Zapewne każdy z nas, kto miał kiedyś w domu remont, kojarzy ten charakterystyczny i intensywny zapach farby, który unosi się w pomieszczeniu nawet do tygodnia po malowaniu. Jednak warto wiedzieć, ze ten zapach, a raczej cząsteczki odpowiadające za jego odczuwanie, nie są obojętne dla naszego zdrowia. Czy szkodliwość farby zależy od jej rodzaju i składu chemicznego? Jakie mogą być konsekwencje zdrowotne związane ze wdychaniem zapachu farby? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Kilka słów o składzie chemicznym farb

Farby do malowania ścian, powszechnie dostępne w różnych sklepach budowlanych i nie tylko, mogą zawierać różnorodne substancje chemiczne, takie jak rozpuszczalniki, środki konserwujące czy substancje zapachowe. Skład chemiczny farby może się różnić w zależności od rodzaju farby – olejnej, lateksowej czy akrylowej. To, co jest w nich szkodliwe, to lotne związki organiczne (LZO, lub z angielskiego VOC). Może to być np. benzen, aceton czy ksylen, które mają potwierdzony negatywny wpływ na nasze zdrowie. 

Wszystkie te związki odparowują w temperaturze pokojowej podczas wysychania farby, dlatego tak ważne jest wietrzenie i pozbycie się zapachu po malowaniu możliwie jak najszybciej.

Sprawdź: Jak pozbyć się zapachu farby? 

Szkodliwość farby olejnej a innych rodzajów farb

Farby olejne często wymieniane są jako te najbardziej szkodliwe, ponieważ zawierają one najwięcej wspomnianych lotnych związków organicznych.

Farby wodne, emulsyjne czy akrylowe są często uważane za bardziej przyjazne dla zdrowia, ponieważ zawierają mniej LZO, lub nawet nie mają ich wcale. Są bardziej ekologiczne, ale często idzie też za tym wyższa cena Jednak nawet w przypadku tych farb, należy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń producenta dotyczących wentylacji.

czy farba olejna jest szkodliwa?

Jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć wdychanie oparów farby?

Wdychanie oparów farby, zwłaszcza w zamkniętych i źle wentylowanych pomieszczeniach, może powodować różnorodne problemy zdrowotne. Wśród potencjalnych skutków zdrowotnych znajdują się m.in.:

  • podrażnienia dróg oddechowych (uczucie drapania w gardle, w nosie, kaszel, trudności z oddychaniem)
  • bóle i zawroty głowy
  • problemy skórne
  • łzawienie oczu.

Wspomniane wyżej skutki dotyczą głównie krótkotrwałej ekspozycji na szkodliwy zapach farby, jednak dla osób, które pracują przy remontach jako malarze, konsekwencje mogą być poważniejsze. Długotrwałe narażenie na wdychanie lotnych związków organicznych może powodować uszkodzenie układu nerwowego oraz narządów, takich jak nerki, płuca czy wątroba.

Środki ostrożności, o których warto pamiętać

Jeśli malujesz swój pokój samodzielnie, pamiętaj, aby robić sobie przerwy, wychodzić z pomieszczenia w celu zaczerpnięcia świeżego powietrza i odpoczynku. Warto też dobrze zabezpieczyć folią malarską wszystkie meble, nie tylko ze względu na to, aby nie zachlapać ich farbą, ale także po to, aby nie osadzały się na nich lotne związki organiczne. 

W pokoju po świeżym malowaniu nie powinno się przebywać przez pierwsze 2-3 dni, jednocześnie intensywnie wietrząc. Jeśli masz oczyszczacz powietrza, warto go wstawić do pokoju, jako wsparcie procesu wentylacji.

Czy zapach farby jest szkodliwy? Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, czy zapach farby jest szkodliwy, zależy w dużej mierze od rodzaju użytej farby i wentylacji pomieszczenia. Farby olejne, zawierające więcej LZO, mogą być bardziej uciążliwe dla zdrowia niż farby wodne czy akrylowe. W każdym przypadku zaleca się jednak przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, takich jak dobre wentylowanie pomieszczenia, noszenie odpowiednich środków ochrony osobistej i stosowanie się do zaleceń producenta. 

Zapachy do domu, dzięki którym zadbasz o ładny zapach w każdym pomieszczeniu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *