Piwonia to jeden z ulubionych kwiatów wielu osób. Nic dziwnego – jest piękna i niezwykle urokliwa, choć jej zaletą jest nie tylko spektakularny wygląd, ale również nieprzeciętny, bardzo przyjemny i otulający zapach. Pozostań z nami i dowiedz się, jak pachnie piwonia oraz co sprawia, że jest tak wyjątkowa dla branży perfumeryjnej.

Czym jest piwonia i gdzie można ją spotkać?

Piwonie to rośliny ozdobne znane ze względu na swoje piękne i okazałe, spektakularnie wyglądające kwiaty. Są tym samym często sadzone w ogrodach oraz w parkach jako rośliny ozdobne. Ich kwiaty mogą występować w różnych kolorach, w tym w odcieniach różu, czerwieni, bieli i żółci, choć zdecydowanie najpopularniejsze są właśnie różowe. W środowisku naturalnym piwonie można spotkać głównie na stanowiskach skalistych i słonecznych zboczach, zwłaszcza w Europie oraz Azji (najwięcej, bo 15 gatunków tej rośliny występuje właśnie w Chinach).

Jak pachnie piwonia?

Nie tylko piękna, ale i wspaniale pachnąca. Właśnie taka jest piwonia, której zapach jest oczywiście przede wszystkim kwiatowy, a przez to subtelny, słodki i nieco pudrowy. Nuty piwonii są jednak zdecydowanie bardziej złożone i można uznać je również za:

  • nieco ziołowe – pomimo kwiatowego charakteru, niektóre odmiany piwonii mogą mieć także lekko ziołowy lub zielony akcent w zapachu, choć jest to subtelne i odczują to głównie te osoby, które mają bardzo rozwinięty zmysł węchu (przede wszystkim perfumiarze),
  • nieprzytłaczające – akord piwonii uważany jest za nieprzytłaczający i często kojarzony z romantyczną i nostalgiczną atmosferą, bez efektu nadmiaru i przesady,
  • lekko owocowe – w niektórych przypadkach zapach piwonii może mieć lekko owocowe nuty, choć są one zazwyczaj subtelne i zdecydowanie niedominujące,
  • romantyczne – ze względu na zestawienie kwiatów, subtelności i delikatności, zapach ten zdecydowanie kojarzy się z romantycznością. 

Oczywiście odbiór zapachu piwonii może różnić się w zależności od tego, w jakiej ilości został on dodany do produktu. W perfumach będzie na to wpływało także to, czy są to nuty głowy, serca czy może bazy. Wpłynie to także na to, jak będą rozwijać się w miarę upływu czasu. Odbiór bowiem zazwyczaj nie jest jednostajny i jednolity.

Kiedy wybrać perfumy z zapachem piwonii?

piwonia jak pachnie

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na symbolikę tej rośliny. Piwonia jest symbolem wielu wartości i uczuć, w tym miłości, szczęścia, pomyślności i zdrowia. W niektórych kulturach jest również uważana za symbol bogactwa. Również te aspekty mogą wpłynąć na to kiedy będziemy sięgać po perfumy z nutami zapachowymi piwonii oraz z czym dokładnie będą nam się one kojarzyć.

Jeśli natomiast chodzi o konkretne zastosowania to warto sięgać po nie m.in. o konkretnej porze roku. Generalnie zapachy z piwonią są często kojarzone z wiosną i latem, gdy te kwiaty są w pełnym rozkwicie. Dlatego takie perfumy są idealne na ciepłe i słoneczne dni. Mogą dodawać bowiem świeżości i lekkości do stylizacji.

Zapachy z piwonią tak także idealny wybór na co dzień, ale i na randkę. Wynika to z ich lekkości, delikatności oraz kobiecości, które sprawiają, że są niezwykle uniwersalne. Doskonałym przykładem są perfumy Loris Nostalgia Charming z naszej kolekcji, w której piwonia została zestawiona z owocami takimi jak marakuja i ananas. Tym samym zapach ten sprawdzi się podczas naprawdę wielu różnych okazji.

Wskazówka: zwarto przetestować perfumy na swojej skórze. Zapach może być inny na każdej osobie ze względu na indywidualne chemiczne reakcje cery. Oceniając, czy perfumy z nutami piwonii pasują do Ciebie, przetestuj je na nadgarstku i daj im czas na rozwinięcie się. Tym samym dowiesz się, czy takie kompozycje są w ogóle dla Ciebie!

Podsumowanie

Jaki zapach ma piwonia? Bez wątpienia niezwykle urokliwy, idealny na różne okazje i pory roku. Nuty tego kwiatu ma wiele spośród naszych niszowych zapachów, które polecamy osobom lubiącym klasykę, ale w nietypowym wydaniu.

Kwiatowe zapachy, które przeniosą Cię do słonecznej krainy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *