Muszki owocówki to nieproszeni goście, którzy często goszczą w naszych kuchniach, zwłaszcza w okresie letnim. Często mamy wrażenie, że pojawiają się znikąd, a do tego rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Muszki mogą być bardzo trudne do wytępienia, jednak można sobie z nimi poradzić domowymi sposobami! Zdecydowanie łatwiej wypróbować na początek mniej inwazyjnej metody, zanim sięgniemy po mocną chemię czy pułapki na owady. Jakiego zapachu nie lubią muszki owocówki i jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy!

Skąd biorą się owocówki w naszych domach?

Jak mówi sama nazwa tych dokuczliwych owadów, do domu zwykle sprowadzamy je razem z owocami. Muszki owocówki składają jaja na owocach, a sam proces od złożenia jaj do rozwinięcia się młodych w dorosłe osobniki trwa bardzo szybko, bo około tygodnia. Cykl życia owocówki trwa do około 40-60 dni, ale bez pożywienia, nie są w stanie tyle przetrwać. Dlatego tak istotne jest to, aby w miarę możliwości nie trzymać żywności w miejscach dostępnych dla muszek.

Co odstrasza muszki owocówki?

Wiemy już, że muszki najbardziej przyciągają owoce oraz słodkie jedzenie. A czego nie lubią muszki owocówki? M.in. niektórych zapachów! Podobnie jak na inne insekty, na owocówki bardzo drażniąco działa zapach mięty, a zwłaszcza mięty pieprzowej. Dlatego jeśli masz problem z owocówkami, warto pomyśleć o zakupie mięty w doniczce lub rozpyleniu miętowego zapachu w kuchni. 

Jaki inny zapach odstrasza muszki owocówki? Bazylia! Muszki poza miętą zdecydowanie nie przepadają także za bazylią, która pachnie bardzo intensywnie. Gdy owady poczują ten zapach, będą chciały jak najszybciej uciec z twojej kuchni.

Co odstrasza muszki owocówki?

Zapachy odstraszające muszki owocówki

Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym? Możesz sprawić sobie wyjątkowy zapach do domu, który nie tylko wypełni twoją kuchnię piękną kompozycją zapachową, ale jednocześnie odstraszy nieproszone owady. Pierwszą z naszych propozycji jest miętowy zapach do domu z nutą pomarańczy, który wypełni całe pomieszczenie świeżością. Jeśli natomiast uwielbiasz włoską kuchnię i aromatyczne zioła, koniecznie sprawdź odświeżacz do domu o zapachu bazylii.

Inne sprawdzone sposoby na owocówki w kuchni

Poza rozpyleniem w pomieszczeniu zapachów nieprzyjemnych dla muszek owocówek warto wesprzeć się także innymi domowymi sposobami. Jedną z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie mieszanki octu i płynu do mycia naczyń. Ten duet to doskonała pułapka na irytujące owady! Do szklanki wlej ocet i płyn do mycia naczyń, w proporcji 1:1. Warto przygotować mieszankę na około ¾ wysokości szklanki i ustawić ją w sąsiedztwie kosza z owocami. Można też przygotować np. 2-3 takie pułapki i położyć je w okolicy zlewu i śmietnika, gdzie często przebywają owocówki. Muszki zwabione zapachem octu wejdą do szklanki i ugrzęzną w zawiesinie. 

Innym sposobem jest również pułapka w szklance, tym razem z wykorzystaniem owoców. Na dno szklanki włóż kawałki owoców, a następnie przykryj górę szklanki folią aluminiową. Zrób w niej niewielkie dziurki – dzięki temu muszki wejdą do środka, jednak będą miały problem z wyjściem w drugą stronę.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli co zrobić, żeby uniknąć pojawienia się owocówek

Co robić, aby uniknąć pojawienia się owocówek w naszym domu? Po pierwsze, od razu po przyjściu ze sklepu, umyj dokładnie wszystkie owoce. W ten sposób możesz się pozbyć jaj muszek, które mogły się znajdować już na sklepowych owocach. Oprócz tego, staraj się trzymać owoce w lodówce lub w zamkniętych pojemnikach, a także utrzymuj w czystości blat kuchenny. Nawet pozostałość soku owocowego na desce do krojenia może już zwabić owocówki! Dodatkowo zwracaj szczególną uwagę w sklepie na to, czy owoce nie są podgniłe.

Podsumowanie

Zapachy odstraszające muszki owocówki stanowią skuteczną i naturalną metodę walki z tymi uciążliwymi insektami. Jednak równie ważne jest utrzymanie czystości w kuchni, zabezpieczanie żywności oraz stosowanie innych naturalnych pułapek, gdy muszki już się pojawią. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się owocami bez niechcianych gości.

Zapachy do domu, które zapewnią piękne aromaty w Twoim mieszkaniu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *