Uwielbiasz nosić piękne i oryginalne perfumy, a przy tym interesuje cię świat zapachów? W takim razie koniecznie musisz spróbować stworzyć swoje własne perfumy z olejków eterycznych! Z myślą o wszystkich tych, którzy chcą pachnieć unikatowo, przygotowaliśmy poradnik dotyczący tworzenia naturalnych perfum, na bazie olejków. Zapraszamy do lektury!

Co będzie potrzebne do zrobienia własnych perfum z olejków?

Robienie własnych perfum w domu tak naprawdę nie wymaga żadnych specjalistycznych sprzętów! Jedyne co ci się przyda, to waga laboratoryjna lub jubilerska, która będzie potrzebna do odmierzania proporcji. W perfumach każda dodana kropla ma znaczenie, dlatego potrzebna jest waga z dużą dokładnością — zwykła kuchenna sobie z tym nie poradzi. 

Oprócz tego przygotuj także szklane buteleczki, w wersji z zamykanym korkiem oraz z atomizerem, już do gotowych perfum.

Baza do twoich perfum

Baza perfumowa stanowi fundament twojego zapachu. Możesz wybrać pomiędzy alkoholem (najlepiej etanol 96%) a olejem nośnym (najlepiej olej jojoba lub olej ze słodkich migdałów). Alkohol jest popularnym wyborem ze względu na to, że takie perfumy charakteryzują się o wiele lepszą projekcją, jednak szybciej się ulatniają. Z kolei olej nośny, tak jak olej jojoba czy migdałowy sprawia, że perfumy są o wiele trwalsze, a przy tym nawilżają i odżywiają skórę.

Wybrane olejki eteryczne

Oczywiście esencją twoich perfum będą naturalne olejki eteryczne! Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem perfum, na początek wybierz maksymalnie 4-5 olejków eterycznych. W ten sposób będzie ci łatwiej zaplanować proporcje i całą kompozycję. Z czasem możesz eksperymentować i tworzyć bardziej złożone zapachy.

Jak stworzyć kompozycję zapachową?

W każdej kompozycji zapachowej powinny znaleźć się trzy typy nut: głowy, serca i bazy. Na ich podstawie dobieramy zapachy, które znajdą się w perfumach. 

Nuty głowy to wszystkie te zapachy, które odczuwamy zaraz po otwarciu buteleczki perfum lub zaraz po aplikacji. Uznaje się je za wizytówkę perfum, ponieważ to ich zadaniem jest przekonanie do danego zapachu już od pierwszych chwil. Jako nuty głowy stosuje się następujące grupy zapachów: cytrusowe, owocowe, ziołowe i korzenne. 

Nuty serca składają się z nieco cięższych zapachów, które stanowią esencję perfum. Spajają ze sobą wszystkie pozostałe nuty i są mocno wyczuwalne nawet do kilku godzin po aplikacji. Jako nuty serca używamy: kwiatowych, zielonych (np. szałwia, rozmaryn), korzennych (np. goździki, cynamon).

Nuty bazy należą do najtrwalszych, które parują o wiele wolniej niż wszystkie. Są wyczuwalne głównie na końcu. Używamy tutaj głównie zapachów drzewnych, zwierzęcych, balsamicznych i skórzanych. 

Dowiedz się więcej o rodzajach zapachów: Podstawowa klasyfikacja nut zapachowych.

jak zrobić perfumy z olejków?

Odpowiednie proporcje to podstawa

Przyjmuje się, że olejki eteryczne powinny stanowić 15% całości perfum. Zależnie od tego, ile ml perfum chcesz przygotować, wylicz sobie proporcje, aby wiedzieć, ile z nich powinny stanowić same olejki. 

Następnie pozostaje kwestia proporcji między konkretnymi olejkami. Najpopularniejszą zasadą jest zastosowanie 5-10% nut bazy, 30-70% nut serca i od 10-40% nuty głowy, zależnie od tego, na których zapachach najbardziej ci zależy. Podczas mieszania olejków najpierw dodaj nuty serca, następnie nuty bazy, a na koniec nuty głowy.

Jak zrobić perfumy z olejków? Krok po kroku

Znasz już zasady tworzenia kompozycji zapachowych, dlatego tworzenie swoich perfum zacznij od wyboru nut. Pomocne mogą okazać się inspiracje z twoich ulubionych perfum — posprawdzaj ich nuty zapachowe i zainspiruj się! 

Jak już mamy wybrane olejki, następnie stawiamy szklaną buteleczkę na wadze laboratoryjnej i odmierzamy dokładnie wszystkie olejki. Po dodaniu kropli zgodnie z ustalonymi proporcjami, zamknij buteleczkę, dokładnie wymieszaj i odstaw na 24 godziny. W tym czasie, w olejkach zajdzie proces bukietowania, a zapachy połączą się w jedną kompozycję. 

Następnie po upływie tego czasu, do buteleczki dodaj alkohol lub olej, zależnie od wybranej bazy. Dokładnie wymieszaj. Na koniec możesz dodać też odrobinę wody destylowanej, zwłaszcza jeśli wybierzesz alkohol jako bazę. Całość jeszcze raz wymieszaj i odstaw do ciemnego miejsca na co najmniej kilka dni. W perfumach zajdą reakcje chemiczne i pozwoli im to „dojrzeć”. 

Własne perfumy z olejków eterycznych – pozostałe wskazówki

  • Podczas tworzenia swojej własnej kompozycji perfum, koniecznie zapisuj wszystkie proporcje! Szkoda by było, jakby okazało się, że nie możesz odtworzyć swoich ulubionych perfum, przez brak dokładnych proporcji.
  • Zarówno naturalne perfumy, jak i same olejki eteryczne, zawsze przechowuj poza słońcem i w pokojowej temperaturze. Olejki są bardzo wrażliwe zarówno na promienie słoneczne, jak i wysokie temperatury.
  • Naturalne perfumy z olejków eterycznych zawsze przechowuj w szklanej butelce! Niektóre olejki mogą wchodzić w reakcje np. z metalem czy z niektórymi tworzywami sztucznymi, dlatego lepiej nie ryzykować i od początku wlać je do szklanej buteleczki.
  • Pamiętaj o testowaniu perfum na skórze przed pełnym użyciem, aby upewnić się, że nie wywołają one reakcji alergicznej. Możesz mieć uczulenie na olejki eteryczne, nawet o tym nie wiedząc! Dlatego na początku warto psiknąć perfumy w jedno miejsce na skórze i obserwować przez 24h, czy nie pojawi się zaczerwienienie lub swędzenie skóry w tym miejscu.

Podsumowanie

Tworzenie własnych perfum może stać się twoją nową pasją! Własnoręczne tworzenie kompozycji, zgodnie ze swoimi preferencjami, może być niezwykle satysfakcjonujące. Jeśli chcesz pachnieć unikatowo, własne perfumy z olejków eterycznych będą na to doskonałym sposobem. Mamy nadzieję, że z pomocą naszego poradnika uda ci się zrobić wymarzone, naturalne perfumy z olejków eterycznych.

Nasze wyjątkowe i trwałe niszowe perfumy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *