Bergamotka to owoc cytrusowy, którego aromat jest charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny. Jest to popularny składnik wielu perfum i kosmetyków, a także stanowi kluczową substancję przy produkcji olejku bergamotowego, który ma wiele zastosowań, zwłaszcza w kosmetologii. Jak jednak dokładnie pachnie bergamotka? Skąd tak duża jej popularność w różnego rodzaju kompozycjach i dlaczego warto sięgać po produkty, które mają ją w składzie? Pozostań z nami i sprawdź szczegóły!

Czym dokładnie jest bergamotka?

Jak pachnie bergamotka w perfumach

Jak wspomnieliśmy, bergamotka to owoc cytrusowy. Pochodzi z drzewa o nazwie Citrus bergamia i jest to małe drzewo uprawiane głównie w regionach południowych Włoch, szczególnie w okolicach Kalabrii i Sycylii. Owoc bergamotki przypomina wyglądem małą pomarańczę, choć o kształcie zbliżonym do gruszki. Charakteryzuje się jasnożółtą skórką o gładkiej powierzchni i intensywnym, przyjemnym aromatem.

Bergamotka jest znana głównie ze względu na olejek eteryczny pozyskiwany ze skórki, który jest używany w wielu dziedzinach, w tym w przemyśle perfumeryjnym, kosmetycznym i aromaterapii. Większość osób najprawdopodobniej miała z nim do czynienia dzięki herbacie Earl Grey, która jest aromatyzowana właśnie olejkiem z bergamotki. Mówi się, że podczas pierwszych przewozów herbaty z Chin herbata zaczynała ona fermentować, co wiązało się z nieprzyjemnym zapachem. Próbowano go zneutralizować właśnie olejkiem z bergamotki i w ten sposób powstała jedna z bardziej znanych i charakterystycznych herbat, która do dziś trafia na nasze stoły.

Jeśli natomiast chodzi o perfumy, to użycie w nich bergamotki odbywało się już od starożytnego Egiptu. Starożytni Egipcjanie chętnie używali olejku bergamotowego do produkcji perfum, a także jako środka pielęgnacyjnego. Jednak to w okresie renesansu w Europie – szczególnie we Włoszech – bergamotka stała się najbardziej popularnym składnikiem w perfumach. Jej cytrusowy i orzeźwiający aromat był bardzo ceniony, a olejek bergamotowy wykorzystywano do maskowania nieprzyjemnych zapachów oraz jako składnik wody kolońskiej. Również dziś jest ona główną składową bardzo wielu kompozycji zapachowych, także tych najbardziej kultowych, które widujemy na półkach drogerii.

Bergamotka – jaki ma zapach?

Bergamotka jest ceniona przede wszystkim za swój niezwykły zapach. Jak zwykle można opisać go na wielu różnych poziomach, przy czym główne nuty to cytrusowe. Można w niej bowiem wyczuć bardzo wyraźne akordy pomarańczy, limonki i mandarynki. Jest to więc zapach niezwykle przyjemny i orzeźwiający, idealny także do pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu (tutaj polecamy zapach do domu bergamotka i paczula, o ciepłych i wyrazistych akcentach).

Inne, charakterystyczne – choć mniej uchwytne – cechy zapachu bergamotki to:

  • nuty kwiatowe – w tle aromatu bergamotki można czasami wyczuć subtelne nuty kwiatowe, takie jak kwiat pomarańczy czy lawenda. Te akordy dodają delikatności i złożoności aromatowi oraz świetnie sprawdzają się w damskich perfumach,
  • subtelne nuty słodkie – bergamotka ma także lekko słodkie nuty, które przypominają wanilię lub miętę. Dodają one nieco słodyczy do ogólnego profilu zapachowego,
  • delikatne nuty ziołowe – w niektórych przypadkach można wyczuć subtelne nuty ziołowe, które nadają aromatowi głębi i trwałości. Zazwyczaj jednak czują je osoby mające niezwykle wyostrzony zmysł węchu.

Ostatecznie można stwierdzić, że zapach bergamotki jest złożony, przyjemny i intrygujący. Jest to jeden z najważniejszych składników w przemyśle perfumeryjnym, gdzie jest często używany do nadawania świeżości i energetycznego charakteru różnym kompozycjom zapachowym.

Jeśli masz swoje ulubione kompozycje z bergamotką to koniecznie sprawdź, jak przechowywać perfumy, aby na długi czas zachować ich idealną świeżość i cieszyć się nimi przez lata. Będzie to możliwe właśnie dzięki ich prawidłowemu przechowywaniu zapobiegającemu przed ulotnieniem się aromatu.

Podsumowanie

Wiemy już jak pachnie bergamotka w perfumach i co sprawia, że stała się tak popularna. Bez wątpienia nie można odmówić jej złożoności i tego, że jest bardzo uniwersalna. Stała się więc podstawą kultowych perfum oraz wielu produktów w naszej ofercie, także do domu, gdyż świetnie współgra z wieloma innymi nutami zapachowymi.

Piękne zapachy z bergamotką i nie tylko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *