Zapach stęchlizny to charakterystyczna, nieprzyjemna woń, który jest związana z wilgocią, grzybami i pleśnią. Pojawia się często w zamkniętych, źle wentylowanych pomieszczeniach, które są podatne na nadmiar wilgoci. Sama woń jest jednak nie tylko nieprzyjemna, ale może być wręcz szkodliwa dla zdrowia, przez co problemu nie można ignorować. Jak więc pozbyć się zapachu stęchlizny z pomieszczenia? Sprawdźmy najskuteczniejsze metody!

Skąd w domu zapach stęchlizny?

Aby skutecznie walczyć z wrogiem, trzeba go poznać. Skąd więc w naszych domach ten nieprzyjemny i charakterystyczny zapach? Pojawia się on przede wszystkim w tych pomieszczeniach, w których nie ma wystarczającego przepływu powietrza. Nieotwieranie okien i drzwi przez wiele miesięcy stanowi więc główną przyczynę problemu, choć doprowadzają do niego również starsze elementy wyposażenia wnętrz.

Do pojawiania się takiej woni może doprowadzić też zalanie. Wówczas wilgoć wnika w różne powierzchnie, od ścian, przez podłogi, aż po tkaniny. Jeśli taka wilgoć nie zostanie odpowiednio usunięta i pomieszczenia nie zostaną dokładnie wysuszone, może pojawić się zapach stęchlizny oraz szkodliwa pleśń.

Krok pierwszy, czyli wietrzenie

Jak usunąć zapach stęchlizny? Pierwszym etapem jest zapewnienie w pomieszczeniu przepływu powietrza. Dlatego też wnętrza należy dobrze przewietrzyć, otwierając drzwi i okna. Niestety jednak często zdarza się, że samo w wietrzenie nie wystarcza, zwłaszcza w starszych domach z problemami z wentylacją. Dlatego w procesie warto wspomóc się także oczyszczaczem powietrza, który wzmaga jego ruch we wnętrzu, a także odwilżaczem, o ile takowym dysponujemy. Urządzenia te można również wynająć na kilka dni.

Pranie tkanin

Zapach stęchlizny po pewnym czasie wnika także w tkaniny. Nie sposób więc w pełni go usunąć, bez zajęcia się również nimi. Mowa tu przede wszystkim o dywanach, ale także zasłonach, firanach i tapicerowanych meblach. Dlatego też zaleca się ich pranie, najlepiej przy użyciu zapachowych i specjalistycznych środków czyszczących. Te ostatnie muszą być jednak dobrane do typu powierzchni tak, aby nie uległa ona uszkodzeniu w procesie czyszczenia. Może to dotyczyć zwłaszcza wyposażenia zabytkowego z elementami tapicerek, które będą wymagać szczególnej troski.

Wypełnienie wnętrz przyjemnymi zapachami

W momencie, gdy poprzednie dwa kroki zostały wykonane w sposób dokładny, można przejść do wypełniania wnętrz przyjemnymi zapachami. Doskonale do tego celu sprawdzą się np. patyczki zapachowe do domu, które są nie tylko skuteczne, ale również estetycznie się prezentują. Natomiast osoby ceniące bardziej nietypowe kompozycje, powinny sprawdzić niszowe zapachy do domu. To niestandardowe zestawienia zapachowe, dzięki którym woń w pomieszczeniach będzie absolutnie wyjątkowa. Należy też pamiętać, aby w przyszłości zapobiegać uwalnianiu się zapachu stęchlizny, przede wszystkim dzięki prawidłowej wentylacji i wietrzeniu. Jest to niezbędne zwłaszcza w starszych budynkach, gdzie zwłaszcza wentylacja może być niedostatecznie efektywna w działaniu.

Z naszego bloga dowiesz się także, jak zlikwidować nieprzyjemny zapach w aucie i sprawić, aby jazda samochodem znów była przyjemna.

Odpowiedź na pytanie, jak usunąć zapach stęchlizny z domu pozostawia nas z kilkoma metodami o potwierdzonej skuteczności. Jeśli jednak problem jest poważniejszy, to warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ takiego zapachu niestety nie usuniemy w kilka minut, a często potrzeba na to przynajmniej kilku dni.

Produkty, które sprawią, że Twoje mieszkanie będzie przyjemnie pachniało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *