Zapach w naszym wnętrzu ma ogromne znaczenie. Ładnie pachnące pomieszczenia sprawiają, że lepiej się spędza w nich czas, a dodatkowo naturalne olejki eteryczne mogą nam pomóc w skupieniu i relskie. Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych rozwiązań i zależy ci na kompozycji zapachowej skrojonej pod twoje oczekiwania, możesz zrobić dyfuzor z patyczkami samodzielnie! Sprawdź, co będzie potrzebne do zrobienia dyfuzora oraz jak wygląda sam proces. Zapraszamy do lektury!

Dyfuzor zapachowy w wersji DYI: instrukcja krok po kroku!

Zrobienie dyfuzora samemu to doskonała aktywność dla osób, które uwielbiają DYI! Można to także przekuć w aktywność rodzinną i wspólnie z bliskimi przygotować dyfuzory do różnych pomieszczeń w naszym domu. Co najważniejsze, zrobienie dyfuzora nie jest kosztowne – zaskoczysz się, jak niewiele potrzeba!

Co będzie potrzebne?

Zanim przystąpimy do robienia dyfuzora, warto upewnić się, że mamy wszystkie niezbędne elementy. Będą to:

 1. Szklany pojemnik: Jako baza naszego dyfuzora potrzebny będzie szklany pojemnik, może to być mały wazonik, słoiczek, buteleczka po perfumach czy innych kosmetykach. Wskazówka: Wybierz pojemnik z wąskim otworem, aby zapobiec zbyt szybkiemu parowaniu olejku. 
 2. Patyczki do dyfuzora: Do rozpraszania zapachu w pomieszczeniu potrzebne będą patyczki. Mogą to być specjalne drewniane lub rattanowe patyczki o długości około 20 cm. Z łatwością znajdziesz je w internecie i nie są one zbyt drogie. Jeśli jednak nie chcesz czekać na ich dostawę, możesz także wykorzystać patyczki do szaszłyków, czy nawet cienkie drzewne gałązki, co doda jeszcze bardziej naturalnego efektu.
 3. Olejek zapachowy: Możesz użyć olejków eterycznych lub syntetycznych olejków zapachowych. Wybierz ulubiony zapach lub stwórz własną, oryginalną mieszankę!
 4. Baza do dyfuzora: Olejki eteryczne to bardzo silne, skoncentrowane substancje, dlatego musimy je rozdrobnić w płynie bazowym. Może to być wysokiej jakości olej, np. olej migdałowy lub olej jojoba.
 5. Lejek: Nie jest to must have, ale zdecydowanie ułatwia wlewanie oleju do pojemniczka, zwłaszcza, jeśli szyjka jest wyjątkowo wąska.
 6. Dekoracje: Opcjonalnie jeśli masz ochotę możesz przygotować drobiazgi do udekorowania twojego dyfuzora, np. tasiemkę do przewiązania

dyfuzor zapachowy z patyczkami jak zrobić

Wykonanie

Teraz, gdy mamy wszystkie materiały, możemy przystąpić do przygotowania dyfuzora. Poniżej znajdziesz kroki, które pomogą ci zrobić własny dyfuzor zapachowy z patyczkami!

 1. Przygotuj pojemnik: Upewnij się, że jest czysty i suchy. Możesz go przemyć ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie wysuszyć.
 2. Stwórz mieszankę zapachową: Wymieszaj bazę do dyfuzora (np. olejek migdałowy) z olejkiem zapachowym. Zaleca się stosowanie proporcji około 70% bazy do 30% olejku eterycznego. Na przykład, jeśli używasz 100 ml bazy, dodaj 30 ml olejków.
 3. Przelej mieszankę do pojemnika: Możesz użyć do tego lejka, aby upewnić się, że nie rozlejesz olejów dookoła. Ile płynu wlać do środka? Zależnie od pojemności wybranego przez ciebie pojemniczka, jednak zasada jest taka, że objętość płynów nie powinna przekraczać połowy. 
 4. Dodaj patyczki: Włóż kilka patyczków do pojemnika. Ilość zależy od wielkości pojemnika i Twoich preferencji dotyczących intensywności zapachu. Im więcej patyczków, tym silniejszy będzie zapach unoszący się w powietrzu.
 5. Rozprowadź zapach: Aby przyspieszyć proces, odwróć patyczki po kilku godzinach nasączoną częścią do góry. Możesz to robić raz na kilka dni, aby utrzymać intensywność zapachu.

Jakie zapachy możesz wykorzystać do zrobienia dyfuzora?

Wiesz już, jak zrobić dyfuzor, ale nie masz pojęcia, jakich zapachów użyć? Podpowiadamy! Zależnie od pory roku oraz od wystroju twojego wnętrza, możesz zdecydować się na różne rozwiązania. 

Na wiosnę polecamy poeksperymentować z olejkami cytrusowymi i kwiatowymi, jak np. bergamotka, jaśmin czy lawenda. Podobnie latem warto postawić na cytrusy i lekkie, świeże kwiaty, jak np. magnolia. 

Z kolei jesienią i zimą lepiej sprawdzą się bardziej otulające zapachy do domu. Mogą to być nuty przyprawowe, jak na przykład rozgrzewający cynamon lub kardamon. W okresie świątecznym, aby wzmocnić panujący w domu klimat możesz wybrać mieszankę olejków eterycznych z drzew, np. świerku, sosny czy drzewa cedrowego.

Podsumowanie

Dyfuzor zapachowy z patyczkami to prosty i naturalny sposób na wprowadzenie pięknych zapachów do swojego wnętrza. Wykonanie własnego dyfuzora to świetna aktywność DYI, który pozwala na personalizację zapachu i wyglądu samego dyfuzora. Możesz eksperymentować z różnymi olejkami, tworząc unikalne kompozycje zapachowe. Dzięki tej instrukcji krok po kroku, stworzenie dyfuzora zapachowego staje się łatwe i przyjemne. Spróbuj i ciesz się pięknymi zapachami w swoim domu!

Zapachy do domu, które wypełnią Twoje pomieszczenie pięknym aromatem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *