Malowanie ścian towarzyszy nam przynajmniej raz na kilka lat. Niezależnie od tego, czy chcemy dokonać większych zmian w naszych aranżacjach, czy może tylko odświeżyć farbę w tym samym kolorze, zawsze poza zachwycającym efektem wizualnym, borykamy się także z intensywnym zapachem. Charakterystyczny zapach farby po malowaniu jest nie tylko nieprzyjemny, ale także szkodliwy dla zdrowia, dlatego szczególnie ważne jest to, aby się go szybko pozbyć. Jak usunąć zapach farby? Które naturalne metody okażą się najbardziej skuteczne? Zapraszamy do lektury!

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach farby po malowaniu?

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle farba po malowaniu i w trakcie wysychania wydziela tak intensywny zapach. Dzieje się tak dlatego, że po nałożeniu farby na ścianę, zaczyna ona wysychać, a zawarte w niej chemiczne składniki parują, wydzielając nieprzyjemny zapach. 

Wspomniane składniki to lotne związki organiczne (LZO), które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego zdecydowanie warto wybierać farby o niskiej zawartości (LZO). Należą do nich m.in. farby akrylowe czy lateksowe. Niestety, większe stężenie LZO mają farby olejne. Jeśli więc zastanawiasz się, jak usunąć zapach farby olejnej, musisz wiedzieć, że może to być nieco trudniejsze.

Ile czasu utrzymuje się zapach farby po malowaniu?

Nie ma tutaj jednej reguły określającej, przez jaki czas zapach farby będzie odczuwalny w pokoju. Zwykle jest to od 2-3 dni nawet do tygodnia lub dłużej. Aby móc korzystać ze świeżo malowanego pokoju, należy pozbyć się zapachu jak najszybciej. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jak usunąć zapach farby? Zacznij od tradycyjnego wietrzenia

Najważniejszym i obowiązkowym etapem po malowaniu jest wietrzenie. Jak już wspomnieliśmy, farba wydziela szkodliwe dla naszego zdrowia lotne związki organiczne, dlatego dokładne wywietrzenie jest konieczne. Najlepiej porządnie wietrzyć przez kilka dni po malowaniu. 

Jedyne, na co trzeba uważać, to warunki pogodowe — jeśli za oknem intensywnie pada, lepiej ograniczyć wietrzenie i uchylić okno jedynie na chwilę. Nadmiar wilgoci może być przeszkodą w procesie wysychania farby.

jak usunąć zapach farby?

Postaw na domowe metody

Zanim sięgniesz po kolejną chemię w postaci sklepowych neutralizatorów zapachów, wypróbuj naturalne, domowe metody! Często nie zdajemy sobie sprawy, że składniki, które mamy w kuchennych szafkach, również mogą sobie poradzić z takim wyzwaniem. Co można wykorzystać?

Rozwiązanie dla miłośników kawy 

Kawa to oczywiście ogromna przyjemność i uwielbiany przez nas napój, ale także doskonały neutralizator zapachów. Dla lepszego efektu warto wykorzystać kawę mieloną. Wystarczy umieścić w malowanym pokoju miskę ze wsypaną kawą i zostawić na noc czy nawet kilka dni. Oczywiście później kawę należy wyrzucić. Kawa sama w sobie również intensywnie pachnie, jeśli więc nie przepadasz za tym zapachem, wypróbuj inne metody.

Sprawdź także nasz artykuł: Jak uzyskać zapach kawy w domu? 5 sposobów.

Ocet do zadań specjalnych

Ocet to uniwersalny środek, z którym możemy posprzątać wiele zakamarków naszego domu. Przy tym wszystkim jest naturalny, więc korzystając z niego, nie narażamy się na wdychanie kolejnej chemii. Ocet może pomóc także w pozbyciu się zapachu farby. Umieść miski z octem w różnych miejscach pomieszczenia, a ocet zneutralizuje intensywność nieprzyjemnego zapachu.

Wykorzystaj cytrynę

Cytryna to nie tylko źródło świeżego, cytrusowego aromatu, ale także doskonały naturalny neutralizator zapachów. Pokrój cytrynę na pół i umieść w pomieszczeniu malowanym. Jeśli pokój jest duży, może się przydać kilka cytryn.

Jak pozbyć się zapachu farby? Podsumowanie

Pozbycie się zapachu farby po malowaniu to konieczność, abyśmy mogli znowu przebywać w danym pomieszczeniu. Tradycyjne wietrzenie, domowe metody oparte na kawie, occie czy cytrynie mogą znacząco przyspieszyć proces neutralizacji tego intensywnego zapachu. Warto eksperymentować z różnymi metodami, aby znaleźć tę, która okaże się najbardziej skuteczna w twoim wnętrzu. Jeśli robisz gruntowny remont i wymieniasz także meble, sprawdź, jak usunąć zapach lakieru do drewna.

Zapachy do domu, które pomogą Ci pozbyć się nieprzyjemnych zapachów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *