Wiele słyszy się o zaletach stosowania aromaterapii i zdrowotnych właściwościach olejków eterycznych. Używamy ich jako inhalacji przy przeziębieniach, rozpylamy je w kominkach aromaterapeutycznych, aby się wyciszyć, czy korzystamy z nich przy masażu. Jednak czy można je stosować tylko od zewnątrz? Czy może niektóre olejki eteryczne nadają się do spożycia? Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości! Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jakie olejki eteryczne można spożywać?

Na początek warto powiedzieć, że zdecydowana większość olejków eterycznych nie nadaje się do spożycia. Niektóre z nich mogą wręcz powodować zatrucie i poważne dolegliwości żołądkowe. Jedyne olejki, które można przyjmować doustnie, to te oznaczone jako zdatne do spożycia, z odpowiednią certyfikacją i prostym składem, bez żadnych dodatków. Trzeba tutaj bardzo uważać i decydować się jedynie na sprawdzone produkty. 

Jest wąska grupa olejków, które można stosować doustnie. Często są one wykorzystywane także w lekach, jak np. olejek miętowy w kroplach żołądkowych. Jaka jest ogólna zasada dotycząca spożycia olejków eterycznych? Jeśli roślina, z której pozyskano olejek eteryczny, jest jadalna, olejek również będzie się nadawał do spożycia. Mowa tutaj głównie o takich roślinach, które na co dzień używamy w kuchni, czyli różnego rodzaju zioła, przyprawy oraz cytrusy. W odpowiednich dawkach można więc spożywać np. olejek miętowy, bazyliowy, cytrynowy, imbirowy, lawendowy czy rozmarynowy.

Olejki eteryczne do spożycia — stosowanie

Podstawową zasadą przy doustnym stosowaniu olejków eterycznych jest wybór tych, które są przeznaczone do spożycia. Następnie, musimy pamiętać o rozpuszczeniu olejku w emulgatorach. Dlaczego? Dodając kilka kropelek olejku eterycznego do wody czy czystej herbaty, olejek się nie rozpuści i będzie pływał po powierzchni w formie oczek. Więc po wypiciu trafi do naszego przełyku w nierozcieńczonej formie, przez co może dojść do podrażnienia, a nawet poparzenia. Olejki eteryczne rozpuszczają się m.in w tłuszczach, dlatego jako emulgatora można użyć oliwy, śmietany, mleka, a także cukru czy miodu.

Olejki eteryczne w ograniczonych ilościach można stosować do herbaty, naparów ziołowych, kawy czy różnego rodzaju wypieków i innych potraw.

olejki eteryczne do picia

Korzyści wewnętrznego zastosowania olejków eterycznych

Olejki eteryczne mogą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, niektóre z nich działają też przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Olejek miętowy wykorzystywany w kroplach żółądkowych działa też przeciwpasożytniczo, wspomaga też cały układ trawienny. 

Dowiedz się więcej o działaniu olejków eterycznych: Czy olejki eteryczne są zdrowe? Właściwości i rodzaje olejków.

Oprócz korzyści zdrowotnych, olejki eteryczne zdatne do spożycia mają także walory smakowe. Mogą być doskonałym dodatkiem do wypieków, jako zdrowa alternatywa dla sztucznych aromatów.

Co zrobić, jeśli dziecko spożyje olejek eteryczny bez nadzoru?

Należy pamiętać o tym, aby wszystkie olejki eteryczne, zarówno te zdatne do spożycia jak i nie, trzymać poza zasięgiem dzieci. Jeśli jednak zdarzy się tak, że maluch jakimś sposobem dorwie się do buteleczki, należy podać mu łyżkę oleju, śmietanę, jogurt czy mleko – tłustą ciecz do picia, która zadziała jak emulgator i rozcieńczy wypity olejek. Następnie pilnie należy zasięgnąć porady lekarza.

Podsumowanie

Podsumowując, olejki eteryczne mogą być bezpiecznie spożywane, o ile pochodzą z jadalnych roślin i są stosowane zgodnie z zaleceniami. Olejków nie należy spożywać bez innych tłuszczów, dlatego należy pamiętać o emulgatorach. Oprócz tego, zawsze należy zachować ostrożność i unikać spożywania olejków o niepewnym składzie czy pochodzących z nieznanych źródeł. Bezpieczne do spożycia są jedynie olejki oznaczone jako przeznaczone do spożycia, z odpowiednimi certyfikatami.

Luksusowe perfumy do domu, którymi oczarujesz gości!

-10%
Original price was: 49,90 zł.Current price is: 45,00 zł.
-10%
Original price was: 49,90 zł.Current price is: 45,00 zł.
-10%
Original price was: 49,90 zł.Current price is: 45,00 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *