Pleśń w domu ma nie tylko nieestetyczny wygląd, ale także może być niezdrowa i nieprzyjemnie pachnieć. Dlatego trzeba zapobiegać jej powstawaniu, a jeśli już się pojawi, to szybko podjąć odpowiednie kroki mające na celu jej usunięcie. Sprawdźmy więc, jak pozbyć się zapachu pleśni w mieszkaniu lub w domu sprawnie i skutecznie. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów.

Skąd pleśń we wnętrzach?

Warto zacząć od tego, skąd tak naprawdę w naszych wnętrzach pojawia się pleśń. Jest to przede wszystkim efekt zbyt wysokiej wilgoci, która najczęściej powstaje w pomieszczeniach takich jak kuchnia lub łazienka. Jeśli dodatkowo nie ma w nich odpowiedniej wentylacji, to wówczas mamy idealne warunki do tego, aby tworzyła się nieestetyczna i niezdrowa pleśń.

Przyczyną są nierzadko także kłopoty instalacyjne, w tym wycieki wodne, zalania, nieszczelne rury, a także niewłaściwa izolacja. W tych przypadkach problemy te są na tyle poważne, że często konieczne jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, aby sobie z nimi poradzić, czyli usunąć źródło problemu. Bowiem bez tego pleść będzie powracać i stale nastręczać problemów, utrudniając tym samym codzienne funkcjonowanie.

Jak pozbyć się zapachu pleśni?

Jak pozbyć się zapachu pleśni?

Pleśń staje się nieprzyjemna przede wszystkim ze względu na zapach. Jak go usunąć? Oczywiście najlepiej dotrzeć do źródła problemu i całkowicie go wyeliminować. Może to jednak zająć sporo czasu. Dlatego też wcześniej można wesprzeć się produktami, które tymczasowo zamaskują problem. Mogą być to przykładowo patyczki zapachowe o nutach owocowych lub kwiatowych, które wypełnią wnętrza przyjemnymi aromatami. Podobny efekt dadzą niszowe zapachy do domu, które nie tylko zamaskują zapach pleśni, ale także sprawią, że wnętrza będą przyjemniejsze do przebywania.

Kolejny etap to czas na aktywne usuwanie pleśni, bez którego problem może nawracać. Najważniejsze jest zidentyfikowanie i usunięcie jej źródła. Może to obejmować naprawę wycieków, usunięcie wilgotnych materiałów, poprawę wentylacji lub regulację poziomu wilgoci w pomieszczeniu, przede wszystkim poprzez regularne wietrzenie, ale i osuszanie (w tym celu warto zastosować urządzenie dedykowane stricte do tego celu, które pochłania wodę z otoczenia).

Czyszczenie powierzchni

Następny krok to natomiast dokładne czyszczenie. Zaleca się przetarcie wszystkich dotkniętych pleśnią powierzchni wilgotną ściereczką. Do tego celu można użyć albo specjalistycznych środków (droższe rozwiązanie), albo wody i octu. Trzeba przy tym zadbać o własne bezpieczeństwo, w tym zastosowanie rękawic oraz maski, aby nie wdychać szkodliwych oparów. Nie należy zapominać też o tkaninach, które oczywiście także chłoną wodę i w których również może znaleźć się pleśń. Dlatego najlepiej je wyprać i dobrze osuszyć oraz ponownie umieścić w pomieszczeniu dopiero wtedy, gdy problem zostanie wyeliminowany.

Wsparciem będzie też zastosowanie oczyszczacza powietrza. Takie urządzenie stanowi skuteczny sposób, aby poradzić sobie zarówno z zarodkami pleśni, jak i nieprzyjemnym zapachem. 

Chcesz wypełnić swój dom piękną wonią wyjątkowych kompozycji zapachowych? Sprawdź zapachy do łazienki dostępne w naszej ofercie i spraw, że rytuał kąpieli stanie się jeszcze przyjemniejszy.

Jak pozbyć się zapachu pleśni z mieszkania? Jak widać istnieje kilka sposobów, aby to zrobić. Najlepiej jednak je połączyć, aby zadziałać maksymalnie skutecznie i szybciej poradzić sobie z problemem, a wszystko to bez konieczności korzystania z usług profesjonalnej ekipy sprzątającej.

Produkty, które sprawią, że Twoje mieszkanie będzie pięknie pachniało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *