Jeśli chociaż trochę interesujesz się perfumami, z pewnością zdarzyło Ci się spotkać z tym, że opowiadając o zapachach, często wyodrębnia się trzy części, powszechnie zwane nutami. Mówi się o nucie głowy, serca oraz bazy, a wszystkie one składają się właśnie na piramidę zapachową. Jak to dokładnie rozumieć i skąd w ogóle wzięło się takie rozróżnienie? Jak rozpoznawać te nuty i jak można nauczyć się je wyodrębniać w danej kompozycji? Podpowiadamy.
Czym jest piramida zapachowa?
Czy zastanawiasz się czasem, dlaczego chociaż jedne perfumy na początku Ci się podobają, później nie możesz znieść ich zapachu, a z kolei inne dopiero po jakimś czasie okazują się tak zjawiskowe? Z koncepcji piramidy zapachowej korzysta się w branży perfumiarskiej właściwie od zawsze. To właśnie dzięki niej producenci perfum mogą tworzyć tak bardzo zniuansowane zapachy. Komponują je w taki sposób, aby różne aromaty były odbierane etapami i tym samym stopniowo się uzupełniały. Koncepcja piramidy zapachowej ułatwia wybór odpowiednich perfum – jeśli na przykład wiesz, że dana nuta bazy nie będzie Ci odpowiadać, nie zdecydujesz się na konkretny zapach, nawet jeśli początkowo wydaje się idealnym wyborem. Aromat perfum zmienia się wraz z upływem czasu, dlatego najlepiej będzie, jeśli przed zakupem wypróbujesz dany flakonik i zostawisz zapach na ciele aż do końca dnia.
Nuta głowy
Nuta głowy to prawdziwa wizytówka perfum. Jest wyczuwalna od razu, kiedy tylko rozpylisz na skórze dany zapach. Nuta głowy jest bardzo ważna, bo właściwie decyduje o tym, czy w ogóle rozważysz dany wybór, czy zdecydujesz się szukać dalej. Jest najintensywniejsza ze wszystkich nut – ma rozbudzić Twoją ciekawość i przekonać do siebie już na samym wstępie. Zwykle składa się z aromatów cytrusowych – bergamotki, cytryny, pomarańczy czy grejpfruta, ale w tym momencie możesz również wyczuć inne owoce, takie jak malina czy jabłko. Przykładem takich perfum mogą być damskie K272 lub męskie M080 z kolekcji Loris Frequence. Nuta głowy często pachnie także ziołami, takimi jak bazylia lub lawenda. Ten zapach jest jednak ulotny – znika już po kilku lub kilkunastu minutach, aby ustąpić miejsca nucie głowy.
Nuta serca
To podstawa każdej kompozycji zapachowej, jej prawdziwe serce. Można ją wyczuć, gdy nuta głowy już zaniknie, a sama utrzymuje się na skórze nawet do czterech godzin. Nuta serca jest raczej delikatna i subtelna, ale bardzo istotna. To ona sprawia, że perfumy nabierają określonego charakteru i wyrazistości, to tutaj jeden dodatek może niemal całkowicie odmienić wyczuwalny zapach. Jest ona również odpowiedzialna za to, aby pozostałe aromaty łączyły się w spójny sposób. To właśnie nuta serca definiuje rodzinę zapachową, do jakiej należą dane perfumy – jeśli dominują w niej kwiaty, można założyć, że perfumy będą właśnie kwiatowe.
Nuta bazy
Chociaż w piramidzie zapachowej jest ostatnia, właśnie od niej rozpoczyna się proces produkcji perfum. Nuta bazy odpowiada za to, jak dane perfumy będą pachnieć nawet po wielu godzinach od aplikacji. Ten zapach utrzymuje się zdecydowanie najdłużej i właśnie nutę bazy możesz czuć jeszcze przez kilka dni na swoich ubraniach. Czym pachnie nuta bazy? To zależy od perfum, ale zazwyczaj na tym etapie można wyczuć cięższe akordy zapachowe, które mają dużą trwałość. W nucie bazy wyczuwalne są na przykład akordy animalistyczne, takie jak piżmo, skóra czy ambra (znajdziesz je na przykład w zapachach K067 lub M085 Loris Frequence), ale również zapachy drzewne czy orientalne.
Czy piramidę zapachową można wyodrębnić w każdej kompozycji?
Piramida zapachowa to rzeczywiście najpopularniejszy sposób na tworzenie zapachowych kompozycji, ale nie jedyny. W branży perfumiarskiej coraz częściej wykorzystywane są również składniki pozyskiwane syntetycznie, które trudno przyporządkować do konkretnej nuty zapachowej. Takie składniki często zachowują bowiem konkretny zapach aż do jego ulotnienia – nie ma mowy o powolnym rozwijaniu się kolejnych aromatów.
Wiedza o tym, co to jest piramida zapachowa, pozwala podejmować lepsze decyzje podczas wybierania perfum, zarówno dla siebie, jak i takich, które mają być prezentem dla kogoś bliskiego.