Bursztyn to wyjątkowy kamień szlachetny, który ma bardzo wiele zastosowań. Z jego wykorzystaniem możemy spotkać się w medycynie, w kosmetykach (zwłaszcza do włosów), nie mówiąc już o przepięknej biżuterii z bursztynem, która zachwyca swoją elegancją. Bursztyn zwany jest także kamieniem słońca, uznawany jest za symbol pogody ducha, optymizmu i radości z życia. Zajmuje także szczególne miejsce w świecie zapachów. 

Zastanawiasz się, jak pachnie bursztyn? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie zapachy kryją się za bursztynową nutą w składzie perfum! Zapraszamy do lektury.

Zapach naturalnego kamienia a bursztyn w świecie perfum

Na wstępie warto zaznaczyć, że naturalny zapach bursztynu, a nuta bursztynowa wykorzystywana w perfumiarstwie, to nie do końca ten sam aromat. Bursztyn sam w sobie nie wydziela intensywnego zapachu — dopiero po podgrzaniu czy w procesie spalania uwalnia swój aromat. Jest to zapach żywiczny, drzewny, porównywany do zapachu mchu lub drzew iglastych. Ten zapach można poczuć np. pocierając intensywnie bursztyn w celu ogrzania (może być trudno wyczuwalny) lub np. w muzeach bursztynu.

Z uwagi na to, że bursztyn swój naturalny zapach emituje dopiero po podgrzaniu, nie może być bezpośrednio wykorzystywany w perfumach. Jednak zamiłowanie do bursztynu stworzyło potrzebę odtworzenia takiej nuty zapachowej, która będzie przywodziła na myśl kamień słońca. Bursztynowe nuty przypominają złoty kolor oraz otulającą żywicę.

W jaki sposób powstaje bursztynowa nuta w zapachach?

Zapach bursztynu w perfumach to zwykle mieszanka labdanum, wanilii i benzoiny. Połączenie tych składników sprawia, że otrzymujemy aromat najbardziej przypominający wyobrażenie bursztynu. Labdanum to żywica otrzymywana z niektórych gatunków czystka i to ona w dużej mierze odpowiada za drzewne nuty tego zapachu. Wanilia nadaje akcentów słodyczy, a benzoina zapewnia trwałość. Każda perfumeria może tworzyć bursztynową nutę w innych proporcjach, dlatego zapach może się nieco różnić.

jak pachnie bursztyn

Wykorzystanie bursztynowych nut w perfumach

Bursztyn jako nuta zapachowa pojawia się w składach wielu perfum, zarówno damskich, jak i męskich. Zwykle będą to zapachy bardziej zimowe i jesienne, cechujące się otulającą słodyczą i ciepłem. Bursztyn jako nuta zapachowa nie jest świeży, należy raczej do zapachów cięższych i intensywniejszych. Często pojawia się także w perfumach orientalnych, dlatego jeśli lubisz takie zapachy, szukaj bursztynu w nutach bazy.

Bursztyn i ambra — czy to te same nuty zapachowe?

Bardzo często zapach ambry i bursztynu są opisywane zamiennie — jest to błąd! To mylne wrażenie, jakoby bursztyn i ambra były tymi samymi zapachami, wywodzi się z nazwy bursztynu w języku angielskim (amber). W rzeczywistości, ambra to nuta zapachowa pochodzenia zwierzęcego, która powstawała przy wykorzystaniu wydzieliny z przewodu pokarmowego kaszalota. Obecnie, na szczęście polowania na kaszaloty stały się nielegalne, a ambrę produkuje się w sposób syntetyczny. 

Jest to zupełnie inny zapach, niż nuty bursztynowe – ambra jest bardziej zwierzęca, morska, słodka, podczas gdy w nutach bursztynowych przebija się aromat drzewny, żywiczny.

Więcej o ambrze i jej zapachu przeczytasz tutaj: Jak pachnie ambra i do czego jej zapach jest podobny?

Zapach bursztynu we wnętrzach

Nuty bursztynowe są często wykorzystywane nie tylko w produkcji perfum, ale także zapachów do domu. Bursztyn we wnętrzu tworzy atmosferę luksusu, wprowadza odrobinę orientu, a jednocześnie jego zapach jest ciepły i słodki, dzięki czemu tworzy wrażenie przytulności i domowego ogniska. Doskonale sprawdzi się do wnętrz, gdzie znajduje się wiele drewnianych akcentów. 

Zachęcamy do sprawdzenia naszej kompozycji: Bursztyn – 110 ml Zapach Do Domu Diamond.

Podsumowanie

Jak pachnie bursztyn? Jeśli mówimy o bursztynowych nutach wykorzystywanych w perfumiarstwie, jest to zapach przywodzący na myśl złoto i żywicę. Bursztyn pachnie słodko, ciepło, a jednocześnie drzewnie. To doskonały zapach do nut bazy w perfumach zarówno damskich, jak i męskich. Jeśli lubisz otulające zapachy, z pewnością warto zwrócić uwagę na bursztynowe nuty!

Perfumy do domu o zapachu bursztynu – idealne do każdego pomieszczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *