Wraz z popularyzacją aromaterapii i korzyści zdrowotnych olejków eterycznych, coraz częściej decydujemy się na rozpylanie olejków w naszym domu. Niektóre z nich mają właściwości uspokajające, pozwalają się zrelaksować, rozluźnić mięśnie, co jest doskonałym sposobem na relaks po ciężkim dniu. 

Tak naprawdę aromaterapię można stosować za pomocą różnych metod, ale jeśli mowa o rozpylaniu olejków w pomieszczeniu, zwykle korzystamy z dyfuzora lub nawilżacza powietrza, z funkcją aromaterapii. Czym różnią się oba te urządzenia? Które lepiej sprawdzi się dla ciebie? Zapraszamy do lektury!

Dyfuzor zapachowy i nawilżacz powietrza – charakterystyka urządzeń

Dyfuzor zapachowy to urządzenie, które służy typowo do rozpylania olejków eterycznych w powietrzu, tworząc przyjemną atmosferę i korzystnie wpływając na zmysły. Oczywiście są różne rodzaje dyfuzorów, jednak jednym z najpopularniejszych typów będzie dyfuzor nebulizujący. Działa on poprzez rozbijanie olejków eterycznych na mikroskopijne cząsteczki, które następnie są rozpraszane w pomieszczeniu. Dyfuzory zapachowe są popularne w aromaterapii i mogą być używane do poprawy nastroju, redukcji stresu lub stworzenia relaksującej atmosfery.

Natomiast nawilżacz powietrza to urządzenie, które ma na celu typowo zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu. Działa on poprzez rozpylanie pary wodnej w powietrzu, co pomaga zwalczać suchość, zwłaszcza w miesiącach zimowych lub np. podczas korzystania z klimatyzacji. Nawilżacze powietrza mogą być korzystne dla osób z problemami układu oddechowego, suchością skóry czy alergiami. Warto zaznaczyć, że nie każdy nawilżacz będzie miał opcję wykorzystania do aromaterapii. Tylko niektóre modele mają specjalną gąbeczkę/zbiornik, gdzie można dolać olejki eteryczne.

dyfuzor zapachowy i nawilżacz powietrza

Główne różnice między tymi urządzeniami

Więc tak jak wynika z poprzedniego opisu obu urządzeń, dyfuzor zapachowy i nawilżacz powietrza różnią się przede wszystkim swoją funkcją. Dyfuzor zapachowy jest przeznaczony głównie do rozpylania olejków eterycznych i tworzenia przyjemnego zapachu w pomieszczeniu, podczas gdy nawilżacz powietrza skupia się na zwiększeniu wilgotności powietrza. Sam dyfuzor nie wystarczy do nawilżenia całego pomieszczenia, natomiast nawilżacz może zarówno zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu, jak i rozpylać olejki.

Kolejną różnicą jest sposób, w jaki te urządzenia działają. Dyfuzory często wykorzystują technologię ultradźwiękową, która wytwarza delikatną mgiełkę z olejków eterycznych, natomiast nawilżacze emitują parę zwykle poprzez podgrzewanie wody w zbiorniku, chociaż są też nawilżacze ultradźwiękowe. Nawilżacze mają zwykle większą pojemność i mogą pracować przez dłuższy czas, podczas gdy dyfuzory są zazwyczaj mniejsze i działają krócej.

Jeszcze jedną rzeczą, która odróżnia od siebie oba te urządzenia, jest cena. Nawilżacz, z uwagi na to, że pełni funkcje tak naprawdę 2w1, zwykle jest nawet kilka razy droższy, niż klasyczny dyfuzor zapachowy.

Co lepiej wybrać – dyfuzor czy nawilżacz powietrza?

Podjęcie decyzji czy lepiej skorzystać z dyfuzora czy jednak z nawilżacza, zależy przede wszystkim od twoich potrzeb i możliwości. Jeśli chcesz zacząć przygodę z aromaterapią, ale na razie masz na to ograniczony budżet, zapewne lepszym wyborem będzie tańszy dyfuzor, dzięki któremu przetestujesz, czy aromaterapia to coś dla ciebie. 

Jeśli natomiast podejrzewasz, że w twoim domu jest zbyt suche powietrze, budzisz się z uczuciem suchości w ustach, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w nawilżacz, z uwagi na korzyści zdrowotne. Najlepiej będzie sprawdzić, jaka wilgotność panuje w twoim domu. Przyjmuje się, że powinno to być między 40-60%. Jeśli okaże się, że wilgotność panująca w pomieszczeniu jest niższa, warto zainwestować w nawilżacz z funkcją aromaterapii.

Podsumowanie

Wybór między dyfuzorem a nawilżaczem powietrza sprowadza się do tego, czego oczekujesz od urządzenia. Dyfuzor zapachowy jest doskonały do aromaterapii i poprawy atmosfery w domu, podczas gdy nawilżacz powietrza skutecznie podnosi wilgotność, co może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Ostateczny wybór zależy od twoich preferencji i potrzeb, ale niezależnie od tego, co wybierzesz, oba urządzenia mogą znacząco poprawić komfort życia w twoim domu!

Zapachy do domu, które sprawią, że we wnętrzu będzie pięknie pachniało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *