Cedr to wyjątkowa roślina, która ma bardzo charakterystyczny aromat. Sprawia to, że znajduje zastosowanie w wielu różnych kompozycjach zapachowych. Jak dokładnie pachnie cedr oraz jak wpływa na nasze samopoczucie i zmysły? Pozostań z nami, aby poznać więcej szczegółów oraz ocenić, czy ten zapach jest właśnie dla Ciebie.

Czym jest cedr?

Cedr to rodzaj drzew z rodziny sosnowatych. Są one znane ze swojego charakterystycznego wyglądu, gęstego iglastego liścia i intensywnego zapachu (o nim dowiesz się więcej w dalszej części tekstu). Występują głównie w regionach górskich i śródziemnomorskich. W Polsce cedr pojawia się więc stosunkowo rzadko, gdyż nasz klimat okazuje się być zbyt ostry dla tego gatunku.

Rośliny te to m.in. wyjątkowy wygląd, trwałość, a także odporność na owady i procesy gnilne. Wykorzystuje się więc je nie tylko w kosmetologii, ale także jako… materiał konstrukcyjny, również do produkcji mebli.

Istotne od wieków są także właściwości zdrowotne cedru. Można wykorzystywać go np. do łagodzenia objawów przeziębienia, najlepiej w formie aromaterapii. Dodatkowo niektórzy zalecają go przy dolegliwościach płuc, takich jak zapalenie oskrzeli. Jednak w przypadku zastosowań medycznych wskazuje się, aby skorzystać z konsultacji lekarskiej, gdyż to specjalista najlepiej oceni, czy jego wykorzystanie będzie bezpieczne oraz w jakiej dawce.

Jak pachnie cedr?

 Cedr jak pachnie

Cedr charakteryzuje się bardzo charakterystycznymi nutami, które trudno pomylić z czym innym. Jest on drzewny, żywiczny i świeży. Wielu osobom przywodzi na myśl obraz lasów sosnowych, co może koić i uspokajać, a jednocześnie w delikatny sposób energetyzować.

Są w nim także bardzo charakterystyczne nuty żywiczne, które nadają głębi i złożoności, ale i intensywności. Kluczowe jest więc to, aby w kompozycjach stosować je z umiarem tak, aby nie okazały się nazbyt ciężkie. Dlatego też cedr łączy się zazwyczaj z innymi, równoważącymi go nutami.

Jak jeszcze pachnie cedr? Bez wątpienia świeżo i drzewnie, pobudzając zmysły, choć bez nazbyt mocnego efektu, który mógłby utrudniać skupienie. Dlatego też zapachy do domu z cedrem idealnie sprawdzą się w biurze, w którym ważna jest odpowiednia koncentracja oraz efektywne wykonywanie zadań.

Dla wielu osób cedr jest także słodki, delikatny i harmonijny, co również nadaje mu wyjątkowości i sprawia, że nie można przejść obok niego obojętnie.

Jak zapach cedru wpływa na nasze zmysły? 

Cedr przywodzi na myśl las i naturę, dlatego też przypisuje mu się takie właściwości jak:

  • uspokojenie – cedr jest często kojarzony z uczuciem spokoju i relaksu. Jego drzewny zapach może pomagać w redukcji stresu, napięcia i lęku, co sprawia, że jest popularny w aromaterapii jako środek do łagodzenia objawów nerwowości. Nierzadko też wykorzystuje się go podczas praktyk jogi,
  • odprężenie – może pomóc w odprężeniu się po długim dniu pracy lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Jego aromat na wielu działa bowiem relaksująco,
  • wzmocnienie cedr symbolizuje trwałość i siłę. Jego zapach może pomóc m.in. w we wzmacnianiu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Stąd też sprawdza się w perfumach, które tym samym warto aplikować przed wydarzeniem, podczas którego taka pewność będzie dla nas kluczowa.

Warto jednak pamiętać, że wpływ zapachu cedru na nasze zmysły jest indywidualny i może różnić się w zależności od osoby. Niektórzy ludzie mogą odczuwać jego działanie jako uspokajające, podczas gdy inni będą kojarzyć go z innymi emocjami lub konkretnymi wspomnieniami. Jeśli chcesz sprawdzić jego efekt na sobie, to kompozycje go zawierające można znaleźć oczywiście również w naszej ofercie.

Cedr ma zapach charakterystyczny, który można bardzo łatwo rozpoznać. Znajdziesz go w wielu kompozycjach zapachowych do wnętrz i samochodów, dzięki swoim właściwościom uspokajającym i kojącym. Jednak warto przy tym pamiętać, że nie każdemu odpowiada, zwłaszcza w większej dawce, co jest zupełnie naturalne i wiąże się z tym, jakie mamy preferencje.

Z bloga dowiesz się również, jak pachnie drzewo sandałowe i co sprawia, że cieszy się dużą popularnością w perfumach.

Zapachy, które przeniosą Cię do lasu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *