W drugiej połowie wiosny rozwijają się i kwitną nie tylko rośliny, ale niestety także owady. To właśnie okolice maja są tym czasem w roku, kiedy wylęga się najwięcej komarów. Brzęczący nad uchem komar potrafi być prawdziwą zmorą w nocy, a oprócz tego może skutecznie zakłócić wieczornego grilla czy spędzanie czasu nad jeziorem. Zanim jednak sięgniesz po chemiczne środki odstraszające, warto poznać naturalne alternatywy. Komary reagują na różne zapachy, a niektóre z nich mogą skutecznie je odstraszyć. Jakie naturalne zapachy na komary można wykorzystać? Zapraszamy do lektury!

Co przyciąga komary?

Zanim zajmiemy się tym, co odstrasza komary z naszego otoczenia, warto także wiedzieć, co je przyciąga, aby móc ograniczyć te czynniki:

  • Dwutlenek węgla: Komary są przyciągane głównie przez wydychany przez nas dwutlenek węgla. Im więcej go wydychamy, tym bardziej jesteśmy atrakcyjni dla tych owadów. Według niektórych badań komary są w stanie wykryć CO2 nawet z 50 metrów! Kiedy wydychamy więcej powietrza? M.in. po wysiłku fizycznym, kiedy jesteśmy zmęczeni, ale także po spożyciu alkoholu. Dlatego jeśli masz taką możliwość, lepiej unikaj aktywności fizycznej w letnie wieczory w tych okolicach, gdzie występuje dużo komarów.
  • Pot i zapach ciała: Komary przyciągają substancje wydzielane przez naszą skórę, takie jak kwas mlekowy czy amoniak, które wydziela nasze ciało podczas pocenia się. Latem nietrudno o to, aby się spocić, zwłaszcza jeśli na zewnątrz panują wysokie temperatury. Warto w miarę możliwości brać często prysznic i używać dobrych antyperspirantów, aby ograniczyć wydzielanie tych zapachów przez nasze ciało. 
  • Temperatura ciała: Jedną z umiejętności komarów, która pozwala im na skuteczne namierzenie swojej ofiary, jest termodetekcja. To oznacza, że im wyższa temperatura ciała, tym większa szansa, że to właśnie nas komary upatrzą jako swoje ofiary. Z tego względu często bardziej narażone będą dzieci, kobiety podczas owulacji, lub po prostu osoby przeziębione, z występującą gorączka czy stanem podgorączkowym.

jaki zapach na komary?

Naturalne zapachy na komary

Wiemy już, co przyciąga małych krwiopijców, czas więc przejść do zapachów, których komary szczególnie nie lubią. Pierwszą grupą takich zapachów będą wszystkie aromaty cytrusowe. Niezależnie od tego, czy mowa o olejkach cytrynowych, mandarynkowych czy grejpfrutowych, każdy z nich może pomóc w odstraszaniu komarów. Możesz użyć także cytrynowego zapachu do domu w formie dyfuzora i wystawić go na wieczór na tarasie, aby zapach ulatniał się w otoczeniu.

Komary szczególnie nie lubią także nut zapachowych, jakie wydziela palczatka cytronelowa. Olejek cytronelowy jest dobrze znany ze swoich różnych korzyści prozdrowotnych, ale oprócz tego, bywa wykorzystywany także w naturalnych środkach na komary. Jeśli więc masz ten olejek w swoim domu, z powodzeniem możesz go użyć do walki z komarami!

Innym zapachem na komary może być lawenda. Dla nas zapach lawendy może być piękny, słodki, urzekający, natomiast owady ewidentnie go nie lubią. Suszoną lawendę często umieszczamy w szafie między ubraniami, aby odstraszyć mole odzieżowe. Podobnie można wykorzystać lawendę do odstraszania komarów – albo poprzez dyfuzję olejku lawendowego, albo poprzez ustawienie samych roślin w ogrodzie czy na tarasie.

Inne sposoby na odstraszenie komarów

Nie tylko lawendy można użyć jako rośliny na komary! Niektóre zioła, jak np.bazylia, mięta, czy melisa, również mogą odstraszyć swoimi zapachami te owady. Podczas wieczoru spędzanego na zewnątrz, warto na stole postawić naturalne świece na komary lub ewentualnie specjalne spirale przeciw komarom. Oczywiście można także wykorzystać spraye na komary, jednak trzeba pamiętać, że są to silne środki chemiczne i mogą drażnić skórę czy drogi oddechowe, jeśli przypadkiem weźmiemy wdech podczas psikania. 

Podsumowanie

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych ugryzień komarów, przetestuj wskazane przez nas naturalne sposoby! Zapachy do domu na bazie wspomnianych nut zapachowych lub olejki eteryczne mogą skutecznie odstraszyć komary. Pamiętaj, że zanim wykorzystasz chemiczne środki i spraye na komary, warto przetestować naturalne, domowe metody!

Zapachy do domu, które pomogą odstraszyć komary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *