Piżmo uznawane jest za jeden z najbardziej zmysłowych zapachów na świecie. Nie dziwi więc, że znajduje tak szerokie zastosowanie w perfumach. Okazuje się jednak, że ze względu na swoje pochodzenie może budzić pewne kontrowersje. Sprawdźmy, jak pachnie piżmo w perfumach oraz w jaki sposób się je pozyskuje. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Czym jest piżmo?

Piżmo to naturalna lub sztucznie wytworzona substancja zapachowa, która ma charakterystyczny, zmysłowy i intensywny aromat. Jeśli chodzi o naturalne występowanie, to jest to wydzielina okołoodbytnicza wytwarzana przez ssaka, jakim jest piżmowiec (bytuje on w Azji). Dodatkowo pozyskuje się ją m.in. od kaczek piżmowych, a nawet bobrów.

Naturalne występowanie tego składnika u tych zwierząt sprawia, że piżmo jest jednym z najcenniejszych składników w perfumach. Niestety z jego pozyskiwaniem wiążą się przykre historie. Zdarzało się w przeszłości, że w tym celu zabijano zwierzęta lub także usuwano im podskórny woreczek. Aby tego uniknąć, obecnie składnik ten wytwarzany jest w sposób syntetyczny.

Laboratoryjne próby stworzenia zapachu piżma

Wraz z początkiem XX wieku zaczęto podejmować próby badania zapachu naturalnego piżma po to, aby móc później odtworzyć go w laboratorium. Okazało się jednak, że zapach odkryto przypadkowo podczas wynalezienia… materiału wybuchowego. W ten sposób uzyskano pierwszą generację nut piżmowych wytwarzanych w sposób syntetyczny.

Jeszcze bardziej znaczącym krokiem było jednak odkrycie, że zapach piżma można ekstraktować również z roślin takich jak kroplik piżmowy oraz piżmian właściwy, czyli bez konieczności negatywnego oddziaływania na zwierzęta. Wciąż jednak trwają badania nad tym, aby uzyskać piżmo o długim czasie ekspozycji oraz bardziej stabilne.

Jak pachnie piżmo?

Ciepło, zmysłowo oraz balsamicznie, a przez to niezwykle sensualnie. Właśnie tak ma pachnieć piżmo, które najczęściej można znaleźć w damskich perfumach. Wynika to z faktu, że mają uwodzić i kusić. Nie są jednak tak ulotne, jak mogłoby się niektórym wydawać. Najczęściej bowiem można znaleźć je w nutach bazy, które wpływają na trwałość perfum. Dlatego też przez długi czas utrzymują się na skórze.

Komu spodobają się perfumy z dodatkiem piżma?

Choć składnik ten jest bardzo często wykorzystywany w perfumach, to jest kilka grup osób, którym perfumy z nim szczególnie przypadną do gustu. To przede wszystkim:

  • miłośnicy orientalnych perfum – zapachy piżmowe często występują w kompozycjach orientalnych perfum, które są głębokie, zmysłowe i bogate,
  • osoby poszukujące wyrazistych nut drzewnych – piżmo często łączy się z nutami drzewnymi, co tworzy harmonijną i złożoną mieszankę. Ci, którzy cenią zapachy drzewne, mogą polubić zapachy piżmowe,
  • osoby preferujące nuty zmysłowe i ciepłe – jak wspomnieliśmy, piżmo jest znane z nadawania zapachowi ciepła i zmysłowości. Osoby, które lubią perfumy o bardziej intymnych i wywołujących emocje tonach, mogą być zainteresowane kompozycjami właśnie z tym składnikiem,
  • amatorzy klasycznych zapachów – historia piżma w perfumiarstwie sięga wieków. Ci, którzy doceniają tradycyjne i klasyczne kompozycje zapachowe, mogą zainteresować się zapachami zawierającymi nuty piżmowe.

Ciekawostka: drogi, zmysłowi i pożądany. Właśnie taki jest zapach piżma, stąd też nie dziwi, że przepadały za nim takie kobiety jak królowa Elżbieta I Tudor, królowa Maria Antonina, a także generałowa Józefina Bonaparte.

Perfumy o zapachu piżma w ofercie Loris

Możliwość pozyskiwania z roślin oraz syntetycznych odpowiedników sprawia, że kompozycje o zapachu piżma są łatwo dostępne. Można znaleźć je również w ofercie Loris w następujących produktach:

Jak zapach ma piżmo? Jak doskonale widać bardzo przyjemny, ciepły, zmysłowy i wręcz luksusowy. Zdecydowanie więc warto po niego sięgnąć, nie tylko aplikując na ciało, ale również wypełniając tą wonią wnętrze domu oraz samochodu.

Produkty, które zawierają piżmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *