Jaśmin to kwiat, który budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony jego delikatne, białe płatki kojarzą się z czymś niewinnym, z drugiej strony jego zapach może być dość ciężki i przytłaczający, a u niektórych osób wywoływać nawet bóle głowy. Należysz do tych, którzy kochają zapach jaśminu? Chciałbyś dowiedzieć się, gdzie można go wykorzystać i na jakie okazje nadaje się najlepiej? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Skąd pochodzi jaśmin?
Czy wiesz, że jaśmin naturalnie występuje w strefie międzyzwrotnikowej Afryki, Azji i Australii? Porasta również wschodnie tereny Chin. To właśnie dlatego, kiedy myślimy o tej roślinie, często przychodzą nam na myśl kraje arabskie czy Indie, gdzie jest bardzo popularna i chętnie wykorzystywana.
Do Europy jaśmin przywędrował w okresie średniowiecza i szybko zyskał popularność jako roślina ozdobna. Nic dziwnego – każdy chciał, aby w jego domu pięknie pachniało. Dlatego dziś zapach jaśminu jest składnikiem wielu odświeżaczy powietrza czy perfumowanych świec zapachowych.
Zapach jaśminu – właściwości i symbolika
Mówi się, że jaśmin najsilniej pachnie w nocy. Z tego właśnie powodu jego zbioru zwyczajowo dokonuje się z samego rana, przed wschodem słońca, aby zapach był intensywniejszy.
Jego intensywny, głęboki aromat sprawia, że uważany jest za naturalny afrodyzjak, dlatego tak często stanowi składnik perfum (zwykle kobiecych, ale nie tylko – na przykład w krajach arabskich kwiaty nierzadko są wykorzystywane do produkcji zapachów przeznaczonych dla mężczyzn). W wielu kulturach jaśmin postrzega się jako synonim kobiecości – zwłaszcza tej tajemniczej, mistycznej i niezwykle seksownej. Zatem jeśli wybierasz się na wymarzoną randkę, warto zdecydować się na perfumy z delikatną nutą tego białego kwiatu.
Wśród wyznawców hinduizmu w Indiach białe płatki jaśminu kojarzone są z całkowitą czystością i bywają składane w darze bogom. Z kolei w języku perskim słowo jaśmin można przetłumaczyć jako „dar od Boga”. I nic dziwnego, skoro ta roślina ma tak szerokie zastosowanie! Jest wykorzystywana do produkcji perfum, stosowana jako afrodyzjak, używana w aromaterapii, wykazuje bowiem właściwości relaksacyjne oraz antystresowe, stanowi składnik kosmetyków do pielęgnacji, a gdyby tego było mało, możesz nawet wypić jaśminową herbatę!
Jak pachnie?
Bardzo trudno opisać zapach jaśminu za pomocą słów. Oczywiście, każdemu będzie się on kojarzył z czymś innym, ale większość osób opisałoby jego zapach jako:
- słodki – zwłaszcza jaśmin w czystej formie może wywoływać takie skojarzenia,
- intensywnie kwiatowy – przywodzi na myśl ciepłe, wczesnowiosenne dni,
- ciężki – dla niektórych nawet zbyt ciężki, przyprawiający o ból głowy,
- lekko przyprawowy i piżmowy – przy całej swojej słodyczy, jaśmin wcale nie jest tak uroczy i delikatny, jak mógłby się wydawać.
Co ciekawe, zapach jaśminu bardzo często zależy od pochodzenia danej rośliny oraz sposobu pozyskiwania woni. Na przykład indyjskie odmiany jaśminu znane są ze swojego ziołowego aromatu, z kolei te z Egiptu mają w sobie coś miodowego.
Zapach jaśminu zdecydowanie nie będzie ulubionym zapachem wszystkich miłośników perfum. Jego niektórzy przeciwnicy twierdzą wręcz, że pachnie jak “zgniłe owoce”. Nie pozostaje nic innego, niż przekonać się na własnej skórze, czy zapach jaśminu okaże się czymś dla Ciebie.
Kiedy wybrać zapach jaśminu?
Jaśmin ma tak wiele zastosowań, że jeśli tylko lubisz jego zapach, możesz go wykorzystać przy każdej okazji. Świetnie sprawdzi się na przykład w domu do oczyszczenia powietrza i pozostawienia delikatnego, relaksującego aromatu. Pamiętaj, żeby jaśminowe odświeżacze powietrza wybierać raczej wieczorem – ich zapach może Cię ukołysać do snu wcześniej, niż zakładałeś.
Jaśminowy olejek eteryczny będzie doskonałym wyborem na spokojny wieczór w zaciszu domowego SPA – dodaj kilka kropel do wody, a poczujesz jak wszystkie trudy dnia odchodzą w niepamięć.
Interesują Cię inne relaksujące zapachy? Poznaj je w naszym artykule.
Wreszcie, otoczenie się zapachem jaśminu to doskonały pomysł na wieczorną randkę. Wybierz perfumy z nutą tej rośliny a sprawisz, że Twój partner nie spuści z Ciebie wzroku przez całe Wasze spotkanie.