Zbliża się okres wiosenny, a co za tym idzie, także sezon alergiczny. Dla wielu osób piękny czas ponownego rozkwitu roślinności kojarzy się niestety z katarem siennym i łzawiącymi oczami. Nie każdy z nas chce decydować się na przyjmowanie leków antyalergicznych – często powodują one senność. Jeśli więc twoje objawy nie są bardzo intensywne, możesz spróbować złagodzić je naturalnymi metodami. Z pomocą przychodzą olejki eteryczne, stosowane w aromaterapii. Które olejki będą odpowiednie dla alergików i jak je stosować? Zapraszamy do lektury!

Czy przy alergii można stosować olejki eteryczne?

Jeśli tylko nie masz uczulenia na roślinę, z której powstał dany olejek eteryczny, jak najbardziej możesz go stosować! Naturalne olejki z uwagi na sposób ich produkcji przemycają zdrowotne właściwości roślin, z których są pozyskiwane. Dzięki czemu, z ich pomocą możesz złagodzić swoje objawy domowymi metodami. Oczywiście nie każdy typ olejku będzie miał tutaj zastosowanie. Poniżej przedstawiamy te z nich, które mogą być skuteczne w walce z alergicznym katarem siennym. 

Olejki eteryczne na katar alergiczny

  • olejek rumiankowy: Wykazuje działanie przeciwzapalne i może redukować produkcję prozapalnych cytokun, obniżając tym samym intensywność reakcji alergicznej. 
  • olejek eukaliptusowy: Jeden z najczęściej wykorzystywanych olejków eterycznych przy wszelkiego rodzaju infekcjach górnych dróg oddechowych. Ma działanie wykrztuśne, obkurcza śluzówkę nosa i pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny.
  • olejek rozmarynowy: Wykazuje podobne działanie do olejku eukaliptusowego, z uwagi na zawartość podobnych związków w obu roślinach. Olejek rozmarynowy jest łagodniejszy w zapachu, więc będzie lepszym wyborem dla młodszych dzieci, niż silnie mentolowy olejek eukaliptusowy.
  • olejek z drzewa herbacianego: Ten olejek eteryczny ma dobrze potwierdzone działanie przeciwzapalne, co jest szczególnie istotne w przypadku alergii. 
  • olejek z mięty pieprzowej: Stosuje się go m.in. z uwagi na wysoką zawartość mentolu, który skutecznie odblokowuje zatkany nos i ułatwia oddychanie. Podobnie jak olejek eukaliptusowy, może być zbyt intensywny dla dzieci.
  • olejek bazyliowy: Bazylia wykazuje działanie oczyszczające, usuwa toksyny z organizmu, a także wspiera układ odpornościowy i górne drogi oddechowe, dlatego może pomóc przy objawach alergii sezonowych.

olejek na alergie

Jak stosować olejki na alergię?

Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na stosowanie olejków eterycznych na alergię jest wykorzystanie dyfuzora. Za pomocą dyfuzora, olejek zostanie rozprowadzony w powietrzu, ułatwiając jego wdychanie i działanie. 

Inną metodą są tzw. parówki, stosowane od wielu pokoleń jako inhalacje. Wystarczy postawić na stole miskę lub garnek z gorącą, parującą wodą i dodać do niej 2-3 krople olejku eterycznego. Następnie pochylamy głowę nad miską i wdychamy parę. Dla lepszego efektu, na głowę można nałożyć sobie ręcznik, żeby para nie uciekała. Co ważne, podczas inhalacji należy mieć zamknięte oczy. Wiele olejków stosowanych na obkurczenie śluzówek ma mentolowy zapach, który może być drażniący dla oczu. 

Trzecią opcją jest aromaterapeutyczna kąpiel. Aby ją przygotować, należy rozcieńczyć wybrany olejek eteryczny w oleju lub np. w bezzapachowym płynie do kąpieli i dopiero wtedy wlać do wanny. Nie należy stosować samego olejku bezpośrednio do wody, ponieważ może być drażniący dla skóry.

Sprawdź także: Jaki dyfuzor do olejków eterycznych wybrać?

O czym warto pamiętać przed zastosowaniem olejków

Olejki eteryczne mają wiele właściwości prozdrowotnych, w tym m.in. mogą być pomocne przy łagodzeniu uciążliwych objawów alergii. Jednak warto mieć z tyłu głowy to, że naturalne olejki powstają z roślin, które również mogą być źródłem alergii. Dlatego, zanim zaczniesz wykorzystywać olejki na alergię, zrób sobie test uczuleniowy

Jednym z najprostszych sposobów jest nałożenie olejku rozcieńczonego ze standardowym olejem na skórę, w proporcji 1 kropla olejku eterycznego na łyżkę zwykłego oleju. Następnie wetrzyj mieszankę w skórę i obserwuj reakcję przez najbliższe 24h. Jeśli skóra nie będzie podrażniona ani zaczerwieniona, możesz korzystać z tego olejku w aromaterapii.

Miej także na uwadze, że olejki pomagają jedynie w łagodzeniu objawów i nie stanowią zamiennika dla leków na alergię. Jeśli twoje objawy są wyjątkowo silne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Podsumowanie

Olejki eteryczne stanowią naturalną alternatywę w łagodzeniu objawów alergii. Ich zastosowanie może przynieść ulgę zwłaszcza dla zatkanego nosa i podrażnionych górnych dróg oddechowych. Niemniej jednak należy stosować je z rozwagą, biorąc pod uwagę indywidualne reakcje organizmu. Warto także pamiętać o tym, że olejki jedynie łagodzą objawy i nie stanowią alternatywy dla leczenia. W razie wątpliwości dotyczących ich stosowania zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Zapachy do domu, które pokochasz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *