Choć w sklepach jest ich tysiące, to często bardzo trudno znaleźć nam te ulubione. Nic dziwnego, każdy z nas preferuje bowiem nieco inne nuty zapachowe. Jak więc dobrać dla siebie odpowiednie perfumy? Czym kierować się podczas podejmowania takiej decyzji, aby zainwestować w produkt, który pozostanie z nami na miesiące, a często nawet na lata? Sprawdźmy to!

Jakie są rodzaje zapachów?

Jak dobrać dla siebie perfumy

Wybór ulubionych perfum to nierzadko kwestia wielu prób i błędów, zawodów i poczucia straconych pieniędzy. Do zakupów warto więc dobrze się przygotować, poznać pewne podstawy oraz uruchomić swój zmysł węchu.

Najlepiej zacząć od poznania głównych rodzajów zapachów, które możemy znaleźć. Oczywiście w wielu przypadkach mamy do czynienia z mieszankami, jednak jasny podział na samym początku jest niezbędny, aby ułatwić sobie późniejsze zakupy.

  • Zapachy kwiatowe – jak sama nazwa wskazuje, bazą są tutaj kwiatowe, bardzo kobiece kompozycje, które należą do najpopularniejszych.
  • Zapachy szyprowe – z ostrym aromatem mchu dębowego, wetywerii, bergamotki, a także paczuli. Niezwykle eleganckie i trwałe.
  • Zapachy cytrusowe – świeże, zielone i po prostu owocowe! Często łączone z nutami kwiatowymi.
  • Zapachy orientalne – z nutami przypraw korzennych takich jak kardamon oraz cynamon. Głębokie, tajemnicze i idealne zwłaszcza na okres jesienno-zimowy.

Jak wybrać perfumy na tej podstawie? Najlepiej samodzielnie sprawdzić kilka kompozycji zapachowych będących przedstawicielami każdego z tych rodzajów. Na tej podstawie łatwiej ocenić, który będzie odpowiedni.

Nuty zapachowe do analizy składów

Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać są nuty zapachowe, których jest trzy. Można je znaleźć w opisach producentów i stanowią one bardzo ważny element ułatwiający wybór. Wyróżnia się:

  • nuty głowy – to je zawsze wyczuwamy jako pierwsze, stanowią więc wizytówkę perfum. Wyczuwalne są jednak najkrócej, zazwyczaj do około pół godziny. W ich skład wchodzą więc zapachy najdelikatniejsze, najczęściej kwiatowe i owocowe,
  • nuty serca – stanowią środek perfum i nadają im charakteru oraz wyrazistości. Zazwyczaj są korzenne oraz drzewne,
  • nuty bazy – stanowią ostatni etap rozwijania się perfum. Rozwijają się najwolniej, choć także pozostają na skórze najdłużej. Stanowią więc niejako tło, choć to tak naprawdę od nich perfumiarze rozpoczynają budowanie swoich kompozycji. Zazwyczaj w ich skład wchodzą takie nuty jak piżmo, ambra oraz wanilia.

Znając te podstawowe pojęcia odpowiedź na pytanie, jak dobrać dla siebie odpowiednie perfumy powinna być znacznie łatwiejsza.

Perfumy dopasowane do osobowości i stylu życia

Perfumy powinny podkreślać naszą osobowość oraz uwypuklać pewne szczególne dla nas cechy. Nic dziwnego, dla niektórych są bowiem najważniejszym dodatkiem, ważniejszym nawet aniżeli biżuteria lub akcenty takie jak okulary, które same w sobie również wiele o nas mówią.

Kim więc jesteśmy i co chcemy zaznaczyć?

Jesteśmy aktywni, uprawiamy sport, a nasza codzienność to balansowanie pomiędzy różnymi wyzwaniami?

Może natomiast drzemie w nas romantyczna natura, a perfumy mają towarzyszyć nam podczas randki?

W każdym z tych przypadków sprawdzą się nieco inne kompozycje zapachowe. Ważne jednak, aby dać je sobie poczuć. Zamknąć oczy, wyostrzyć zmysł węchu i pozwolić się ponieść nutom, które zostały zestawione ze sobą nieprzypadkowo. Przy tym pamiętać, że zapach, który dla jednych będzie absolutnie wyjątkowy, komuś może po prostu nie przypaść do gustu. Jest to zupełnie normalne, dlatego ważne jest, aby wybierać zgodnie ze swoimi preferencjami i tym, kim sami jesteśmy.

Jak dobrać odpowiedni perfumy w zależności od pory roku?

Perfumy warto dopasowywać nie tylko do siebie, ale również w zależności od okazji, a także pory roku. Są bowiem jak ubranie – przez kilka miesięcy w roku idealne, natomiast w innym momencie nieadekwatne.

Jak wybrać perfumy

Jakimi zasadami warto się w tym przypadku kierować?

Wiosna to doskonały moment na zapachy kwiatowe i świeże, które będą idealnie współgrać z budzącą się do życia naturą.

Lato to czas wzrostu temperatur, warto postawić więc na nuty orzeźwiające, wodne, zielone oraz cytrusowe.

Jesień i zima to okres, gdy potrzebujemy nieco ocieplenia. Podczas tych pór roku doskonale sprawdzą się więc nuty przyprawowe, w tym pieprzu, czy kardamonu. Idealne będą też perfumy drzewne oraz orientalne.

Jak wybrać perfumy? Jak widać jest wiele czynników, które wpływają na tę decyzję. Warto przede wszystkim testować, czyli wąchać zapachy oraz obserwować, jak się rozwijają. Dzięki temu wybór z pewnością będzie łatwiejszy.

Perfumy, które pomogą Ci wyrazić swoją osobowość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *