatwi Ci poszukiwania swojego wymarzonego zapachu.

Źródła:

https://www.fragrantica.pl/wiesci/Jaki-kolor-maja-Twoje-perfumy-3304.html 

Perfumy, które przypadną Ci do gustu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *